2. BODRUM VE OTOPARKLAR ARTIK EMSAL DIŞI

OSB uygulama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, OSB imarında emsale bodrum ve asma katlar, açık ve kapalı otoparklar, yangın merdiveni sığınak, enerji odaları ve mescit gibi alanlar dahil edilmeyecek.

2. BODRUM VE OTOPARKLAR ARTIK EMSAL DIŞI

OSB uygulama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, OSB imarında emsale bodrum ve asma katlar, açık ve kapalı otoparklar, yangın merdiveni sığınak, enerji odaları ve mescit gibi alanlar dahil edilmeyecek.

22 Ekim 2020 Perşembe 09:00
2. BODRUM VE OTOPARKLAR ARTIK EMSAL DIŞI

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bu günkü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin imar planı yapımını içeren 36’ncı maddesinin “Mevcut imar planı bulunan OSB’lerde en az ortak kullanım alanlarının plan içerisinde sağlanması halinde yapılaşma koşulları, yukarıdaki oranlarla değiştirilebilir” şeklinde olan 6’ncı bendi değiştirildi. Buna göre, sanayi parsellerinde yapı emsali belirlenirken; çekme ve çatı katı ile kapalı çıkmalar dahil kullanılabilen bütün katların toplamı hesaplanacak.

300 METREKAREYE KADAR MESCİTLER

Buna karşılık bodrum katlar, asma kat, taban alanına dahil edilmeyen kullanımlar, yangın merdiveni ile yangın güvenlik holünün 6 metrekaresi, bodrum katlarda yapılan sığınak, bacalar, şaftlar, kömürlük, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odası, bahçede yapılan açık otoparklar ile bodrum veya çatıda yapılan zorunlu otoparklar, mescitlerin 300 metrekaresi, galeri ve atrium boşlukları ile 6 metrekareyi geçmeyen bekçi kulübeleri emsale dahil edilmeyecek. 

TOPLAM ALANIN YÜZDE 30’UNU AŞAMAZ

Ancak, emsal harici bırakılan bodrum katlardan, zemin altı ilk bodrum kat haricindeki diğer bodrum katlarının ve asma katın toplamı parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşmayacak. Bu hesaba yangın merdiveni ile yangın güvenlik holünün 6 metrekaresi, bodrum katlarda yapılan sığınak, bacalar, şaftlar, kömürlük, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odası, bahçede yapılan açık otoparklar ile bodrum veya çatıda yapılan zorunlu otoparklar, mescitlerin 300 metrekaresi, galeri ve atrium boşlukları dahil edilmeyecek.

DEĞER ARTIŞ PAYINA İSTİSNA

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ayrıca,OSB genel kurullarına katılacak temsilcilerin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlüklerinde görevli personel arasından da belirlenebilmesine olanak sağlandı. OSB'de yer alan sanayi ve hizmet destek parselinde inşa edilecek doğal gaz basınç düşürme ve/veya ölçüm istasyonunun çevre yeşili üzerinde yapılmasına imkan tanındı. Ayrıca imar mevzuatında düzenlenen değer artış payına ilişkin hükümlerin OSB’lerde uygulanmaması için istisna getirildi. 

Son Güncelleme: 23.10.2020 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.