DAİKİN ÜRETİM VE İHRACATTA İDDİALI

Daikin’in Avrupa’daki fabrikalarında yapılan üretimi Türkiye’ye çekerek daha fazla üretim ve ihracat yapmayı planlayan Daikin Türkiye, bu nedenle satış yaptığı ülke sayısını artırmaktan çok, mevcut ihracat pazarlarındaki payını artırmaya odaklandı. Daikin Türkiye’nin bu konudaki en büyük kozu ise markanın ısıtmadan sorumlu tek AR-GE merkezine ev sahipliği yapıyor olması…

DAİKİN ÜRETİM VE İHRACATTA İDDİALI

Daikin’in Avrupa’daki fabrikalarında yapılan üretimi Türkiye’ye çekerek daha fazla üretim ve ihracat yapmayı planlayan Daikin Türkiye, bu nedenle satış yaptığı ülke sayısını artırmaktan çok, mevcut ihracat pazarlarındaki payını artırmaya odaklandı. Daikin Türkiye’nin bu konudaki en büyük kozu ise markanın ısıtmadan sorumlu tek AR-GE merkezine ev sahipliği yapıyor olması…

05 Nisan 2021 Pazartesi 10:20
DAİKİN ÜRETİM VE İHRACATTA İDDİALI

Haber: Esra ÖZSÜMER

Daikin Türkiye Sakarya Fabrikası Mühendislik Departmanı Müdürü Zafer Bayazatoğlu, Daikin Türkiye’nin ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründeki bütün ürünleri üretme kabiliyetine sahip olan Türkiye'deki tek firma olduğunu belirterek “Ürün yelpazemiz oldukça geniş, üretim kapasitemiz oldukça yüksek.  Bu nedenle İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinde 2019 verilerine göre üretim ve satışlarda Türkiye'de 175 sırada, Sakarya'da ise 4 sırada yer aldık” dedi.

Daikin Türkiye olarak hedeflerinin Daikin’in Avrupa’daki fabrikalarında yapılan üretimi Türkiye fabrikasına çekip daha fazla üretim ve ihracat yapmak, böylece Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamak olduğunu kaydeden Bayazıtoğlu, bu nedenle ihracat yaptıkları ülkelere yenilerini eklemekten çok satış yapılan ülkelerdeki pazar payını artırmaya yönelik çalışmalara odaklandıklarını söyledi. 

ISITMADAN SORUMLU TEK AR-GE MERKEZİ

Bu hedefe ulaşmak konusunda Daikin Türkiye’nin Sakarya Fabrikası bünyesinde faaliyet gösteren AR-GE Merkezi’nin çok önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Zafer Bayazıtoğlu,  “Ülkelerin çevre şartlarına uygun, daha verimli,  daha yüksek teknolojiye sahip ama daha uygun maliyetli ürünleri geliştirme konusunda AR-GE Merkezimizde yapılan analizler çok önemli. Teknolojimizi, kalitemizi ve maliyetimizi en optimum şekilde tutup Avrupa'daki Daikin fabrikalarından üretimi ülkemizde çekip ihracatı arttırmak gibi bir hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde 100’ün üzeride üretim tesisine sahip olan Daikin’in ısıtmadan sorumlu tek AR-GE merkezinin Sakarya’da bulunduğunu kaydeden Bayazıtoğlu,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı bu AR-GE merkezinde çalışan 70 AR-GE mühendisinin dünyanın en küçük kombisini tasarladığını anlattı.

ÇALIŞAN SAYISINI 1500’E ÇIKARACAK

Daikin Türkiye’nin Sakarya Hendek'te 2. OSB’de, 105 bin metrekare alan üzerine kurulu 45 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesiste faaliyet gösterdiğini anlatan Zafer Bayazıtoğlu, 1130 olan çalışan sayısını 20211 itibariyle 1500’e çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.  Sakarya Fabrikasında Dakinin ve Airfel markaları altında iklimlendirme sektörüne yönelik olarak klima iç ve dış ünite, gaz yakıtı kombi ile fan coil ve klima santralleri üretimi yaptıklarını dile getiren Bayazıtoğlu, “Kombi dış ünitesinde yıllık olarak 1,1 milyon, iç ünitede ise 1,4 milyon adet üretim kapasitesine sahibiz. Mayıs 2022’de tamamlamayı planladığımız yatırımızla birlikte dış ünitede yıllık üretim kapasitemizi 1,5 milyon adete yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca yıllık 240 bin adet kombi üretim kapasitemiz mevcut” diye konuştu.

