ADANA SANAYİSİNİN GELECEĞİ ŞEKİLLENİYOR

Mega OSB’si ve ihtisas endüstri bölgesiyle Türkiye sanayisinin yarınlarını titizlikle planlayan Adana, yola yeni OSB’leriyle daha güçlü devam edecek. Kentte sanayinin 30-40 yılını planlayacak adımlar atıldığını söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, kalkınmanın anahtarının model fabrikalar ve yalın üretim olduğunu dile getirdi.

ADANA SANAYİSİNİN GELECEĞİ ŞEKİLLENİYOR

Mega OSB’si ve ihtisas endüstri bölgesiyle Türkiye sanayisinin yarınlarını titizlikle planlayan Adana, yola yeni OSB’leriyle daha güçlü devam edecek. Kentte sanayinin 30-40 yılını planlayacak adımlar atıldığını söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, kalkınmanın anahtarının model fabrikalar ve yalın üretim olduğunu dile getirdi.

30 Aralık 2020 Çarşamba 09:23
ADANA SANAYİSİNİN GELECEĞİ ŞEKİLLENİYOR

 

Haber: Ümit UÇAR

Adı çırçır fabrikaları ve tüm dünyaya ihraç edilen A kalite pamukla özdeşleşen dev bir sanayi kenti; Adana… Türkiye’nin iyi gıda ve tekstil üssü olan kent, kurulumunda vites yükselttiği OSB’leriyle konuşulacak. Yıllık 2 milyar dolar civarında ihracat yapan kentin sanayi nabzını tutan köklü kurumunun uzun yıllar başında bulunan isim olan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Sanayi TV’ye konuştu. Mahkeme süreci bitip çözüme doğru ilerlenen Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin, Adana’yı Türkiye’nin ikinci körfez bölgesi yapacağına değinen Kıvanç, “Bölgede birçok ürünü üretme imkânı bulacağız” şeklinde konuştu. Üretim ve sanayileşmenin geleceği için yalın üretimi ve model fabrikaları işaret eden Kıvanç, formülü ise şöyle açıkladı: “Sanayicilerin yalın eğitimini model fabrika üzerinden vermek lazım, ya da sahalara inip işletmelerinde yetişmiş insanların mentorluk etmesi şart.”

 

TÜRKİYE’NİN MÜCEVHERİ
Adana’nın ülke sanayisindeki yeri nedir?

Adana, Türkiye’de ilk sanayileşen illerden biri. 150-200 yıl önce Anadolu’da ilk fabrikalardan çırçır fabrikası Adana’da kurulmuş. Tarımdan sanayiye geçmiş bir il. Tekstil büyümüş. Adana tekstil, otomotiv, kimya, gıda, makine sanayi ağırlıklı bir il. Adana’dan bir il çıktı; Osmaniye. En iyi sanayileşen illerden biri oldu. Teşviklerden istifade edemememiz, yatırımları etrafımızdaki bu teşvik alan illere kaydırdı. Etrafımızdaki iller de sanayileşti. Niğde, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye iyi bir sanayi kenti oldu.  Bunlar da bizim illerimiz neticesinde. Adana belli bir yere gelmiş bir şehir. Türkiye’nin en önemli ihracat ürünü pamuktu geçmişte. Bu da Adana’da üretiliyordu. İhracat buradan yapıldığı için döviz de buraya geliyordu. Hamdolsun bugün yine iyiyiz, kötü değiliz. Türkiye’nin gıdasının büyük kısmı Adana’dan sağlanıyor. Mısır, nişasta işleme tesislerinden 4-5’i burada, paketleme tesisleri yaş meyve-sebze üzerine, onlar da burada. Tekstil üzerine zaten köklü bir geçmişimiz var.

 

MAHKEME SÜRECİ ÇÖZÜLDÜ
Kentte ihracat ve üretim adına neler yapılıyor?

