banner250

25 BİN İLAVE İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni kurulacak OSB’lerin müjdesini verdi. Varank, sene sonu ve önümüzdeki sene içinde 14 OSB kurulacağını, 25 bin kişiye iş imkanı doğacağını kaydetti.

25 BİN İLAVE İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni kurulacak OSB’lerin müjdesini verdi. Varank, sene sonu ve önümüzdeki sene içinde 14 OSB kurulacağını, 25 bin kişiye iş imkanı doğacağını kaydetti.

16 Aralık 2019 Pazartesi 09:16
25 BİN İLAVE İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2020 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yatırımların devam ettiğini belirterek, OSB’lerde istihdamın 90 bin kişi arttığını söyledi. Varank, “Şu an sadece OSB’lerde 2 milyon emekçi Türkiye ekonomisini büyütmek için gece gündüz çalışıyor. Bu yıl sonu itibariyle, 15 bin kişiye daha iş imkânı sağlayacak 7 OSB ve 4 sanayi sitesini tamamlıyoruz. Önümüzdeki sene ise; 7 yeni OSB ve 5 sanayi sitesini daha bitirecek, 25 bin kişiye istihdam imkânı oluşturacağız” dedi.

Bakan Varank, konuşmasında pek çok önemli noktaya değindi. Varank, özetle şunları kaydetti:

AVANTAJLARI FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ

Türkiye, çağın eğilimlerine yön verebilecek bir kapasiteye sahip. Genç ve dinamik bir nüfusumuz, Risk alan girişimcilerimiz, gece gündüz demeden ter döken emekçilerimiz var. Küresel ekonomide ağırlık merkezinin batıdan doğuya kaydığı bir konjonktürde, sahip olduğumuz avantajları fırsata çevireceğiz. Ülkemizi kritik teknolojiler ve nitelikli beşeri sermaye konusunda bir çekim merkezi haline getireceğiz. Atacağımız her adımda hem ulusal hem de global öncelikleri dikkate alıyoruz. Bu yolda temel referans kaynağımız 11. Kalkınma Planı çerçevesinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz olacak.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Önümüzdeki dönemde vizyonumuz çok net. Ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı tesis edecek, küresel yarışta bizi üst sıralara çıkaracak politikaları Milli Teknoloji Hamlesi anlayışıyla tasarladık. İddialı, ama bir o kadar da gerçekçi hedeflerimiz var. İmalat sanayinin ihracatını ve milli gelirdeki payını artıracağız. İhracatımızda orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 50’ye çıkaracağız. 2023 Stratejimizin temel bileşenlerini oluşturan; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon; Dijital Dönüşüm; Girişimcilik; Beşeri Sermaye ve Altyapı alanlarında yol haritalarımızı belirledik.

200’E YAKIN TALEP ALDIK

Katma değeri yüksek ürünlerin yerlileşmesi için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını başlattık. Cari açık verdiğimiz sektörleri ve öncelikli ürün gruplarını, paydaşlarımızla beraber belirledik. Üreticiyle alıcıyı aynı anda teşvik edecek şekilde, fikirden ürüne tüm desteklerimizi bütüncül bir anlayışla kurguladık.  Programı makine sektörüyle başlattık. 6 Aralıkta sonlanan ön başvurularda yatırım tutarı yaklaşık 5 milyar lira olan 200’e yakın talep aldık. Çağrımızı 2020’nin ilk çeyreğinde sonuçlandıracağız. Ülkemizde ilk defa uygulanan bu vizyoner program, üretimde hedeflediğimiz yapısal dönüşümün temel kaldıracı olacak.

166 BİN İLAVE İSTİHDAM

2019’un ilk 10 ayında 101 milyar liralık sabit yatırım için 4 bin 302 teşvik belgesi düzenledik. Teşviklerin sektörel çeşitliliği tam da arzuladığımız şekilde gerçekleşti. Aslan payı imalat sektörüne ait. Bu durum önümüzdeki dönemin istihdam artışları için oldukça iyi bir tabloya işaret ediyor. Yatırım teşvikleri sayesinde 166 binin üzerinde ilave istihdam oluşmasını bekliyoruz.

