300 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA KURULUYOR

Akademisi, test merkezi, Ar-Ge ve Yenilikçilik Destek Merkezi ile küresel markalar yaratma hedefi ile yola çıkan TÜİOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, 300 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan bölgeyi Türkiye’nin en çevreci OSB’si yapmak için çalıştıklarını söyledi.

300 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA KURULUYOR

Akademisi, test merkezi, Ar-Ge ve Yenilikçilik Destek Merkezi ile küresel markalar yaratma hedefi ile yola çıkan TÜİOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, 300 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan bölgeyi Türkiye’nin en çevreci OSB’si yapmak için çalıştıklarını söyledi.

27 Nisan 2021 Salı 11:13
300 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA KURULUYOR

Haber: Nuran AYAR

Mersin - Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB (TÜİOSB), dijitalleşme yolunda önemli bir adım atıyor. TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, yatırımcılarla birlikte başlatılan süreçte tüm fabrikaların, endüstri 4.0’a göre kuracağını belirterek “Her geçen gün daha da artan rekabet ortamında dijital dönüşümün gereklerini yerine getirerek bir adım öne çıkmış olacağız” dedi. Pandemide ülkelerin temel gıdaya erişim konusunda çok zorlandıklarına dikkat çeken Gül Akyürek Balta “Bu süreçte gıdanın milli savunma gibi bir milli güvenlik meselesi olduğunu daha net görmüş olduk. Yaşadığımız Çukurova Bölgesi dünyanın en verimli 3 ovasından birisi ve ovada yetişmeyen ürün neredeyse yok gibi. Çukurova Bölgesi’nde yetişen ürünleri işleyerek hem insanımızın ihtiyaçlarını gidermek hem de dünya pazarlarındaki gücümüzü ve etkinliğimizi artırmak için yola çıktık” diye konuştu.

10 BİN İSTİHDAM YARATACAK

TÜİOSB’nin paydaşları arasında yüzde 6 ile Mersin Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı,  yüzde 12 ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve yüzde 82 ile Mersin İhtisas Organize Sanayicileri Derneği’nin yer aldığını ifade eden Gül Akyürek Balta, “TÜİOSB olarak, büyümek ve dünya pazarlarında söz sahibi olmak isteyen, hedeflerini gerçeğe dönüştürme konusunda istekli tarımsal ürün işleme ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı tüm yatırımcılara kapılarımız açıktır” dedi. 245 hektarlık alanda 300 milyon dolarlık yatırımla kurulacak olan TÜİOSB’deki 100 fabrikada 10 bin kişiye istihdam sağlamayı ve yıllık 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıklayan Gül Akyürek Balta, “İlk etapta 180 hektarlık alanda oluşturduğumuz 70 parseli yatırımcılarımıza tahsis ettik, haziran ayında teslim edeceğiz. Arazi kazı dolgu çalışmalarını birkaç ay içinde bitireceğiz” açıklamasında bulundu. Sektörün lider firmalarını bir araya getirirken KOBİ’lerin desteklenmesine yönelik de önemli adımlar attıklarını kaydeden Gül Akyürek Balta, şunları söyledi:

KOBİ’LERE ÖZEL ALAN

“OSB alanımızda daha küçük parseller halinde tarımsal ürün işleme özel alanları oluşturma kararı aldık. Sektörün lider kuruluşları ile yan sanayi gibi çalışacak bu alt ölçekteki kuruluşların bir araya gelmesiyle üretimde büyük bir sinerjinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. KOBİ ölçeğindeki firmaların gelişimini hızlandırmaya yönelik hayata geçireceğimiz yan sanayi alanında 90 adet 250 metrekarelik, 30 adet 150 metrekarelik olmak üzere toplamda 120 adet üretim alanı planladık.”

Bünyesinde akademisi olan, gelişmiş test merkezi, Ar-Ge ve Yenilikçilik Destek Merkezi’ne sahip, kadın iş gücünü en verimli şekilde kullanarak yepyeni küresel markalar yaratacak, enerjisini kendi karşılayan bir yeşil OSB vizyonu ile çalıştıklarını dile getiren Gül Akyürek Balta, TÜİOSB’nin Türkiye’nin en çevreci OSB’lerinden biri olmasını hedeflediklerini anlattı.

KADIN ORTAK GİRİŞİM FABRİKALARI KURULACAK

TÜİOSB’nin en önemli misyonlarından birinin de iş dünyasına girişimci, nitelikli, üretken ve etkin kadınlar kazandırmak olduğuna dikkat çeken Akyürek Balta, şöyle devam etti:

“TÜİOSB bünyesinde Kadın Ortak Girişim Fabrikaları (KOGİF) projesini hayata geçirdik. KOGİF Projemiz ile yönetimden üretime çoğunluğu kadınlardan oluşan küçük ölçekli fabrikalar kurarak, eşitlikçi bir anlayışla üretme hakkını tüm kadınlara sağlamayı amaçlıyoruz. KOGİF’in TÜİOSB Akademi ile entegre edilerek, kadın yatırımcıların bilgilendirildiği, eğitildiği, bilgilerini güncelleyerek rekabetçi iş ortamına hazırlanabildikleri bir platformda, kadın iş gücüyle, kadın girişimcileri de bir araya getireceğiz. Göçmenlere de fırsatlar sunacağımız bu küçük ölçekli üretim tesislerinde üretilen ürünleri ve hizmetleri melek yatırımcılarla buluşturarak etki alanını artırıcı destekler verecek, bu küçük ölçekli girişimlerin büyük ölçekli fabrikalara dönüşmesini sağlayacağız.  Öte yandan TÜİOSB’de çalışan kadınların üretirken çocuklarına da son derece yakın olacakları ortak sosyal donatı alanlarını ve kreşleri de bu önemli projemize dahil ettik.

TÜİOSB bünyesinde kurulan Kadın Ortak Girişim Fabrikaları’nın bir Türkiye projesi olması ve hükümetimiz tarafından özel teşvik sistemine dâhil edilerek tüm OSB’ler tarafından model olarak alınıp uygulanmasını arzuluyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.