Yıllık 2 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiriyoruz.  Adana için yeterli değil, inşallah daha da iyi olacak. Bizim en büyük ihracatımız dokuma kumaş. Ama buna rağmen hem tekstil hem konfeksiyon ihracatımız daha ileride. Türkiye’nin ikinci bir körfez bölgesi olacak Adana. İskenderun Körfezi’nden bu tarafa baktığınızda, Yumurtalık-Ceyhan’a kadar bakir bir alan var; Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi. Uzun yıllar mahkemelik olan bir konu vardı, çözüldü. Rönesans firmasına yöneticiliği tahsis edildi. Cezayirlilerle anlaşma yapıldı. Cezayirlilerle Rönesans firması polietilen üretimi yapacak. Birçok ürün üretilecek ve Türkiye’nin sayılı bir sanayi kenti haline gelecek Adana. Ama bu bir süreç. Doğal gaz ve ham petrol geliyor. Bunların bölgemizde işleneceğini ümit ediyoruz. Çukurova iyi bir yatırım bölgesidir. Ulaşımı rahat, sanayi kültürü var. OSB’miz gayet büyük. Genişleme alanlarımızı artırmaya çalışıyoruz. OSB’ler ihdas etmeye çalışıyoruz.

 

BÜYÜK DÜŞÜNÜLMÜŞ PROJE

Ceyhan Enerji İhtisas EB’nin nasıl bir çıktısı olacak?

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi 2007 yılında kanunla kuruldu. Ceyhan’a şu an da 100 milyon varil ham petrol geliyor. Bir boru hattı daha yapılırsa bir bu kadar daha gelecek. Biz şu an sadece ham petrolü yükleme işi yapıyoruz, taşımacılığını yapıyoruz. Taşımacılığı yapana kadar bu ülkede bu ham petrolün işlenip mamul hale gelmesi ve nihai tüketiciye kadar gitmesi için Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kuruldu. Bir hukuk meselesi olduğu için kamulaştırmada bazı davalar uzadı. Biz de sanayi odası olarak bu sürece destek vermeye çalıştık. Hukuki problemleri bittiği zaman, Güney Kıbrıs’ta doğal gaz çıkarılıyor, Doğu Akdeniz’de. Bunlar Yumurtalık, Ceyhan, İskenderun’a gelecek. Enerji İhtisas Projesinin yapılma sebeplerinden biri bu. Orta Doğu’dan çıkan petrollerin boru hattıyla Yumurtalık, Ceyhan Körfezi’ne getirilmesi, doğal gazın burada işlenmesi için büyük düşünülmüş bir proje. nasip olursa bu gerçekleşiyor. Gerçekleşmesi bana göre Akdeniz çanağı için olmazsa olmaz bir proje. Bundan en çok istifade edecek olan bölge halkı ve Adana sanayisidir.

 

ASYA’NIN SİPARİŞLERİ KAYDI

Pandemi, Türkiye için bir fırsata mı dönüştü?

Çin’deki koronavirüsün dünyaya yayılması, ülkelerin tedarik sistemlerinde değişiklik yaptı. Dünya ülkeleri artık tedarik zincirinde globalleşmeden bölgeselleşmeye yöneldi. Ülkemiz, sektörlerimiz ocak, şubat ve martta Uzak Doğu’nun işlerini almaya başladı. Avrupalı ve Amerikalılar Türkiye’den tedarik etmeye başladı. Ama Adana bu hastalıktan en çok etkilenen illerden biri. İnşallah bu musibet insanlık aleminden bir an önce çıkar. Benim düşüncem, Türkiye bir üretim üssü olduğunu ispat etti. Bundan dolayı tüm dünyada üretim, ihracat düşüyor. Türkiye’de bu ay yüzde 1’i bile bulmayan bir ihracat düşüşü oldu. Bundan dolayı biz ülke olarak biraz kayıptayız. 2019’a göre, yüzde 7-8 gibi. İhracatımız, üretimimiz devam ediyor. Demek ki Avrupalı da ABD’li de bize iş veriyor, bizden mal alıyor. Konfeksiyon ihracatçılarında termin yetiştirme sıkıntısı var. Herkes malını istiyor. Bazı sektörler o kadar iyi çalışıyor ki, hizmet ve sanayi sektörünün bir kısmı sıkıntı çekiyor. Pandemi sonrası Türkiye gerçek bir üretim üssü olduğunu gösterdiği için daha başarılı olacağız. Halıcılar ABD’ye yok satıyor, mobilyacılar da öyle. Bizim isteğimiz bu memleketin bir an önce bu musibetten kurtulması ve ihracatımızın artması.