HER ŞEYİMİZ ŞEFFAF

25 dev yatırım için Proje Bazlı Destek kararı yayımladık. Yatırım tutarı 55 milyar lira olan bu projelerin, 24 bin ek istihdam sağlamasını ve cari açığı azaltmada önemli katkılar sunmasını bekliyoruz. Yeri gelmişken, bu kürsüden bir konuya özellikle değinmek istiyorum. Teşvik süreçlerimizin tamamı şeffaf ve öngörülebilir. Mevzuatta belirtilen şartları taşıyan tüm projeleri istisnasız destekliyoruz. Aldığımız tüm kararları da düzenli olarak Resmî Gazete’de yayımlıyoruz. Her şeyimiz şeffaf, kimseye bir ayrıcalık tanımıyoruz.

EN BÜYÜK ÇEVRE PROJESİ

Yeşil OSB vizyonuyla sanayimizin çevreci dönüşümünü destekliyoruz. OSB’leri; çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan ve çevreye daha duyarlı eko-endüstriyel parklara çevireceğiz.  Yerel yönetimlerin ihmali sebebiyle 1970’li yıllardan beri Ergene Havzasında yaşanan çevre kirliliğine karşı ülkemizin en büyük çevre projesini sürdürüyoruz. Ergene Koruma Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 900 Milyon lira harcadık. Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden üçünü tamamladık, kalan ikisini 2020 yılında bitireceğiz.

PATENT SAYISI 18 KAT ARTTI

16 senede yerli patent başvuru sayısı 18 kat, yerli patent tescil sayısı da 38 kat arttı. Marka başvurularında 2011’den bu yana istisnasız her yıl Avrupa’da birinci sıradayız. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada on birinciyiz. Ülkemizde toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payı ilk defa yüzde 1’i aştı. Ar-Ge harcamalarında en büyük pay özel sektörümüze ait.

TEKNOFEST GAZİANTEP’TE

İkincisini düzenlediğimiz TEKNOFEST, 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Yerli ve yabancı 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı, 19 farklı teknoloji yarışmasında TEKNOFEST heyecanını yaşadı. Çok yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşayım. Ayakları yere basmayan festivalimize üçüncü yılında Gaziantep ev sahipliği yapacak. Adeta bir dip dalgaya dönüşen teknoloji ve inovasyon ruhunu bu sefer Güneydoğu Anadolu’dan tüm Türkiye’ye yayacağız.

BAŞARI HİKAYESİ

KOSGEB aracılığıyla bu sene 64 bin işletmeye 2.3 milyar liralık ödeme yaptık. Bu ödemeler içinde imalat sanayinin payı yüzde 62 oldu, bu oranı 2023’e kadar yüzde 75’e çıkaracağız. Yüce Meclisimizin bütçemize onay vererek vesile olduğu başarı hikâyelerine bu kürsüden geçtiğimiz sene örnekler vermiştim. Bu yıl da çok dikkat çekici bir örneği, KOSGEB ve yatırım teşvikleriyle yazılan bir başarı hikâyesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

BÜTÇE AZALMADI

Burada kullanılan yandaşlarınıza para veriyorsunuz ifadeleri yakışıksızdır. Kimseye hiçbir şeyi peşkeş çekmiyoruz. Her şey dijital bilgisayar ortamında gerçekleşiyor. KOSGEB’in yeni destek bütçesinde de hiçbir azalma yoktur.

İHRACAT DEĞERİ 2 MİLYON DOLAR

14 milyar dolarlık pazardan pay almak için ülkeler arasında kıyasıya bir yarış var. Biz bugün bu teknolojiye sahip sayılı ülkelerden biriyiz. Bu diyotların içindeki çiplerin kilogram başına ihracat değeri 2 milyon dolar. İşte bize verdiğiniz bütçeyi, bunun gibi projeleri desteklemek ve katma değerli üretim için kullanıyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.