Türkiye’de eylül ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 3,2 oranında artış göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 oranında artış gerçekleşmiştir. Böylece sanayi üretiminde yıllık bazda 1 yıllık aradan sonra ilk defa pozitife geçilmiş oldu. Yıllık sanayi üretimi en son Ağustos 2018’de artışa işaret etmişti.

İç talepteki baskılanma, ithalattaki daralmanın yatırım malı ve ara malı ithalatını da kapsaması, küresel yavaşlama itibariyle ihracat tarafındaki yavaşlama gibi faktörler üretim kanallarını negatif yönde etkileyerek sanayi üretiminde görülen daralmada etkili olmuştu. Son çeyrek yaklaşırken, iç talep koşullarında büyümeyi pozitif etkileyecek noktadan uzakta olsak da, üretim kanalında Eylül 2019 itibariyle güçlü bir toparlanma olduğunu görmekteyiz. Bu noktada aylık veriler ağustos ayındaki uzun tatillerden dolayı doğru fikir vermese de büyüme tahminlerine temel oluşturan yıllık serinin de pozitife dönmesi iyi bir işaret olarak algılanabilir. Buna karşılık 3Ç19 GYSH büyüme görüntüsünde çok yüksek projeksiyonlar söz konusu değildir. Ekonomi yıllık bazda daralmadan çıksa da 3Ç19’da zayıf bir büyüme görebiliriz.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda yüzde 3,2 artarken, yıllık bazda yüzde 5,7 artış göstermiştir. İmalat sanayinde aylık bazda yüzde 3,3 artış görülürken, yıllık bazda ise yüzde 3,4’lük artış gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda yüzde 1,4 daralma görülmüş, yıllık bazda ise artış oranı yüzde 0,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana sanayi gruplarına göre değişim oranlarında ise; sermaye malı yüzde 5,7, dayanıksız tüketim malı yüzde 3,9, ara malı yüzde 2,5 ve dayanıklı tüketim malı yüzde 1,7 oranında artarken enerji yüzde 0,2 oranında daralmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise dayanıksız tüketim malı yüzde 8,9, enerji yüzde 8,1, sermaye malı yüzde 6,9 ve ara malı yüzde 0,1 artarken; dayanıklı tüketim malı yüzde 15,8 oranında daralmıştır.

3Ç19’da büyüme fazla güçlü beklenmemekle birlikte, talep ve üretimdeki hızlanmanın 4Ç19 büyüme görünümüne daha çok pozitif etki etmesi beklenmektedir. Yine de yılın tamamındaki büyüme oranının pozitif bölgede gerçekleşmeme olasılığı bulunmaktadır. 2020 için ise ağırlıklı olarak büyüme tahminleri yüzde 2,5-3 bandında yoğunlaşmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.