3’ÜNCÜ ETABI İPLE ÇEKİYOR

Makineden kimyaya, yem teknolojilerinden gıdaya kadar birçok sektörün hayat bulduğu Manisa Salihli OSB, 10 bin istihdam hedefine doğru soluksuz koşuyor. OSB’nin ve Salihli Belediyesinin Başkanı Zeki Kayda, “Yaklaşık 750 dönümlük 3’üncü etabımız için 2021’de geri sayıma başlayacağız” diyor.

3’ÜNCÜ ETABI İPLE ÇEKİYOR

Makineden kimyaya, yem teknolojilerinden gıdaya kadar birçok sektörün hayat bulduğu Manisa Salihli OSB, 10 bin istihdam hedefine doğru soluksuz koşuyor. OSB’nin ve Salihli Belediyesinin Başkanı Zeki Kayda, “Yaklaşık 750 dönümlük 3’üncü etabımız için 2021’de geri sayıma başlayacağız” diyor.

29 Aralık 2020 Salı 13:35
3’ÜNCÜ ETABI İPLE ÇEKİYOR

 

  

Haber: Ümit UÇAR

Bölgesinin gıda üssü Salihli, Belediye Başkanı Zeki Kayda’nın teşebbüsleriyle Salihli OSB bünyesinde yarınlara hazırlanıyor. Sanayi TV’ye OSB’nin yatırımlarını ve pandemi sürecindeki hamlelerini anlatan eğitimci Salih Kayda, başkanlık koltuğunda oturduğu Salihli OSB’nin güçlü projelerle anılmasının yolunu açıyor. Manisa Salihli OSB’nin yeni teknolojiyle kurulduğunu anlatan ve OSB etaplarını makine, kimya ve gıda olmak üzere sektörel bazda üçe böldüklerini dile getiren Kayda, 10 bin istihdam hedefiyle ilgili kat ettikleri mesafenin büyüdüğünü ifade etti. Dünyanın sayılı tesislerinden olan Norm Cıvata’nın OSB’ye kattığı değerin yalnızca üretim değil, eğitim alanında da olduğunu dile getiren Zeki Kayda, firmanın kendi nitelikli ara elemanlarını yetiştirdiğini ifade etti. Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimde, pratik ve teoriyi birleştiren bir yapı içerisinde yetiştiklerini vurgulayan Kayda, “OSB’mizde bir okulumuz var. Biliyoruz ki, teknik insan gücü motor gücümüzdür. İşsizliğin önlenmesi için bunun aşılması şart” diye konuştu. 3’üncü etapla ilgili 2021 yılını işaret eden Kayda, Organize Sera Bölgesi’yle ilgili olarak da “Sağlıklı su arıyoruz” mesajını verdi. İşte, hem OSB hem de Salihli Belediye Başkanı olan Zeki Kayda’dan açıklamalar:

ARITTIĞI SUDA BALIKLAR YÜZÜYOR

Salihli OSB’nin yapısından bahsedebilir misiniz? İlçeye katkınız nasıl?

1998’de 1.100 dönümlük arazi üzerine kurulan OSB’miz, birinci etabında aktif olan 46 adet fabrikaya ulaşmış durumda. 2014’te, 1.740 kişi çalışıyordu burada. Birinci etabımızda şu an yer kalmadı. Aktif fabrikalarımız içerisinde çok değişik iş kolları mevcut. Tarıma dayalı sanayi, gıda, alkol, hayvan yemleri üreten firmalarımız var. Türkiye’deki 5-6 fabrikanın 4’ü Salihli OSB’de. 2014 yılında ikinci etabın kamulaştırmaları vardı önümüzde. 2014 yılında Belediyemizden ve Müteşebbis Heyetimizden aldığım yetki çerçevesinde 2’nci etap araziyi 1.355 dönüm kamulaştırmamız gerekiyordu. Bu çok zor bir evredir. Belediyemizin mal varlıklarını ipotek ettirerek 10 milyon TL çektik, 7 milyonunu vatandaşımıza nakit olarak ödedik ve kamulaştırmayı tamamladık. Alt ve üst yapısını bitirdik, yolları tamamladık, elektrik hattını çektik, şalt sahasını kuruyoruz. Arıtma tesisini revize ettik geri kalan kaynakla da. Şu an bu tesisimiz örnek, çıkardığımız sudan balık yetiştirme noktasındayız. Yatırımcılarımızı da davet ettik bölgemize. Örneğin; İzmir’den Norm Cıvata. Dünyanın sayılı fabrikalarından biri Salihli’ye geliyor. 260 dönüm yer verildi. Türkiye’de ve dünyada Bayer’den sonra en büyük zirai ilaç firmasını getirdik. Şu anda 44 fabrikaya yer tahsis edildi. Hedefimiz de 1’inci ve 2’nci etabın toplamında burada 10 bin insanımıza iş imkanı sunmaktı. Birinci etabımızda yıl ortalamamız 4 bin kişi. İkinci etapta da 6 bini aştık. 2’nci etabımızı 3 kısma böldük; ilki makine ağırlıklı, ikincisi kimya, üçüncüsü ise gıda ağırlıklı. Şu anda 50-60 dönümlük yer kaldı, herkese yer veremiyoruz. Puanlama yapıyoruz, ortalamasına bakıyoruz. İşçilere istihdam sağlayacak mı ona bakıyoruz. Ayrıca çok kısa bir sürede OSB’miz doğalgaza kavuştu ve hatları çekiyoruz. Yatırımcıyı da etkiledi bu kararlar, bölgemiz onları cezbediyor. OSB’mizi bir yerden bir yere taşımaktan çok mutluyuz. 3’üncü etabımıza da 2021’in ortalarında geçeriz diye tahmin ediyoruz.

