2021 BİTMEDEN 100 HEKTAR DAHA

​​​​​​​Üretim, istihdam ve ihracat rakamlarıyla kent sanayisini omuzlayan Adana Hacı Sabancı OSB, çevre duyarlılığı ve çözümcü yapısıyla, örnek gösterilen sanayi bölgeleri arasında yer alıyor.

2021 BİTMEDEN 100 HEKTAR DAHA

​​​​​​​Üretim, istihdam ve ihracat rakamlarıyla kent sanayisini omuzlayan Adana Hacı Sabancı OSB, çevre duyarlılığı ve çözümcü yapısıyla, örnek gösterilen sanayi bölgeleri arasında yer alıyor.

21 Nisan 2021 Çarşamba 12:16
2021 BİTMEDEN 100 HEKTAR DAHA

Haber: HELİN AYGÜN

20’NİN ÜZERİNDE SEKTÖR

Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden birisi olan Adana Hacı Sabancı OSB (AOSB), 452 firması, 37 bine yakın istihdamı ve 1,2 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle, Çukurova’nın en güçlü üretim kalelerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca tanımlanan 20’den fazla sektörde üretimin yer aldığı Adana OSB’de, fabrikasyon metal ürünleri imalatı yüzde 19 ile ilk sırada bulunuyor. Bunu, yüzde 16’lık oranlarla Türkiye ihracatının önemli kalemlerinden olan tekstil ile kauçuk ve plastik ürünleri imalatı izliyor. AOSB Bölge Müdürlüğü; Türkiye’nin sanayileşen ilk kentleri arasında bulunan Adana’nın bu alandaki tecrübesi, üniversitelerin gücü, kurumların iletişim becerileri, iletişim çağının imkânları ve gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, firmalara yenilikçi hizmetler sunuyor.

ÇEVREYE DUYARLI

Adana-Ceyhan D-400 Karayolu üzerinde, Yakapınar (Misis)’in kuzeyinde tarıma elverişli olmayan 1.590 hektar alan üzerine 1973 yılında kurulan Adana OSB, tarıma elverişli olmayan ve genişlemeye müsait bir bölgede yer seçimi yapıldığı için, bugün sorunsuz bir şekilde genişleme olanağına sahip bulunuyor. Çevreye ve topluma duyarlı üretimiyle de fark yaratan Adana OSB, atık su arıtmada kullandığı son teknolojiyle çevrenin korunmasına katkı sunuyor. Bölgedeki fabrika ve tesislerden kaynaklanan evsel ve endüstriyel atık suları arıtan AOSB Atıksu Arıtma Tesisi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşuyor. Tesiste arıtılan su; Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği standartlarına uygun olarak Ceyhan Nehri’ne deşarj ediliyor.

YENİ YATIRIM ALANI

Adana Hacı Sabancı OSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, Adana'nın 2 milyar doların üzerinde olan toplam ihracatının yüzde 60'ını bölgelerinde yer alan firmaların gerçekleştirdiğini söyledi. Adana OSB’de, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren 16, İkinci 500’de ise 14 firma bulunduğunu belirten Akpınar, Adana OSB firmalarını teşvik, hibe ve destek projeleri konusunda yapılandıran ve destekleyen bir yapıya kavuşmanın en önemli amaçlarından biri olduğunu ifade etti. Yüzde 100 doluluk oranına sahip bölgenin 7 milyon metrekarelik genişleme alanı olduğuna dikkat çeken Akpınar, “Bu yıl sonuna kadar genişleme alanının 1 milyon metrekarelik bölümünün yatırımcıya açılması için çalışmalar sürüyor” bilgisini verdi. 

OSEO PROJESİ

Bölge Müdürü Akpınar, ihracatı artırma ve global pazarda bölgedeki firmaların varlığını hissettirmek amacıyla Bölge Müdürlüğü bünyesinde filizlenip geliştirilen OSEO Projesi hakkında bilgi verdi. Sanayicileri dijital dünya ile buluşturduklarını anlatan Akpınar, “OSEO (Organized Saerch Engine Optimization) projesi ile bölgede faaliyet gösteren firmaların dijital dünyada bulunabilirliğini artırarak, ihracatlarına yeni pazarlar dâhil etmelerine katkı sunuluyor. Sonuç olarak; bizim için insan en büyük kaynağımızdır.  Bizim hazinemiz yerin altında bulduğumuz değil, yerin üzerinde varlığıyla üretim gücüyle değer katan insanlarımızdır. İnsanımıza yatırım yapmak, nitelikli insan kapasitemizi artırmak suretiyle her geçen gün kentimizin değişen çehresine üretim gücümüzle katkı sağlıyoruz” diye konuştu. Akpınar, “AOSB Akademi” kapsamında ise 2014 yılından beri eğitimler düzenlediğini, kurulan Kamu Kampüsünde yer alan Proje Destek Ofisinde hayata geçirilen projelerle de AOSB firmalarının dış dünyaya açılımlarının yanı sıra kamu desteklerinden de faydalanmalarına olanak sağlandığını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.