Yenilikçi ürünler ortaya koyarak, rakipleri arasından sıyrılmak için işletmelerin giderek daha çok önem vermeye başladığı Ar-Ge ve inovasyon kavramları, uzun süredir küçük ve orta büyüklükteki firmaların da radarına girmiş durumda. Teknolojilerini geliştirmek isteyen firmalar sıklıkla Ar-Ge projeleri geliştiriyor.  En çok Ar-Ge projesi yapan sektörler makine ve teçhizat imalatı, savunma sanayi ve otomotiv sektörü olurken, firmaların bunun için ayırdıkları pay da artış gösteriyor.

Mayıs ayında açıklanan İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 sonuçlarına göre, Türkiye’nin en büyük firmaları arasında Ar-Ge yapanların sayısı da Ar-Ge’ye ayırdıkları bütçe de bir önceki yıla göre arttı.

Sanayinin yüksek teknolojili ve katma değerli gelişimi için en önemli motivasyon unsurlarından olan Ar-Ge’ye devletin ayırdığı bütçe de büyüdü. Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre 2018’de bütçeden Ar-Ge’ye toplam 4,9 milyar TL’lik kaynak ayrıldı.

Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli sanayiyi güçlendirmek gibi önemli çıktıları var. Yapılan araştırmalar, Ar-Ge ile ekonomik büyüme arasında karşılıklı ve anlamlı bir ilişkinin olduğunu da ortaya koyuyor. Bu nedenle sanayinin üretim gücü daha yüksek bir yapıya kavuşturulmasında önemli yere sahip olan Ar-Ge ve inovasyon, devlet tarafından desteklenen önemli başlıklar arasında yer alıyor.

KOSGEB’in “Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı”, çok rağbet gören programlar arasında yer alıyor. Program, bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşların geliştirilmesini amaçlıyor. Yeni ürün, yeni süreç, bilgi veya hizmet üretilmesi konularında yürütülen projelerden desteğini esirgemeyen KOSGEB, fikirlerin teknolojiye dönüşmesi için 750 bin liraya kadar destek sunuyor.

Hem işletmelere hem de girişimcilerin başvurabildiği programda, desteklerin oranı tüm bölgelerde yüzde 75 olarak uygulanıyor. Ancak projeye konu satın alınacak makine ve teçhizatın; Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranı yüzde 90’a çıkarılıyor.

Desteğin alt başlıklarından biri olan “kira desteği”nin üst limiti, net kira bedeli üzerinden proje süresince, kiralanan yerin teknopark sınırları içinde yer alması durumunda, aylık azami 1.250 lira olmak üzere toplam 30 bin liraya ulaşıyor.

Ayrıca işletmeye deneme amaçlı ve prototip geliştirmeye yönelik; ham madde, malzeme, makine, teçhizat, donanım, yazılım, kalıp, tasarım ve dışarıdan sağlanan hizmet, işçilik giderleri için destek sağlanıyor. Bu desteğin üst limiti; geri ödemesiz 150 bin lira, geri ödemeli 300 bin lira olmak üzere toplam 450 bin lira olarak uygulanıyor.

Personel gideri desteği de sağlanan programda, işletmeye, personel giderleri için net ücret üzerinden aylık üniversitelerin lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere ve ön lisans mezunlarına 1.500 lira, lisans mezunlarına 2 bin lira, yüksek lisans mezunlarına 2 bin 750 lira ve doktora mezunlarına 3 bin 500 lira olmak üzere, toplam üst limiti 150 bin lira geri ödemesiz destek sağlanıyor.

Program kapsamındaki bir diğer önemli kalem de proje geliştirme desteği. Firmalara projeleri kapsamında; danışmanlık, eğitim, sınai mülkiyet ve fikri mülkiyet hakları başvurusu veya tescili, tanıtım, yurtiçi ve yurtdışı kongre, konferans, fuar ziyareti, teknolojik iş birliği ziyareti, test-analiz ve belgelendirme giderleri için toplam üst limit 100 bin lira geri ödemesiz destek de veriliyor.

Büyümek, ürünlerini geliştirmek isteyen firmalar için devletin birçok destek programı mevcut. Ar-Ge desteğiyle ellerindeki kaynağı daha nitelikli personel istihdamına, gerekli test ve analiz cihazlarının alımına kanalize etme şansına sahip olan firmalar, daha nitelikli Ar-Ge projeleri geliştirmek için üniversitelerle iş birliği yoluna da gidebiliyor. Katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için uygun koşullar sağlanınca, firmalar bir üst lige çıkma fırsatı elde etmiş oluyor.

Gelişime adapte olamayan firmaların küçük ölçekte kalmaya ya da yok olmaya mahkûm olduğu günümüz şartlarında, büyük-küçük tüm işletmelerin Ar-Ge ve inovasyon konusunda duyarlılıklarını artırmaları dileğiyle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.