YIL ORTASINA GERİ SAYIM
3’üncü etap çalışmaları ne aşamada?

OSB’mizde yaklaşık 750 dönümlük 3’üncü etap genişleme sahamız var. Kamulaştırma yapabilmemiz için mevcut yerlerin yüzde 75’inin ruhsat alması gerekiyor. Üçer aylık dönemde uzadı bu süreç. Lakin 2021’in Temmuz - Ağustos aylarına doğru 3’üncü etabın startını vereceğiz.

FARKLI BİR KURGU

Etabınızdan birini üçe bölme ihtiyacınız neden kaynaklandı?

Önemli olan istihdamı artırmaktı. Motor gücümüz yalnızca tarıma dayalı sanayi kurmak değil, zaten 1’inci etabımızda 40’ı aşkın firmamız var. Biz bir zenginlik kurgulamak istedik. Benim rahmetli babam, buradaki iplik dokuma fabrikasından emekli. Farklılığı ortaya koyabilmek istedik, üzüm bağlarımızdan şarap birinci elden satılsın istedik.

Pandemi döneminde sanayici nasıl aksiyon aldı?

Biz yatırımcı gelmez diye düşündük ama tam tersi oldu, parsellerimizin tamamını bitirdik. Yatırımcımız da geldi yatırım yaptı. İşçi çıkarma olmadı. Tüm ülke gibi, makinede üçer aylık bir gecikme olsa da, tarıma yönelik kısımda büyük artış yaşadık ve gıda tüketimi çok çok arttı. Bu dönemde yatırımcı açısından pek bir sıkıntı yaşamadık.

CBÜ’YLE OSB KOL KOLA

AR-GE ve üniversite-sanayi iş birliği sinerjisinde ne aşamadasınız?
Mesleki ve teknik eğitimdeki öğrencilerin bir kısmını kendimiz yetiştirdik. Biz, yerele hizmet etmek istiyoruz. Ayrıca Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile sıkı iş birliğimiz var. OSB ile CBÜ’yü entegre hale getirerek, oradaki sanayiciye teknik destek vermek üzerine masaya oturduk. CBÜ ile OSB arasında bir protokol imzalanacak çünkü üniversitemizden faydalanmak istiyoruz. OSB’mizde çalışan personelimizin her alandaki eğitimini kapsayacak bu protokol. Çünkü üniversitemizin çok sağlam bir altyapısı var. Bunu başaracağız. Bugüne kadar AR-GE’yi oluşturamadık. OSB’miz içerisinde teslim alacağımız 7 bin metrekarelik kapalı alan mevcut. Teslim almak üzereyiz. İçerisinde kreşten otele kadar birçok yapı var. Modern bir bina göreceğiz. Konferans ve eğitim verilebilecek bir bina olacak bu.

OSB’LERİN MOTOR GÜCÜ
OSB’lerin içerisindeki nitelikli ara eleman eğitimleri hakkında düşünceleriniz neler?

Mesleki ve teknik eğitim yasası çıktığında ben okul müdürlüğü yapıyordum. Çocuklarımızın 9.sınıfa başladığında bir işletmeyle ilişkilendirilmeleri temel amaçtı. Bizde son sınıfta oldu nedense, ama şimdi değişti. Çocuklarımızın branşlarını belirledik. Türkiye’nin her bölgesinde çocuklarımızı yetiştirecek bu tür OSB’lerin olmaması, çocuklarımızın KSS’lerde körelmesine neden oldu. Fakat bizler çocuklarımızı farklı ülkelere götürdük. Bilgisayar teknolojileri alanında Çek Cumhuriyeti bizleri ziyarete geldi. Bizler de metal ve kaynak teknolojileri için Çek Cumhuriyeti’ne gittik. PLC kabloları için Almanya’ya gittik. Çocuklarımızın ufkunu genişlettik. Mesleki ve teknik eğitimi güçlü tutmak gerek. Devlet de bu alanda desteğini esirgemiyor. OSB’lere öğrenci yetiştirmek çok çok önemlidir. Öğrencimize 4 yıl boyunca gereken altyapıyı OSB’ler olarak sağlıyoruz. Yeter ki biz OSB’lerde onlara istihdam sağlayalım. Metal, makine, sıhhi tesisatta öğrencilerimiz var. Gururla söyleyebiliriz ki, OSB’mizde Norm Cıvata kendi öğrencilerini kendisi yetiştiriyor. Bizim de OSB’mizde bir okulumuz var. Biliyoruz ki, teknik insan gücü motor gücümüzdür. İşsizliğin önlenmesi için bunun aşılması şart.

“SAĞLIKLI SU ARIYORUZ”

Organize Sera Bölgesi projesini anlatabilir misiniz?
Salihli’nin gelirinin yüzde 60’ını tarım oluşturuyor. Kendi jeotermal enerjimiz var ve 10 bin konutu ısıtıyoruz. OSB, Vali Bey’in 5-6 aylık çalışmasıyla belli bir aşamaya geldi. Sayın Bakan Bekir Pakdemirli Salihli’ye geldiği zaman ben bu çalışmadan bahsettim. Organize Sera A.Ş’ler diye bir yapılanmaya da gidildi. A.Ş’nin su talebi oldu bizlerden, fakat bizim elimizdeki kaynak Salihli’ye yetiyor. Belediye olarak MTA ile birlikte elimizden gelen her şeyi yapabileceğimiz üzerine karar kıldık. Şu an çevre köylerin iki noktasında kuyu kazılıyor. Eğer sağlıklı bir su bulabilirsek, Bakanımızın da sıcak bakmasıyla bunu belli bir aşamaya taşıyabiliriz.

Son Güncelleme: 31.12.2020 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.