Artık üreten bir ülkeyiz

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretiminin Ekim ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,3 oranında arttığını söyleyerek, Türkiye'nin artık ‘üreten bir ülke’ haline geldiğini, büyümenin lokomotifinin de reel sektör olduğunu belirtti.

Artık üreten bir ülkeyiz

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretiminin Ekim ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,3 oranında arttığını söyleyerek, Türkiye'nin artık ‘üreten bir ülke’ haline geldiğini, büyümenin lokomotifinin de reel sektör olduğunu belirtti.

20 Aralık 2011 Salı 09:23
Artık üreten bir ülkeyiz


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sanayi üretimi verilerini değerlendirdi. Ergün, sanayi üretiminin Ekim ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,3 oranında arttığını, takvim etkisinden arındırılmış endeksin yine geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 4,4 artış gösterdiğini hatırlattı. “Bugün açıklanan rakamla birlikte 2005 yılında başlanan yeni serinin en yüksek rakamına ulaşmış olduk” diyen Ergün, piyasa beklentilerinin yüzde 4 civarında olduğu düşünülürse, sanayi üretim endeksinin, geçen ay olduğu gibi bu ay da piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

YILSONUNDA GÜÇLÜ BÜYÜME GÖSTERECEĞİZ

Sanayi üretiminde geçen yılın Ekim ayında oldukça yüksek bir endeks rakamı olduğuna dikkat çeken Ergün, bu büyük baz etkisine rağmen, yıllık bazda kaydedilen yüzde 7,3 gibi bir artışın, ülkenin üretim iştiyakını açıkça gösterdiğini ifade etti. Son verilerle birlikte Türkiye ekonomisinin yıl sonu itibariyle güçlü bir büyüme sergileyeceğinin bir kere daha anlaşıldığını belirten Ergün, “Özellikle Avrupa'da yaşanan borç krizinin artık neredeyse siyasi bir krize dönüştüğü bir ortamda bu rakamlara ulaşmamız, Türkiye'nin ekonomi ve siyasette oluşturduğu güven ve istikrar ortamının bir sonucudur. Elde edilen başarı, aynı zamanda, sanayicilerimizin krizlerden korkmadan yollarına devam etmelerinden de kaynaklanmaktadır” dedi.

BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ REEL SEKTÖR

Türkiye'nin artık ‘üreten bir ülke’ haline geldiğini, büyümenin lokomotifinin de reel sektör olduğunu ifade eden Ergün, bundan sonra yapılması gerekenin, çok üretmek kadar kaliteli ve yüksek katma değerli üretim yapmak olduğunu söyledi. Ergün, üretim ve ihracatın içinde ileri teknolojili ürünlerin payını artırmak gerektiğini vurguladı. Ülkenin AR-GE ve inovasyon kapasitesinin her geçen gün arttığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

ÖNEMLİ MARKALAR OLUŞTURACAĞIZ

 “ABD ziyaretimde şu gerçeği net bir şekilde gördüm; AR-GE ve inovasyon yapan firmalar, krizlerden en az etkilendikleri gibi krizi fırsata çevirme ihtimallerini de artırıyorlar. Yaptığımız görüşmelerde, ülkemizde üniversite-sanayi işbirliği, risk sermayesi fonları, AR-GE destekleri, Bilişim Vadisi gibi konularda atabileceğimiz adımları daha iyi görmüş olduk. Önemli firmalara Türkiye'deki yatırım ortamını ve AR-GE desteklerini anlattık. Yakın zaman içinde, özellikle bilişim ve yazılım gibi sektörlerde ülkemize önemli yatırımlar yapılacağını düşünüyorum ancak daha da önemlisi kendi içimizden bu tür kritik sektörlerde önemli markalar oluşturacağımıza inanıyorum.” Ergün, AR-GE ve inovasyon becerisini artıran Türkiye'nin, 2023 hedeflerine çok daha rahat bir şekilde ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.