48 sanayiciye ödül

Ankara Sanayi Odası 48. Yıl Başarı Ödül Töreni’nde, 48 başarılı sanayiciye kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat, Ar-Ge ve Çevre ödülleri verildi.

48 sanayiciye ödül

Ankara Sanayi Odası 48. Yıl Başarı Ödül Töreni’nde, 48 başarılı sanayiciye kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat, Ar-Ge ve Çevre ödülleri verildi.

21 Aralık 2011 Çarşamba 08:45
48 sanayiciye ödül


Ankara Sanayi Odası (ASO) 48. Yıl Başarı Ödül Töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla yapıldı. ASO 1. OSB’de gerçekleşen ödül töreninde 48 başarılı sanayiciye kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat, Ar-Ge ve Çevre ödülleri verildi.  
 
BÜYÜME RAKAMLARI MEMNUN EDİCİ

ASO Başkanı Nurettin Özdebir toplantının açılışında yaptığı konuşmada açıklanan büyüme rakamlarının kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti. Cari işlemler açığının artış hızındaki yavaşlamanın sevindirici olduğunu belirten Nurettin Özdebir, buna karşın açığı daha da aşağı çekmek gerektiğini söyledi.

EĞİTİM VAKFI KURACAĞIZ

Bunun için yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini kaydeden ASO Başkanı Nurettin Özdebir, öncelikle kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesini istedi. Özdebir, mesleki eğitim konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek, geçen ay yapılan Oda Meclis Toplantısında ASO ve OSB'ler olarak bir eğitim vakfı kurma kararı aldıklarını bildirdi. Özdebir, vakfa ASO ve OSB'lerden önemli kaynaklar aktaracaklarını söyledi.
 
Türkiye’ye büyük başarılar kazandıracağız

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Türkiye'nin son 12 aylık süreçteki ihracatının cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak 134 milyar dolara ulaştığını” bildirdi. Çağlayan, ASO'nun, hayatının önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyledi. 48 yıl önce çok zor şartlarda kurulan ASO'nun bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Çağlayan, bugün itibariyle yaklaşık 400 bin kişilik istihdamı ASO'nun kendi bünyesinde bulundurmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çağlayan, 2002'de Ankara'nın ihracatı 1,5 milyar dolar iken 2010 sonu itibariyle bu rakamın 5,6 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Çağlayan, Ankara'nın ihracatının 9 yılda tam 3,7 kat artarak, Türkiye ihracatının artış oranından daha büyük bir artış oranı gerçekleştirdiğini belirtti. “Ekonomi Bakanı olarak Türkiye ihracatının son 12 aylık dönemde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 134 milyar dolar olduğunu müjdelemekten gurur duyuyorum” diyen Çağlayan, son 12 aylık süreçte Ankara'nın ihracatının da yine cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak 6 milyar 350 milyon dolara ulaştığını belirtti. Bugün Türkiye'nin ‘parmak ısırtacak düzeyde’ iyi hale gelmesinin ardında siyasi ve ekonomik istikrarın bulunduğuna işaret eden Çağlayan, “Çevresinde yaşanan olaylarla adeta bir ateş çemberinin ortasında olan Türkiye'nin ihracatını yüzde 20’den fazla büyütmesi gerçek bir başarı hikayesidir. Bu yıl, Türkiye en yüksek büyüme oranını 3'ncü çeyrekte elde etmiştir. Türkiye yüzde 9,6 ile Çin'i arkasına almıştır. Bunda sizlerin payı büyük. İnşallah Türkiye'ye çok daha büyük başarılar kazandıracağız” diye konuştu. 2001 yılında ASO Başkanı iken o dönemin ekonomik koşulları içerisinde işadamı olarak önlerini çok fazla göremediklerini ifade eden Çağlayan, bugün bunların tam tersini söyleyen bir Ekonomi Bakanı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.  Türkiye'nin artık 2023'ü kurgulayan, hedefleyen bir ülke olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Siyasi ve ekonomik istikrarın ne anlama geldiğini, bunlar olmayınca bir gecede insanların işini, aşını nasıl kaybettiğini hafızalarımızdan silmeyelim” dedi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir'den de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatına rağmen halen Türkiye'de bulunan malları yurt dışından getirenleri kendilerine bildirmelerini isteyen Çağlayan, “Türkiye'de varken dışarıdan alanları kınıyorum” dedi. Cari açığı hedef alan çok önemli bir teşvik sisteminde son noktaya geldiklerini belirten Çağlayan, “Organize sanayi, teknoloji, endüstri bölgelerinde yapılacak meslek liselerine ve eğitim yatırımlarına ciddi şekilde devlet desteği verileceğini” bildirdi.

