Türkiye’de ağustos ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında daralma göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre daralma yüzde 11,1 oranında gerçekleşmiştir.

Takvim etkisinden arındırılmış verileri kıyaslarsak, beklentiden daha iyi bir gerçekleşme olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yine de sanayi üretiminde önceki aylara göre önemli bir yavaşlama olduğunu göstermektedir. Arındırılmamış veriler ise büyük bir daralmaya işaret ediyor. Ham verilerdeki daralmada elbette bayram tatilinden ileri gelen bir işgünü etkisi var. Diğer yandan finansal piyasalardaki dalgalanma ve TRY’de meydana gelen değer kaybının üretim maliyetlerine etkisi de göz ardı edilmemelidir. 3. çeyreği bir bütün olarak değerlendirecek olursak da muhtemel maliyet etkilerini eylülde daha belirgin şekilde görebileceğimiz için, temmuz ayında arındırılmış veride görülen yüzde5,6’lık iyi artışa rağmen genel eğilim muhtemelen dönemsel bazda da zayıf olabilir. Bu, ekonomik faaliyetteki azalma ile bağıntılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda yüzde5 artarken, yıllık bazda yüzde 6,1 büyüme göstermiştir. İmalat sanayinde aylık bazda yüzde1,5 daralma görülürken, yıllık bazda ise yüzde 1,2’lik artış gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda yüzde 0,8 daralma görülmüş, yıllık bazda ise artış oranı yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana sanayi gruplarına göre değişim oranlarında ise; ara malı yüzde 1,8, dayanıksız tüketim malı yüzde 2,8 ve enerji yüzde 0,2 daralırken; dayanıklı tüketim malı yüzde 0,8, sermaye malı ise yüzde 2 oranında artmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise; sermaye malının yüzde 5,3, enerjinin yüzde 4,5 ve dayanıksız tüketim malı yüzde 2,6 artarken; dayanıklı tüketim malı yüzde 7,3, ara malı yüzde 0,3 oranında daralmıştır.

Özellikle 3. çeyrek ve sonrası dönemde meydana gelen ekonomik yavaşlama çerçevesinde sanayi üretimi artışında da yavaşlama ağırlık kazanmış görüntüdedir. Nitekim ilk çeyrek sonrasında yüzde5-6 patikasına doğru yavaşlayan sanayi üretimi artışı, 3. çeyrek ve sonrasında da daha da yavaşlayan bir görüntü sergilemektedir. Kurlarda artış çerçevesinde artan üretim maliyetleri bu yavaşlamayı aylık bazda daralma bölgesinde tutabilir. 3. ve 4. çeyrek sanayi üretimi görünümü, ekonomik büyümedeki yavaşlama ile muhtemelen uyumlu bir görüntü sergileyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.