2020 CİROSU 2,7 MİLYAR TL

Daikin Türkiye Sakarya Fabrikasında üretilen ürünlerin yüzde 70'inin ihraç edildiğini ifade eden Zafer Bayazıtoğlu, şunları söyledi:

“Doğu Avrupa, Kuzey Irak, Türki Cumhuriyetler ve Rusya başta olmak üzere dünyada 50 noktaya ihracatımız mevcut. Aslında sektördeki en büyük ihracatçılardan biriyiz. 2020 ihracatımızı yaklaşık yüzde 35 arttırarak 110 milyon dolara ulaştırdık.  Ayrıca sektörde en çok split klima,  klima santrali ve fan coil paket tipi klima ihracatı yapan firmayız. Genel ciromuz 2020 itibariyle yaklaşık 2,7 milyar TL olarak gerçekleşecektir.”

2021’DE 53 MİLYON EURO'LUK YATIRIM

10 yıldır Türkiye’de üretim yapan Daikin’in Sakarya’daki fabrikasına son 5-6 yıldır sürekli yatırım yaptığını ifade eden Zafer Bayazıtoğlu, 2021 yılında toplam 53 milyon euro'luk bir yatırım planlandığını belirtti. Mayıs 2021'de yeni bir klima dış ünite hattının devreye alınacağını açıklayan Bayazıtoğlu, “Yaklaşık 10 milyon euro’luk bu yatırım, klima dış ünite kapasitemizi yüzde 30 arttıracak. Bir diğer yatırımımız ise şu anda Belçika'da ürettiğimiz VRV dediğimiz, daha çok deneysel olan klimaların üretimlerini Türkiye'de gerçekleştirmek olacak. 20 milyon euro'luk bir yatırımla Şubat 2022’de imalata başlayacağız” dedi.

45 BİN METREKARELİK GES

Daikin Türkiye’nin ayrıca teknoloji ve endüstri 4.0 ile ilgili yatırımları da bulunduğunu anlatan Bayazıtoğlu, şöyle devam etti:

“Daikin Türkiye fabrikamızda, makina parkurumuz, dataları toplayıp yapay zeka ile makinelerin kendi içlerinde haberleşip sıfır hatayla ve en optimum verimlilikle üretim gerçekleştirecek şekilde dizayn edildi. Ayrıca geçen yıl, 3 milyar dolarlık bir yatırımla fabrikanın 45 metrekarelik çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuruldu.  Toplam elektrik tüketimimizin yüzde 60'ını bu santralden karşılıyoruz.  Böylelikle yılda yaklaşık olarak 4 bin ağacın daha çevreye kazandırılması ile ilgili bir misyon üstlendik.”

HEDEF YAN SANAYİ ÜRETİMİNİ TÜRKİYE’YE ÇEKMEK

Daikin Türkiye Sakarya Fabrikası Mühendislik Departmanı Müdürü Zafer Bayazatoğlu, Türkiye'deki iklimlendirme sektörünün şu anda en büyük problemini yan sanayi gelişimi olduğunu belirterek “Özellikle ısıtma tarafında Avrupa'ya soğutma tarafında daha çok Doğu Asya'ya bağlı olan bir yan sanayimiz mevcut” dedi. Özellikle pandemide malzeme tedariki ile ilgili sıkıntılar yaşandığını anlatan Bayazıtoğlu, “Bu nedenle yan sanayi üretimini mi Türkiye'ye çekmek, bizim en öncelikli hedeflerimizden bir tanesi” dedi. Tedarik sorununun bir nedeninin de Uzak Doğu’dan yapılan sevkiyatı sadece deniz yolu ile gerçekleştirilmesi olduğunu ifade eden Bayazıtoğlu, şöyle devam etti:

“Bu nedenle hem maliye hem de sevkiyatlardaki gecikme ile ilgili ciddi problemler yaşadık. Bizim bu konudaki önerimiz demiryolunun kullanılması olabilir. Yakın geçmişte bununla ilgili birkaç işlem gerçekleştirildi bildiğiniz gibi… Sektörel bazlı olarak da Uzak Doğu'dan yan sanayinin tedariki yapılabilir. Diğer yandan ihracat pazarına yönelik teşviklerin kapsamının genişletilmesi, bizim yatırım yapma konusunda elimizi kuvvetlendirecektir diye düşünüyorum.”

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.