ASLAN PAYI MERKEZ OSB’DE

Sanayinin en önemli girdilerini üreten Samsun Merkez OSB’nin ürünleri, 130’u aşkın ülkede kullanılıyor. 2020’de 583 milyon dolarlık ihracata imza atan OSB, tüm kentten yapılan dış satımın yüzde 80’ini tek başına omuzluyor.

ASLAN PAYI MERKEZ OSB’DE

Sanayinin en önemli girdilerini üreten Samsun Merkez OSB’nin ürünleri, 130’u aşkın ülkede kullanılıyor. 2020’de 583 milyon dolarlık ihracata imza atan OSB, tüm kentten yapılan dış satımın yüzde 80’ini tek başına omuzluyor.

05 Ekim 2021 Salı 13:38
ASLAN PAYI MERKEZ OSB’DE

Bakanlar Kurulu'nun 15 Mayıs 1976 tarih ve 7/12207 sayılı kararına istinaden kurulan ve 15 üyeden 8’inin OSB katılımcısı olduğu Samsun Merkez OSB; metalden kauçuğa, optikten plastiğe kadar birçok sektörün ev sahibi. Kent ihracatının yüzde 80’ini omuzlayan OSB, bünyesindeki firmaların desteğiyle ürünlerini 140 ülkeyle buluşturdu. KOSGEB, TSE, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve OSGB gibi kurum ve yapılarla sanayicisine eksiksiz üretim ortamı sunan OSB’nin ihracat grafiği de her yıl artan verilerle bezeli. Sanayi gazetesine konuşan Samsun Merkez OSB Başkanvekili Fahri Eldemir, OSB’nin atık su ve çevre analizi için yaptığı yatırımdan ve çevre hassasiyetinden bahsederek, “Tarafsız, etik kurallara bağlı, güvenilir, kaliteli, hızlı ve etkin hizmet sunan, müşteri odaklı bir yaklaşım ile hizmet sunacağız” diye konuştu. Yatırımcılara kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi verilebilmesi amacıyla çalıştıklarını söyleyen Eldemir, “Geçmiş yıllarda tamamlanarak işletmeye alınan OG havai hatlarını her yıl kısmi olarak yeraltına almaya çalışıyoruz, bütçemiz ekseninde çalışmalara bu yıl da devam edeceğiz” açıklamalarını yaptı.

TEK BAŞINA YÜZDE 80

Ağırlıklı sektörler nelerdir? İhracat rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgemizdeki ağırlıklı ilk beş sektör fabrikasyon metal ürünleri imalatı, ana metal sanayii, kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı şeklindedir ve bölgemizde doğrudan 6 bin 833 Kişi istihdam edilmektedir. Ayrıca bölgemizde özel sektör tarafından kurulan ve işletilen Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali bulunmaktadır. İlimizden 2020 yılı sonu itibariyle yapılan 729 milyon dolarlık ihracatın yaklaşık yüzde 80’i olan 583 milyon dolarlık kısmı Samsun-Merkez OSB’deki işletmelerce ortalama 140 ülkeye yapılmıştır. 2021 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle ilimizden yapılan 810 milyon dolarlık ihracatın yaklaşık 648 milyon dolarlık kısmı yine OSB’mizdeki firmalarca yapılmıştır. Samsun ihracat rakamlarına baktığımızda da Samsun-Merkez OSB öne çıkmaktadır. Samsun’un ihracatında 2008 kriz yılı hariç her yıl bir artış söz konusudur. İhracattaki bu artışta hiç şüphesiz bölgede faaliyet gösteren firmaların çok büyük payı vardır.

ETİK ANALİZ LABORATUVARI
Ufukta yeni yatırımlar var mı? Gelecek vizyonunuzu şekillendirmek için beklenti ve talepleriniz neler olacak?

Atık su kapsamında çevre analizlerini gerçekleştirmek üzere “Samsun-Merkez OSB Akredite Atık Su Analiz Laboratuvarı Ticari İşletmesi” Samsun-Merkez OSB Yönetim Kurulu’nun 2019 yılında aldığı kararla kurulmuştur. İşletme, 19 Nisan 2019 tarihinde Samsun Ticaret Sicili’ne kaydolmuştur. Bölgemizdeki Çevre Analiz Laboratuvarı; ilgili standartların öngördüğü teknolojiye sahip atık su analiz ekipmanlarıyla ülke genelinde OSB’lere, kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile üniversitelere hizmet verecektir. Laboratuvarımızın; TS EN ISO/IEC 17025:2012 standardı çerçevesinde akreditasyon süreci tamamlanmak üzere olup, bu kapsamdaki tüm deneyler, uluslararası geçerliliği olan ölçüm ve analiz standartlarına uygun olarak ve tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkesi esasıyla yapılacaktır. Laboratuvarımızın etik kurallara bağlı, güvenilir, kaliteli, hızlı ve etkin hizmet sunan, müşteri odaklı bir yaklaşım ile hizmet sunması amaçlanmaktadır.

HEM YER ÜSTÜNDE HEM YER ALTINDA
Katılımcılarınıza iletmek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Samsun-Merkez OSB, bölgesindeki katılımcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi verilebilmesi amacıyla geçmiş yıllarda tamamlanarak işletmeye alınan OG havai hatlarını her yıl kısmi olarak yeraltına almaya çalışılmakta olup, 2021 yılı içerisinde de bu yatırımlara bütçe imkanlarımızca devam edilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.