"ARADIĞINIZ" ELEMANA ARTIK ULAŞILACAK

Nitelikli eleman sorununa, iki bakanlık parmak bastı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tuzla OSB Yönetim Binası'nda Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı. Tamamlayıcı hamle ile "aradığım elemanı bulamıyorum" sözünün tarih olacağı belirtildi.

"ARADIĞINIZ" ELEMANA ARTIK ULAŞILACAK

Nitelikli eleman sorununa, iki bakanlık parmak bastı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tuzla OSB Yönetim Binası'nda Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı. Tamamlayıcı hamle ile "aradığım elemanı bulamıyorum" sözünün tarih olacağı belirtildi.

18 Kasım 2021 Perşembe 13:37
"ARADIĞINIZ" ELEMANA ARTIK ULAŞILACAK

-ÖZEL HABER-
   

OSB'LERİN GELİŞİMİ DE HIZLANDIRACAK

Yalnızca sanayi sektörünün değil, tüm Türkiye'nin memleket meselesi çözülüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Başkan Bilal Hancı'nın ev sahipliğindeki Tuzla OSB Yönetim Binasında Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı. İşletmelerin 'Aradığım elemanı bulamıyorum' sözlerini tarihe gömecek imza ile nitelikli ve aranan eleman sorununa çözüm sunulması hedefleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, altyapı inşaatlarını tamamlayarak üretime geçen OSB’lerde doluluk oranının yüzde 83’lere ulaştığını ve bu durumun istihdama da yansıyacağını ifade ederek, "Şu an için 2.2 milyon vatandaşımıza doğrudan ekmek kapısı olan OSB’lerdeki istihdamın 2023 yılı sonuna kadar 2.5 milyona ulaşmasını öngörüyoruz. Bu bağlamda sanayicinin ihtiyaç duyduğu yetkinlikteki insan kaynağının yetiştirilmesi ülkemiz için büyük bir önem arz ediyor" dedi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, "Artık sektörün güçlü temsilcileriyle birlikte mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı birlikte güncelliyoruz, öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlıyoruz. En kritik tamamlayıcı hamle artık bu iş birliklerimizde istihdam öncelikli, istihdam garantili eğitim vermeye başladık" diye konuştu. Etkinliğin ev sahibi olan OSB Başkanı Bilal Hancı da mesleki eğitim kampüsü müjdesi verdi. 
   


 

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank iş birliği protokolünü imzaladı.
   


İTOSB Başkanı Bilal Hancı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank.
      

"EVLATLARIMIZIN GELECEĞİ"

İmza töreninde konuşan Varank, "Malumunuz dijital dönüşüm ile birlikte aranan işgücü yetkinlikleri de hızla değişiyor. Yapılan araştırmalar, mevcut mesleklerin yüzde 30’unun önümüzdeki 15 yılda ya yok olacağını ya da büyük değişimler geçireceğini ortaya koyuyor. İşte bu sebeple günümüz işgücü yetkinlikleri dinamik olmak zorunda. Bakanlık olarak insan kaynağının adaptasyonu noktasında kararlı adımlar atıyoruz. Örneğin insan kaynağımızı dijital dönüşüme hazırlamak için KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla destekler sunuyoruz. Kadın ve genç işgücünün dinamizmini sağlamak üzere kalkınma ajanslarımız aracılığıyla destekler veriyoruz. Deneyap Teknoloji Atölyeleri ve TEKNOFEST’le evlatlarımızı geleceğin teknoloji alanlarına hazırlıyoruz" diye konuştu. 
   

Ardından Bakan Özer ve Bakan Varank, OSB'de yer alan İTOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Atölyeleri'ni ziyaret etti.

   

DÜĞMEYE BASILDI

Eğitim kurumlarının yeniliklere kolay adapte olabilir ve sanayiyle sürekli etkileşim halinde tasarlanmasının önemli olduğundan bahseden Bakan Varank, "Bunu başarmak için Millî Eğitim Bakanlığı ile aramızdaki istişare mekanizmalarını sürekli açık tutuyoruz. Bu diyalog sayesinde eğitim ve sanayide iş birliğine yönelik önemli aşamalar kaydediyoruz. Bilhassa mavi yakanın etkin istihdamı için Meslek Liselerine özel ihtimam gösteriyoruz. OSB’lerde Teknik Liseler açılması hususunda devam eden bir uygulamamız var.  Yine Bakanlığımız, Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolünü imzaladık. Burada da meslek liselerinde eğitimi verilen alanların sektörle birlikte tasarlanmasının önünü açtık. Bu kapsamda İstanbul’daki mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencileri için çalışmalar sürdürülüyor. İşte şimdi de Millî Eğitim Bakanlığı ile yeni bir projeyi başlatmak için huzurlarınızdayız" açıklamalarını yaptı. 
   

    


İŞ BAŞINDA MESLEK ÖĞRENİLECEK

Varank, son olarak şöyle konuştu: "Mesleki Eğitim Merkezlerini OSB’ler içerisinde konumlandırarak eğitimle sanayi arasındaki koordinasyonu daha yakından temin etmiş olacağız. 77 ildeki 251 organize sanayi bölgesi ile 4 ildeki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleşecek. Bu sayede OSB’lerde Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulamaları yaygınlaştırılacak. Eğitim öğretim ve belgelendirme faaliyetlerine katılım artırılacak. Katılımcılar ağırlıklı olarak bizzat üretim alanında işbaşında eğitim alarak meslek öğrenecek. Öğretim programları ve eğitim materyalleri sürekli güncellenecek. Özetle daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim materyalleri ve bizzat çalışarak öğrenen daha dinamik bir insan kaynağına kavuşacağız."
   
