ALTYAPIYLA UÇACAK GÜÇ: YENİLENEBİLİR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin güçlü altyapıyla donatılması gerektiğini belirten Kumbaroğlu; “Enerjiye en akılcı ve verimli çözümü, yenilenebilir zenginliklerimiz sunmaktadır” dedi.

ALTYAPIYLA UÇACAK GÜÇ: YENİLENEBİLİR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin güçlü altyapıyla donatılması gerektiğini belirten Kumbaroğlu; “Enerjiye en akılcı ve verimli çözümü, yenilenebilir zenginliklerimiz sunmaktadır” dedi.

02 Aralık 2015 Çarşamba 08:42
ALTYAPIYLA UÇACAK GÜÇ: YENİLENEBİLİR

    ABD merkezli ‘Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Türkiye ayağı olan Enerji Ekonomisi Derneği, 2005 yılından bu yana Türkiye’deki mevcut enerji sektörünün dünyayla entegre olmasına yönelik yaptığı çalışmalarla adından ilgiyle söz ettiriyor. Enerji ekonomisinin nabzını tutarak, yetkili mercilerle koordinasyon sağlayan Enerji Ekonomisi Derneği’nin faal Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, enerji sektörünün kapılarının tüm dernek üyelerine açık olduğunu belirterek; “Enerjideki verimli ve akılcı çözümleri paydaşlarımıza açıyor, yenilenebilir enerjinin artılarını gündeme taşıyoruz” diye konuştu. Yenilenebilir enerjinin küçük ölçekli kullanıma olanak tanıdığını ve ‘yatırımcı’ kimliği taşımaya gerek kalmadan herkes tarafından üretilebileceğini ifade eden Kumbaroğlu; “Yenilenebilir enerji evinizin çatısında, duvarınızın bir köşesinde yer alabilir. Yenilenebilir enerji bu sebeple her yerdedir” açıklamasında bulundu. Yenilenebilir enerjide yüksek potansiyel taşıyan Türkiye’nin bu avantajını kullanması gerektiğini ifade eden Kumbaroğlu, ivedilikle atılması gereken adımın da bilgisini verdi: “Türkiye’de yenilenebilir enerji teknolojilerinin yaygınlaşması için altyapı yatırımlarına ihtiyaç var.”Enerji camiasını koordine ediyor


Enerji camiasının dinamik ve başarılı isimlerinin başında geliyorsunuz. Enerji Ekonomisi Derneği’nin faaliyetlerini bizlere anlatabilir misiniz? 
Enerji sohbetleri, eğitim seminerleri, paneller ve konferanslar düzenliyoruz. ABD merkezli Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE)’nin Türkiye kolu olarak üyelerimize IAEE dünyasını açıyoruz ki bu sayede yılda en az dört uluslararası konferans sunuyor, sektörde çok saygın yeri ve yüksek etki faktörü olan “The Energy Journal” ile “Economics of Energy & Environmental Policy” isimli akademik içeriği ağır basan dergilerimizin yanı sıra “Energy Forum” isimli iş dünyasına yönelik dergimizi üyelerimize ulaştırıyoruz.  Bunlara ilaveten stratejik olarak önemli gördüğümüz bölgelerde yerel etkinlikler düzenliyoruz. IAEE olarak her türlü politik görüşe karşı tarafsız kalırken enerji ekonomisinde tüm konuların açıkça ve bütün yönleriyle tartışılmasını destekliyoruz. Çalışmalarımız karar vericiler tarafından önemseniyor ve yakından izleniyor. Böylelikle sağlıklı karar vermeye katkı sağlıyoruz. Misyonumuzu; enerjinin tüm boyutları ile ekonomik açıdan doğru değerlendirilmesini ve daha iyi anlaşılmasını sağlamak, mevcut bilgiyi geliştirerek ileriye götürmek, ilgili tüm kesimler ve uzmanlar arasında iletişimi geliştirmek ve sağlıklı karar vermeye katkıda bulunmak şeklinde özetleyebilirim. “Temiz enerjiyi tesis ediyoruz”


Yenilenebilir enerjiyi özendirmeye yönelik gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri örneklendirebilir misiniz?
Tüm IAEE konferanslarında mutlaka yenilenebilir enerji üzerine oturumlar düzenliyoruz, alanının önde gelen isimleri ile birlikte yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasına ilişkin fırsatları ve zorlukları masaya yatırıyoruz. Bunu IAEE olarak dünya çapında yapıyoruz ve her bölgenin, yörenin kendine özgü sorunlarını masaya yatırıyoruz. Böylece olumsuz deneyimlerin başka ülkelerde tekrarlanmasının önüne geçiyoruz. Onun dışında Türkiye’de yılda bir kez yenilenebilir enerji yatırımları için fizibilite hazırlanmasına yönelik eğitim seminerleri düzenliyoruz. Enerji Ekonomisi Derneği olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi sıfır karbon olarak gerçekleştiriyoruz, yani faaliyetlerimizden dolayı ortaya çıkan karbon salımları kadar yenilenebilir enerji teknolojilerinin salım azaltım sertifikalarından satın alarak bunların gelişmesine destek oluyoruz.Yenilenebilir güç herkesin elinde


Yenilenebilir enerjinin hangi yönleri tercih sebebi olmaktadır? Maliyet ve çevre avantajlarının yanı sıra, yenilenebilir enerjinin az kişinin bildiği artıları nelerdir?

Yenilenebilir enerji, küçük ölçekli kullanım imkânı sayesinde bir tüketicinin yatırımcı olmadan üretici olmasını sağlıyor. Örneğin evinizin çatısına, duvarlarına güneş panelleri koyarak elektrik enerjisi üretebilirsiniz. Bunu diğer teknolojilerle yapamazsınız. Evinizde kömürden elektrik üretebilir misiniz? Nükleer reaktör işletebilir misiniz? Yenilenebilir enerji teknolojilerinin sağladığı bir imkândır bu ve aynı zamanda şebekeden bağımsızlık da sağlar. Yani dağ başında elektrik şebekesinin olmadığı bir yerde kendi enerjinizi kolaylıkla üretebilirsiniz. Ama bunu şebekeye bağlı olduğunuz bir yerde yaparsanız ihtiyacınız olmadığı zamanlarda üretilen enerjiyi şebekeye vererek satabilirsiniz de. Aynı zamanda ölçek küçük olduğu için üretici lisansı almadan bunu yapabilirsiniz. Bunun az konuşulan önemli bir artı olduğunu düşünüyorum. Ama Türkiye’deki bürokratik sürecin uzunluğu olumsuz bir etki yapıyor. 


Son Güncelleme: 19.07.2017 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.