2012’de en az yüzde 4 büyürüz

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, bu senede kendilerine verilen büyüme tahminini geçeceklerini söyleyerek, “Hedef en az yüzde 4, bunun üstüne koyma ihtimalimiz çok yüksek” dedi.

2012’de en az yüzde 4 büyürüz

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, bu senede kendilerine verilen büyüme tahminini geçeceklerini söyleyerek, “Hedef en az yüzde 4, bunun üstüne koyma ihtimalimiz çok yüksek” dedi.

27 Mart 2012 Salı 09:21
2012’de en az yüzde 4 büyürüz


  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurulu'nda, otomotiv sektörünün, ana ve yan sanayi ayrımı yapmaksızın, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu kaydetti. Otomotiv sanayisinin, 2011 yılında yaklaşık 1 milyon 250 bin adetlik toplam araç üretimini gerçekleştirdiğini anımsatan Ergün, böylece 2015 yılı hedefi olan yıllık 2 milyon adet üretim rakamına biraz daha yaklaşıldığını ifade etti. Ergün, 2011 yılında yapılan 20,4 milyar dolar ihracatın yaklaşık 9 milyar dolarlık bir kısmını yan sanayinin gerçekleştirmesinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, 2011 yılında ana sanayi ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 10 artarken, yan sanayi ihracatının yüzde 26 artış göstermesinin dikkate değer olduğunu vurguladı.


YÜZDE 4’ÜN ÜZERİNE ÇIKABİLİRİZ
Türkiye'nin büyüme oranlarındaki yüksekliğin hızını kaybetmediğini söyleyen Bakan Ergün, dünyada çoğu gelişmiş ülke ya da toplulukların büyüme hızlarını Türkiye'nin yarısına kadar bile getiremediğini söyledi. Türkiye'nin bu seneki büyüme hedefinden bahseden Bakan Ergün, “2012'deki büyüme hedefimiz yüzde 4 ama bu rakamın üzerine çıkabiliriz. Çünkü bundan önceki senelerde gösterdiğimiz büyüme hedeflerinin hep üzerine koyarak yol aldık” dedi. Bugün dünyada yaşanan sıkıntılara rağmen, Türkiye'nin bütçe dengelerinden taviz vermeksizin önemli büyüme oranlarına ulaştığını dile getiren Ergün, 2010 yılında yüzde 9 gibi yüksek bir büyüme oranı yakalayan Türkiye ekonomisinin, 2011 yılında da yüzde 8 ile yüzde 8,5 oranında büyümesini öngördüklerini bildirdi.

BÜYÜME RAKAMI İSTİHDAM DOSTU BİR BÜYÜME
Ergün, Türkiye'nin büyüme performansının reel sektör kaynaklı olması nedeniyle de ayrı bir önem ve değer taşıdığını dile getirerek, “Mesela yıllık işsizlik rakamlarına baktığımızda, 2011 yılında işsizliğin bir önceki yıla göre 2,1 oranında azaldığını görüyoruz. Demek ki büyüme rakamı istihdam dostu bir büyüme. Böylece 2002'den bu tarafa en düşük yıllık işsizlik rakamına ulaşmış olduk. İşgücü arzı 1 milyondan fazla artmasına rağmen, işsiz sayımızı 400 bin kadar azaltmış olmamız, ekonominin ve özellikle sanayinin gücünü göstermesi açısından son derece önemli bir rakam'' diye konuştu.

OTOMOTİV YAN SANAYİ FİRMALARI BÜYÜME SAĞLADI

Otomotiv yan sanayi firmalarının, kendilerine AB ülkeleri haricinde farklı pazarlarda iş olanakları yaratarak ortalamanın üzerinde bir büyüme sağladığına değinen Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, özellikle gelişmekte olan ve coğrafi olarak da yakında bulunan Rusya, İran, Kuzey Afrika gibi bölgelerde tedarik sanayinin yaptığı yeni bağlantılar ve aldığı projelerin göze çarptığını belirtti. Ergün, “Sektörün Rusya başta olmak üzere Fas, Brezilya, Çin ve Hindistan bölgelerine yönelik işbirliği projelerini artırma çalışmalarına biz de elimizden gelen tüm desteği sağlamaya devam edeceğiz. Mevcut ürünler ile yeni pazarlarda büyümeye devam edeceğiz. Ancak bununla birlikte, mevcut pazarlarda katma değeri daha yüksek yeni ürünler ile büyüme stratejilerine derinlik ve çeşitlilik kazandıracağız. Sanayimizin önümüzdeki yıllardaki gerek üretim, gerekse de ihracat hedeflerini yakalayabilmesi için desteklenmesi önem arz ediyor” diye konuştu.