   

MÜFREDAT GÜNCELLENİYOR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Artık sektörün güçlü temsilcileriyle birlikte mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı birlikte güncelliyoruz, öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlıyoruz. En kritik tamamlayıcı hamle artık bu iş birliklerimizde istihdam öncelikli, istihdam garantili eğitim vermeye başladık" dedi. Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimde yeni bir paradigma değişimine gittiklerini belirterek, "İşverenin süreçlerde pasif bir şekilde mezunları beklemesine tahammülümüz yok. İşverenleri eğitim sürecinin tamamına dahil ediyoruz. Artık sektörün güçlü temsilcileriyle birlikte mesleki eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı birlikte güncelliyoruz, öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlıyoruz. En kritik tamamlayıcı hamle artık bu iş birliklerimizde istihdam öncelikli, istihdam garantili eğitim vermeye başladık" diye konuştu. Mesleki eğitimde yeni bir açılım yaptıklarını aktaran Özer, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte mesleki eğitimi ayağa kaldırmak için iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Bakan Özer, sözlerini şöyle tamamladı: "Artık sektör nerede 'aradığım elemanı bulamıyorum' derse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak oraya gideceğiz ve gerekirse 4 yıllık mesleki eğitim programı gerekirse de 6 aylık kısa süreli meslek eğitim merkezini tamamlama programını açarak iş gücü piyasamızın ihtiyaç duyduğu tüm sektördeki insan kaynaklarını hızlı bir şekilde yetiştireceğiz. İş dünyasının elindeki bu mazereti el birliğiyle kaldırmış olacağız." Bakan Özer ve Bakan Varank'a İstanbul Tuzla OSB adına 250'şer hatıra fidan dikimi gerçekleştirilmesiyle ilgili plaket takdim edildi.
   


    


     

İki bakan, öğrencilerle kaynak yaptı.

       

BİLAL HANCI: GURURLUYUZ

Açılışa katılan İTOSB Başkanı Bilal Hancı da duygularını dile getirdi. "Organize Sanayi Bölgemizde İstanbul’un OSB’ler içinde yer alan ilk meslek lisesini 14 yıl önce büyük bir heyecanla açtık" diyen Hancı, okuldan mezun ettikleri öğrencilerin kendilerine her daim gurur verdiğini dile getirdi. İstanbul’da yer alan OSB’ler içinde Milli Eğitime bağlı tek okul olduklarını vurgulayan Hancı, "Bizlerin en büyük yatırımı yetişmiş nitelikli insanımızdır. Bundan sonrada mesleki eğitim hepimizin sahip çıkması gereken ülkemizin en önemli değeridir ve ülkemizin daha çok nitelikli elemana daha çok üretmeye ihtiyacı vardır. Nitelikli eğitimi sanayinin içerisinde yerinde uygulamalı yaparak İTOSB meslek lisesinin kuruluşuna büyük bir heves ve ümitle öncülük ettim ve bundan sonrada gözlerinde öğrenme ışığını gördüğüm gençlerin eğitimi için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğim. Mesleki eğitim üreterek büyüyen ükemiz için bir zorunluk haline gelmiştir. Her geçen gün önemi daha net ortaya çıkmaktadır. Bizim meslek lisemizin yeri artık bize ve hayallerimize yetmiyor. Bundan dolayı OSB’mizde yeni bir Mesleki Eğitim Kampüsü kurmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 
   

ÜRETİMİNİ ARTIRAMAYAN KALMAYACAK

Mesleki eğitim kampüsünün örnek olacağını söyleyen Hancı, "Mesleki Eğitim kampüsümüzün maliyetini, mevcut okulumuzda da olduğu gibi şahsım ve arkadaşlarımın yapacağı bağışlarla   birlikte karşılayacağız. Bu konuda en büyük destekçimiz olan Sn. Valimize hepinizin huzurunda teşekkür ederim. Mesleki eğitim merkezlerinin OSB’lerde açılması ile OSB sanayicisinin mesleki eğitim merkezleriyle koordineli olarak çalışması çok önemlidir. Yapılan mesleki eğitim atılımları meyvelerini verdiği zaman sanayimizin gelişme hızını bir kat daha arttıracak ve bugün kapasitesi olmasına rağmen çalıştıracak yeterli sayıda nitelikli personel bulamadığı için üretimini arttıramayan sanayicimizin derdine derman olacaktır" açıklamalarında bulundu. 

   

"ARENADA ELİMİZ GÜÇLENECEK"

Bu merkezle sanayi ve iş dünyasının istediği nitelikte gelişen teknolojiye uyumlu iş gücü yetiştirilecek olmanın gururunu yaşayacaklarını söyleyen Hancı, şu ifadelere yer verdi: "Yetişmiş ara elaman sorunu yaşamayarak uluslararası arenada daha güçlü yarışacağız. Organize Sanayi Bölgemiz güçlü sanayi ve üreterek büyüyen yenilikçi OSB olarak bundan sonrada istihdam, üretim ve ihracatımızı arttırarak 7/24 çalışmalarına devam edecektir."

   

Son olarak İTOSB Mesleki Eğitim Merkezi irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.
   

Son Güncelleme: 18.11.2021 15:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.