SAKARYA’DA YATIRIM ALANLARI GENİŞLİYOR

Sanayileşme adımlarını hızlandıran Sakarya, yeni OSB’lere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sakarya ekonomisini ortak akıl ile geliştirecek Sakarya Stratejik Planı 2030 ise tarımdan sanayiye, eğitimden şehirleşmeye kadar pek çok alanda yol haritası çiziyor.

SAKARYA’DA YATIRIM ALANLARI GENİŞLİYOR

Sanayileşme adımlarını hızlandıran Sakarya, yeni OSB’lere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sakarya ekonomisini ortak akıl ile geliştirecek Sakarya Stratejik Planı 2030 ise tarımdan sanayiye, eğitimden şehirleşmeye kadar pek çok alanda yol haritası çiziyor.

06 Nisan 2021 Salı 10:23
SAKARYA’DA YATIRIM ALANLARI GENİŞLİYOR

Köklü sanayi geleneği ve güçlü firmalarıyla Türkiye ihracatında 7’nici sırada bulunan Sakarya,  Türkiye’nin her köşesinden yatırım çekiyor. Şehirde, mevcut 7 OSB’nin altyapısını geliştirmenin ve yeni alanlar ilave etmenin yanı sıra, altyapı çalışmaları devam eden 5 OSB ve alternatif planlanan 5 OSB daha kurulmasına yönelik hazırlıklar hızla devam ediyor. Önemli ulaşım ağlarına sahip olan ve İstanbul’a yakınlığıyla avantaj oluşturan Sakarya’daki OSB’lerde, Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları üretim gerçekleştiriyor.  İldeki ilgili tüm kurum, kuruluş ve aktörlerin katılımıyla hazırlanan “Sakarya 2030 Vizyon-Sakarya İli Stratejik Planı”, şehri yeni nesil sanayi, tarım ve turizm alanlarında dünyanın sayılı şehirlerinden biri yapmayı amaçlıyor. Sanayi TV’ye konuşan Sakarya TSO (SATSO) Başkanı A. Akgün Altuğ, şehirde 6 OSB’nin aktif çalıştığını ve Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB, Karasu Otomotiv Endüstri Bölgesi (BMC), Söğütlü 2. Karma OSB, Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB, Doğu Marmara Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB’nin altyapı çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Altuğ, Darıçayırı Alternatif OSB, Geyve Gıda İhtisas Alternatif OSB, Akyazı Alternatif OSB, Sakarya Teknoloji OSB ve Sakarya KOBİ OSB’nin ise alternatif planlanan OSB’ler arasında yer aldığını anlattı.

KESİŞME NOKTASI

Sakarya’nın sahip olduğu lojistik avantajlar nelerdir?

Türkiye’nin kuzeyden batıya, güneyden doğuya bütün yolları Sakarya’dan geçiyor. Buna demiryolları da dahil. Karasu’da bir limanımız var, her geçen gün hareketliliği artıyor. Havalimanlarına ulaşımı da oldukça rahat. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na buradan yarım saatte ulaşılabiliyor. Hemen yakınımızda, şu an aktif kullanılmasa da ihtiyaç halinde aktif olarak kullanılabilecek pozisyonda olan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı var. Sakarya’nın merkezinden bir yuvarlak çizin ve bu çemberin en uç kenarına 2-2,5 saatlik bir araba yolculuğu yapın, 30 milyon nüfusluk bu alanda Türkiye’nin en fazla kazanan en fazla harcayan insanlarıyla karşılaşırsınız.

TARIM ALANLARINA ZARAR VERMEDEN ÜRETİYORUZ

Sakarya’nın sanayileşme oranı nedir? Kendinize nasıl bir hedef koydunuz?