SANAYİDE ÇARKLAR DURMADI
Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜİK, ocak ayı sanayi üretim endeksinin, bir önceki yıla göre 1,5 puan arttığını anımsatarak, rakamın piyasa beklentilerinin biraz altında çıkınca, birilerinin hemen ''sanayide çarklar durdu'' gibi yaklaşımlar sergilediğini, sanayideki çarkların durmadığını, sanayideki çarkların hızını gelişmelere göre ayarladığını belirtti. Özellikle cari açık sorununu çözmek için ekonomide kontrollü bir şekilde yavaşlamayı zaten hükümet olarak tercih ettiklerini dile getiren Ergün, “Aldığımız önlemlerle dünyadaki gelişmelere göre hızımızı ayarlama önlemleridir. Türkiye ekonomisi de hızını ona göre ayarlıyor. Zaten 2012 için daha yavaş bir gidiş öngörüyoruz. İstediğimiz o. 2012'de yavaş gidelim ki 2013 yılını daha iyi planlayalım'' dedi.

AR-GE’DE ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDETTİK

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Otomotiv Strateji Belgesi'nin yaklaşık 1 yıl önce hayata geçtiğini anımsatarak, geçen yıl Strateji Belgesi'nin temel yapı taşlarından birisi olan Ar-Ge konusunda çok önemli gelişmeler kaydettiklerini belirtti. Bir kaç sene içinde yan sanayiden Ar-Ge merkezi kuran firma sayısının ikiye katlanacağına değinen Ergün, şunları söyledi: “Ar-Ge merkezi belgesi almanın küçük ve orta ölçekli firmalarımız için zor olduğunu biliyoruz. Ancak bu konuda firmalarımızın rekabet öncesi işbirliği programımızdan yararlanmaları mümkündür. Böylece çok daha fazla sayıda firmamızı Ar-Ge faaliyetlerinin içine çekmek mümkün olacaktır. Yan sanayimiz bugüne dek kalite, maliyet ve teslimat performansında çok olumlu gelişmeler kaydetti. Bundan sonra bu becerilerine Ar-Ge ve tasarım kabiliyetini artırma konusunu muhakkak eklemelidir. Tasarımını kendi yapabilen, yaptığı tasarımı doğrulayıp seri üretim aşamasına kadar sorunsuz hizmet veren firmalarımızın sayısını artırmalıyız. Bunu yapabilmek için ana sanayilerle olan ilişkileri geliştirmek, lokal ve küresel projelerdeki payı artırmak son derece önemlidir.”

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HAYATIMIZDA HIZLA YER ALACAK
Ar-Ge konusunun mevcut teknolojilerde daha üst seviyelere çıkmak açısından olduğu gibi, yeni nesil teknolojilere hızlıca adapte olmak açısından da son derece kritik olduğuna değinen Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel ısınma ile birlikte tüm dünyada çevresel faktörler konusundaki bilinç ve beklenti artmaktadır. Bu nedenle, otomotiv sanayinde araç hafifletme, yeni malzemeler ve yeni teknolojiler konusunda çalışmalar artacaktır. Yan sanayimizin de şimdiden bu dönüşüme hazır olması son derece önemlidir. Elektrikli araçlarla ilgili sürecin daha 15-20 yılı bulacağını söyleyenler var; ancak ben o kadar süreceği kanaatinde değilim. Elektrikli araçlar konusu hayatımızda daha hızlı yer almaya başlayacak. İş dünyamızla yaptığımız görüşmelerde, bazı sanayicilerimizin özellikle elektrikli araçlar konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını görüyoruz. O yarışta geriden başlamayacağımız bir yarış olacak. Önümüzdeki süreçte, bu alanda ortaya çok başarılı çalışmaların çıkabileceğini söylemek isterim.” Bakan Ergün, 2011 yılında, 2010 yılına göre yüzde 15'lik bir artış ile 910 bin 867 adetlik iç pazar büyüklüğüne ulaşıldığını anımsatarak, 600 bine ulaşan yurt içi otomobil pazarının yüzde 70'lik kısmını ise ithal araçların oluşturduğunu ifade etti.

OTOMOTİV PAZARINDA BİR MİKTAR DARALMA YAŞANACAK
2012 yılında özellikle gelişmiş AB ülkelerinde yaşanan ekonomik sorunların da etkisi ile otomotiv pazarında bir miktar daralma yaşanacağını söyleyen Sanayi Bakanı Nihat Ergün şunları belirtti: “Sanayimizin, ihracatın yoğun olduğu bu bölgelerdeki dalgalanmayı gelişmekte olan yeni pazarlardaki iş hacimlerini artırarak dengeleyebileceğimizi düşünüyorum. Elbette bazı pazarlarımız daralabilir ama yeni heyecanlı, pazarlar var. Otomobil konusuna bizim kadar doymamış pazarlar var. Otomobil süreç içerisinde özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacaktır. Günlük ihtiyaçlardan biri haline gelecektir. Bunun üzerindeki vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak. Türkiye bütçesinin imkanları geliştikçe bazı alanlardaki vergiler azalacaktır. Vergiler kademeli olarak biraz azaldığında ya da alternatif değişim modelleri geliştiğinde Türkiye kendi içinde daha büyük potansiyel enerjiye sahip otomotiv sektörü açısından. Bunun kinetik enerjiye dönüştüğünü o zaman gördüğümüzde şimdiden bu hazırlığı yapanlar kazanır. Yapmayanlar kazanmaz. O potansiyeli görüp yeni markaya yeni tasarımı ortaya koyanlar kazanacaktır. Bu potansiyeli de görmekte fayda var.”
Son Güncelleme: 27.03.2012 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.