Kurumların vergi yükünü azalttık

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara Sanayi Odası'nın 48. Yıl Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, kurumlar vergisinde toplam vergi yükünün 2002'de yüzde 65 iken, şimdi bu oranın yüzde 34'e kadar indiğini, kurumlar vergisinin yüzde 20, hatta yeni yatırımlar için yüzde 2'ye kadar düşürüldüğünü söyledi. “Gerçekten kurumların kazançları üzerindeki vergi yükünü ciddi şekilde azalttık, rekabet gücünün önünün açılması için önemli adımlar attık” diyen Şimşek, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında kurumlar vergisi açısından 34 ülke arasında en düşük 6. ülke olduğunu bildirdi. Gelirler vergisinin yüzde 35'e, en düşük vergi diliminin ise fon payı dahil yüzde 15'e düştüğünü, işveren sigorta prim payının düşürüldüğünü anlatan Şimşek, dolayısıyla sosyal güvenlik primleri de dahil edildiğinde gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergi yükünde de Türkiye'nin en düşük  OECD ülkeleri arasında olduğunu söyledi. “Üretimi artırmaya, sanayiyi teşkil etmeye devam etmemiz lazım” diyen Şimşek, ASO 48. yıl ödül töreninde yaptığı konuşmada, kamu harcamalarının sağlıklı vergi gelirleriyle finanse edilmesi gerektiğini, eğer bu şekilde iş yapılmazsa bunun faturasını sanayicilerin ödeyeceğini söyledi. Şimşek, şöyle devam etti: “1990'lı yıllardan 2000'li yılların başına kadar kamu harcamalarını esas itibariyle borçlanma ile kapatmaya çalışanlar, faturayı halkımıza ödettiler. 2002 yılında toplanan 100 liralık verginin 86 lirası faize gidiyordu, bugün 17 lirası gidiyor.1987'den bu yana milli gelire oran olarak 2011 ve 2012'de ödeyeceğimiz faiz en düşük düzeyde. Eğer bugün Türkiye'de faiz değil, hizmet bütçeleri yapılabiliyorsa, Ar-Ge’ye, sanayiciye destek sağlanabiliyorsa bu, bu yaklaşımın sonucudur. Yani, kamu harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle finanse etmenin temel olduğu bir yaklaşımın ürünüdür.” Bakan Şimşek, elde edilen gelirin ar-ge desteğinden, yatırım harcamalarına, insana yatırıma, istihdama, teşviğe gittiğini, her alanda çok önemli kaynak tahsislerinin söz konusu olduğunu söyledi. Şimşek, ar-ge ve inovasyona daha çok zaman, daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini de kaydetti. Şimşek, “Hakikaten önümüzün açılması için, rekabeti engelleyen faktörlerin ortadan kalkması için yoğun bir çaba içinde olduk, bundan sonra da olacağız. Ayrıca, tarihi olarak baktığımızda Türkiye ihracatı ikinci bir faaliyet alanı olarak görmüş, bence bu kültürün değişmesi lazım” dedi.

4688 sayılı kanunda toplu sözleşmeye geçtik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu”na ilişkin düzenlemede toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçildiğini hatırlattı. Bundan sonra kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili ‘Bunu iyileştireceğiz’ gibi herhangi bir ifadelerinin söz konusu olamayacağını ifade eden Çelik, bu dönemin artık geride kaldığını vurguladı. Bundan sonra toplu sözleşme çerçevesinde masada kararlar alınacağını dile getiren Çelik, “Toplu sözleşmeye geçtiğimize göre ocak ayında yapılacak maaş zamlarının toplu sözleşme masasında gerçekleşmesinden yanayız. Onun için yasanın bir an önce Meclisten geçip, bu çerçevede masaya oturulup karara bağlanmasının doğru olacağı kanaatindeyim dedi. Hükümet olarak daha seri hareket ederek gelecek ay içerisinde verilecek zam oranının belirlenmesi konusunda yoğun bir gayret içinde olduklarını anlatan Çelik, bir mağduriyetin söz konusu olmadığına işaret etti. Çelik, “Toplu sözleşme daha sonra da yapılsa kanun niteliğinde olduğu için bir sorun yok. O yansıyacak. Ama biz bunun masada kararlaştırılması, mali ve sosyal haklar içerdiğine göre bu hakların toplu sözleşme masasında kararlaştırılmasının doğru olacağı inancındayız” dedi. “Yasa yetişmezse başka bir yöntemle artış yapılıp yapılmayacağı” sorusu üzerine ise Çelik, Bütçe Kanunu'nun buna imkan verdiğini, ancak toplu sözleşme dönemine geçildiğini ve konunun tarafları olduğunu vurguladı. Çelik, “Bütçe Kanunu buna uygundur. Burada mağduriyet söz konusu olmaz. Ama amaç yasayı da geciktirmeden bu süreci tamamlamaktır. Bizim bakışımız, bu toplu sözleşme kapsamında mali sosyal hakları karara bağlamaktır” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.