Gelişmiş ülkelerde şehirlerdeki sanayileşme oranı metrekare anlamında yüzde 3’lerdedir. Almanya’nın yüzölçümünün yüzde 3-4’ü sanayileşmiştir. Sakarya’da bu oran yüzde 1 bile değil, binde 80’ler civarındayız. Kendimize, doğal dengeyi bozmadan, düzenli ve çevre dostu olmak kaydıyla Sakarya yüzölçümünün yüzde 2’si kadar sanayileşme hedefi koyduk. Bizim, mevcut durumumuzu üçe katlayacak kadar bir sanayi yapılanmasına ihtiyacımız var. Ama olmazsa olmazımız şu, bu OSB’leri verimli tarım alanlarımıza dokunmadan, 4’üncü ve 5’inci sınıf tarım arazilerimizde yapacağız. Bahsettiğim OSB’lerin alanları tarım alanları değil, bu konuda titizliğimiz var.

ORTAK AKIL GÜCÜ

Şehrinizde yeni kurmayı planladığınız OSB’ler hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim şöyle bir avantajımız var, ortak akılla iş yapıyoruz. Sayın Vali, Büyükşehir Belediyesi, SATSO ve siyasetçilerimiz bir araya gelerek, oluşturduğumuz“Sakarya 2030 Vizyon-Sakarya İli Stratejik Planı” çerçevesinde planlamalar yapıyoruz. Yeni OSB’ler hem Sakarya’ya hem de il civarındaki 30 milyonluk nüfusun ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde düşünüldü. Lojistik avantajlardan kaynaklı öncelikle bir “Doğu Marmara Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB” kurmayı planlıyoruz. Ayrıca “Sakarya KOBİ OSB” kurma planımız var. Burası büyük bir alanda, merkez ilçemize yakın bir alanda olacak. KOBİ’ler Türkiye’nin üretim omurgasını oluşturuyor. 200-300 metrekare alanda çalışan KOBİ’ler, biraz büyümek ve 1.000-1.500 metrekarelik alanda üretimine devam etmek istiyor. 1.200-1.500 arasında KOBİ’yi bir araya toplayıp, üretimlerine yön verebileceğimiz bir KOBİ İhtisas OSB düşündük. Yeri hazır, başvuru dosyamız bitti.

TEKNOLOJİ OSB KURULACAK

Bunlar dışında hangi OSB projeleriniz var?

Yine Karadeniz’de limana yakın olan Kocaali ilçemizde bir “Sakarya Teknoloji OSB” kurmayı planlıyoruz. Yakın zamanda daha çok ihtisas OSB’lerle devam edeceğiz. Pandemi döneminde tarımın ne kadar önemli olduğunu hep beraber gördük. Şehrimizde 250 bin hektarlık alan hiç sulama yapmadan 365 gün üretim yapabileceğimiz topraklarımız var. Türkiye’nin sebze ve meyve deposu olan Geyve yakınlarına bir Gıda İhtisas OSB kuracağız. Orada tarım ürünlerinin paketlenmesi, işlemlerden geçirilmesine yönelik bir OSB planlamamız var. Ayrıca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB, Karasu Otomotiv Endüstri Bölgesi (BMC), Söğütlü 2. Karma OSB, Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB’de altyapı çalışmaları sürüyor. Bunun yanı sıra Darıçayırı Alternatif OSB ve Akyazı Alternatif OSB üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

KSS’LER DE YAPILACAK

Yeni kurulacak ihtisas OSB’lere sanayi siteleri de yapılacak mı?

OSB’lerin içinde yüzde 10’luk bir alanda, metrekare şartı aranmaksızın küçük sanayi siteleri (KSS) de yapılabiliyor. Bütün OSB’lerin içine yüzde 10’luk alana o alanla ilgili küçük sanayi siteleri inşa edeceğiz. Bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız. Sakarya 1. OSB’deki Dörtyol Sanayi Çarşısında yaklaşık 300 üretici arkadaşımız kooperatif kurdu. Onlara yer sağladık, inşaatları bitmek üzere. Kısa süre sonra burada çalışmaya başlayacaklar.

2030 İÇİN STRATEJİK PLAN

Sakarya Stratejik Planı 2030’un paydaşları arasındasınız. Bu planın içinde neler var?