 

HEPSİ BÜYÜK MONTANLI

Kent OSB’leri penceresinden bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Adana OSB büyük ve köklü bir OSB. Büyüme alanlarımız güzel. Şu anda Adana OSB’de hiç satılık arsa yok. Bunun için OSB’yi büyütme çalışmaları, kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Adana gerçekten yatırım yapılacak iklimi olan bir şehir. Sanayi kültürü olan bir il. Adana’da Kimya OSB ihdas ediyoruz, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin hemen yanında. Ceyhan’da bir karma OSB ihdas ediyoruz. Bunlar bizim için önemli işler. Büyük montanlı yapmaya gayret gösteriyoruz. Adana’da Gıda OSB ihdas ediyoruz. Sera Tarım OSB ihdas ediyoruz. hepsini yavaş yavaş yapmaya gayret ediyoruz. Adana’nın 30-40 yıl sonrasının sanayisini düzenlemeye çalışıyoruz. Valimizin başkanlığında ilimizin oda başkanlarıyla beraber.

 

MENTORLUK “MODELİ”

Nitelikli ara eleman sıkıntısı çekiyor musunuz?

Adana’da yetişmiş eleman bulma sıkıntımız yok. Mavi, beyaz yakalı, istediğimiz vasıflarda eleman bulabiliyoruz. Sanayi kültürü olan bir il. Model fabrika dediğimiz yerde yalın üretim eğitimleri veriliyor. Sanayi Bakanımıza arz ettim; sanayicimiz “anam babam” usulü devam ediyor. Lütfen sanayinin olduğu her ilde bunu yapalım, yalın üretimi anlatalım, model fabrika kuralım, eğitim verelim. Bundan dolayı mutluyuz. Kamulaştırma sıkıntısı çıktı ama temelini attık, nisan-mayıs ayında bitirip inşallah model fabrikayı çalıştıracağız. Ekip oluşturduk, sahaya sürdük. 12 firmaya eğitim verdik. Yaklaşık 17 milyon liralık bir gelir elde edecek operasyonlar yaptırdık firmalara. Firmalara verdikleri eğitimlerle verimliliği artırarak maliyeti azaltan, kaliteyi artıran düzenlemeler yapıldı. Bundan dolayı mutluyuz. Bütün işletmelerimizde işletme körlüğü diye bir şey vardır. Dışarıdan eğitim verilmesi bizim işletmelerimizin hem karlılığı hem de rekabetçi olmaları hem de verimli olmaları açısından çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Bölgemizde görev aldığım kalkınma ajansının kaynaklarından birini bu çağrıya açtık. ajansın bir miktar desteğini sanayiciye eğitim verilmesiyle ilgili ayırdık. KOSGEB Başkanına da rica ettim. Sanayiciye en iyi vereceğiz şey para kadar, eğitimdir dedim. Sayın başkan da bizi kırmadı. KOSGEB’in de eğitimi var. Sanayici yalın üretim üzerine eğitim almak istiyorsa KOSGEB firma başına belirli bir meblağ ödüyor. Bilmeyen arkadaşlarımıza duyuralım. Olmazsa olmaz bizim sanayicilerin yalın eğitimini model fabrika üzerinden vermek lazım, ya da sahalara inip işletmelerinde yetişmiş insanların mentorluk etmesi lazım. 2021 yılında inanıyoruz ki Türkiye bugünkünden çok daha iyi olacaktır. İhracatı da artıracak, üretimi de artıracak. İnşallah 2021 yılında bu salgın insanlık aleminden yok olur da millet işine gücüne, istihdamına bakar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.