banner250

13 ARALIK SON GÜN!

Sanayine nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik başlatılan TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı için başvurular açıldı.

13 ARALIK SON GÜN!

Sanayine nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik başlatılan TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı için başvurular açıldı.

13 Kasım 2019 Çarşamba 09:10
13 ARALIK SON GÜN!

TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı 2019 Yılı Çağrısı başvuruya açıldı. Programa başvurular 13 Aralık’a kadar alınacak.

Program kapsamında özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesini teşvik etmek amacıyla, doktora öğrencilerine yönelik burs ve özel sektöre yönelik istihdam desteği veriliyor. Bu sayede hibe, destekler ve yatırım destekleriyle hedeflenen teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için kritik önem arz eden insan kaynağının, nicelik ve nitelik olarak iyileştirilmesi sağlanacak. Bu amaç doğrultusunda firmaların ihtiyaçları merkeze alınacak, firmalar ile iş birliği içinde kritik doktoralı insan kaynağının yetiştirilmesi sağlanacak.

2244 Sanayi Doktora Programı çağrısı, doktora eğitimi vermek üzere yurt içinde eğitim veren devlet veya vakıf yükseköğretim kurumları veya araştırma altyapılarının; AR-GE veya tasarım merkezlerine sahip özel sektör kuruluşları veya teknoparklar bünyesinde Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri veya TÜBİTAK tarafından desteklenen en az bir proje sonuçlandırmış özel sektör kuruluşlarıyla birlikte sunacakları projelerin her türlü işlem ve yükümlülüklerini kapsıyor.

BURS SÜRELERİ DEĞİŞİYOR

Çağrı kapsamında öğrencilere verilecek bursun süresi, tezli yüksek lisans sonrası doktora eğitimi için bursiyerin projeye dahil olduğu dönem esas alınarak 48 ay sonunda, bütünleşik doktora eğitimi için ise 60 ay sonunda sona erdiriliyor. Özel sektör kuruluşlarına yönelik verilecek istihdam desteğinin süresi öğrencinin doktora eğitiminden mezuniyeti sonrası en fazla 36 ay olarak uygulanıyor.

Proje süresi; projede bütünleşik doktora öğrencisi bulunmayanlar için burs ve istihdam desteği dönemleri dâhil en fazla 84 ay. Ancak proje yöneticisinin gerekçeli talebi halinde bu süre GYK kararı ile en fazla 120 aya çıkartılabiliyor. Proje süresi; projede bütünleşik doktora öğrencisi bulunanlar için burs ve istihdam desteği dönemleri dâhil en fazla 96 ay. Ancak proje yöneticisinin gerekçeli talebi halinde bu süre GYK kararı ile en fazla 132 aya çıkartılabiliyor.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Modelinde istihdam edilen araştırmacılara ödenen ücretin yüzde 40’ı, Rekabet Öncesi Üniversite-Sanayi İş Birliği Modelinde ise ödenen ücretin yüzde 60’ı bursiyerin mezuniyeti sonrasında maksimum 3 yıl süreyle TÜBİTAK tarafından destekleniyor. İstihdam desteği için TÜBİTAK tarafından ödenen aylık destek miktarı üniversite-sanayi iş birliği modelinde ilgili dönemde geçerli brüt asgari ücretin en fazla 2 katını; Rekabet Öncesi Üniversite-Sanayi İş Birliği Modelinde ilgili dönemde geçerli brüt asgari ücretin 3 katını aşamıyor. Sanayi kuruluşu tarafından istihdam döneminde bursiyere ödenen aylık taban ücreti, brüt asgari ücretin 2 katından az olamıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.