Önümüzdeki yıllarda şehrimizi planlı şekilde büyüteceğiz. Her kurumun bir stratejik planı vardı ama şehrin menfaatleri doğrultusunda yapılmış bir üst stratejik planımız yoktu. Bunu gördük ve Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve siyasilerimizle iki yıllık bir çalışma neticesinde 5 ekosistemi kapsayan (sanayi-ticaret, tarım-hayvancılık, turizm-kültür, eğitim ve şehirleşme) bir stratejik plan yaptık. Planda şehrin nasıl büyüyeceği, üniversitelerin projeleri, sanayi ve ticarette atılacak adımlar, tarım ve hayvancılıkta yapılması gerekenler gibi konulara yer verdik. Ortaya çıkan stratejik plana göre tüm kurumlar kendi stratejik planlarını revize etti, buna göre çalışıyor. Yeni OSB’ler planlanırken, orada çalışacak işçilere göre de şehirleşme planı hazırlanıyor. Mesela Kaynarca ilçesinde iki OSB’miz var, biri Makine İhtisas OSB, diğeri Mobilya İhtisas OSB. Bunları planlarken belediyeyle ortak çalışarak, orada çalışacak yaklaşık 18 bin kişi nerede oturacak, sosyal donatıları neler olacak, yolu nereden geçecek istişare ettik. Bunu ilk defa biz yaptık, Türkiye’de başka bir yerde yok. İnşallah bütün illere örnek olur. Zaten bu konuda bize çok soru geliyor diğer illerden, kendilerine destek olmaya çalışıyoruz.

YABANCI ÖĞRENCİLERE AKTİF ROL

Odanızın yürüttüğü SUTGEM Projesinden kısaca bahseder misiniz?

Biz ülke olarak ürettiğimizden fazlasını tüketen bir ülkeyiz. Bunu tersine çevirerek üretip ürün ihraç etmemiz lazım. Sakarya Uluslararası Ticareti Geliştirme Merkezi (SUTGEM) Projesi ile 400 civarındaki ihracatçı sayımızı 1.000’e çıkaracağız. Bunun için potansiyel üreticilere ihracatı anlatmamız lazım. SUTGEM projesinde birçok alt başlık var. Sakarya Üniversitesinde yaklaşık 4 bin yabancı öğrencimiz bulunuyor. Örneğin Somalili öğrencilerimizi, Somali’ye ihracat yapmak isteyen firmayla bir araya getiriyoruz. Her iki tarafa da ihracat eğitimi veriyoruz. O ülkeye mal satana kadar birlikte çalışıyorlar. Yabancı kardeşlerimizi bu projeyle birleştirdik. 100-120 üyemizi bundan faydalandırdık. Doğru rol modelleriyle gitmek çok önemli. Duyanlar aynı şekilde yardım almak istiyor.

YÜZDE 80’İNİ KARŞILIYOR

Doku Kültürü Laboratuvarının Sakarya’ya katkıları neler olacak?

Şehirde 20-25 yıldır yavaş yavaş artan bir potansiyelle büyüyen dış mekan süs bitkileri üretimi söz konusu. Türkiye’nin bu konudaki üretiminin yüzde 80’ini biz karşılıyoruz. Bütün belediyelerin, inşaat firmalarının peyzajını burada ürettiğimiz ağaçlarla yapıyoruz. Önceden fideleri yabancı ülkelerden alıyorduk. Biraz araştırınca, tüm dünyanın fide ve tohum üretimini Doku Kültürü Laboratuvarında yaptığını gördük. Yurt dışında araştırdık, biz de yapalım dedik. Doğu Marmara Kalkınma Ajansından bir destek aldık, “Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi”  diğer bir adıyla “Doku Kültürü Laboratuvarı”mız tamamlandı. Dış mekan süs bitkisi üreten üyelerimiz, yabancı ülkelerden almayacak, burada laboratuvarımızda fide ve tohum üreteceğiz. SATSO’ya üye 500 dış mekân süs bitkisi üreten firmamız var. Onlara yardımcı olmak için böyle bir proje başlattık.

Son Güncelleme: 30.04.2021 09:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.