13 HEKTAR GENİŞLEYECEK

Mobilya ve mobilya aksamları imalat sektöründe yenilikçi mobilya üreticilerinin öncüsü olma hedefiyle kurulan Kaynarca Mobilya İhtisas OSB, genişleme alanıyla yeni yatırımcılara kapılarını açacak.

13 HEKTAR GENİŞLEYECEK

Mobilya ve mobilya aksamları imalat sektöründe yenilikçi mobilya üreticilerinin öncüsü olma hedefiyle kurulan Kaynarca Mobilya İhtisas OSB, genişleme alanıyla yeni yatırımcılara kapılarını açacak.

06 Nisan 2021 Salı 09:26
13 HEKTAR GENİŞLEYECEK

Haber: HELİN AYGÜN

Türkiye’nin, ilk sektöre özel bölgesel OSB’si olma özelliği taşıyan Kaynarca Mobilya İhtisas OSB (KAMOSB), Doğu Marmara’nın mobilya sektörüne liderlik ediyor. 2010 yılında tüzel kişiliğini alan ve 90 hektar alan üzerine kurulan OSB, 30’un üzerinde firmaya ev sahipliği yapıyor. Genişleme alanı da bulunan KAMOSB, yaklaşık 13 hektarlık bir alanda yeni firmaları bünyesine katmaya hazırlanıyor.  Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli’nin Başkanlığını yürüttüğü bölgede, İnşaat Mühendisi Fikret Arslan uzun yıllardır Bölge Müdürlüğü görevini yürütüyor. Mobilya ve mobilya aksamları imalatı alanında çalışan üreticiler, tedarikçiler ve diğer paydaşlar arasında bilgi ve kaynak paylaşımıyla etkin bir sinerji ortamı oluşturmayı hedefleyen OSB,  mobilya sektörünün ulusal ve uluslararası alanda öncüsü olma yolunda çalışmalarını yürütüyor.

2 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Mobilya sektörünün önde gelen firmaları ile birlikte Sakarya'nın üretim ve ticaret üssü olmak için faaliyet gösteren KAMOSB’nin altyapısını geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. Bölgede 120 kişi istihdam edilirken, OSB tam kapasite hizmete geçtiğinde yaklaşık 2 bin 500 kişiye iş imkânı sağlanacak.

40 PARSELİ TAHSİS EDİLDİ

OSB’nin Bakanlıkça onaylanan parselasyon planlarında yer alan 531 bin 361 metrekare yüzölçümlü 41 sanayi parselinden; 517 bin 606 metrekare yüzölçümlü 40 sanayi parseli, mobilya sektöründe üretim yapan 31 katılımcıya tahsis edildi. OSB uhdesinde 13 bin 755 metrekare yüzölçümlü bir adet boş parsel bulunuyor. 90 hektar olarak kurulan KAMOSB’nin yaklaşık 12,8 hektarlık genişleme alanına ait yer seçimi işlemleri de tamamlandı.

Tahsisi yapılan 40 parselden 2’sinim tapusunu alan Ekşioğlu Mobilya Tasarım firması üretim yapıyor. Bir parselde Hisar Sağlık Hizmetleri firması, ruhsat ve izin eksikli üretim gerçekleştiriyor. 12 parselde inşaat çalışmalarına devam ediliyor. Aromatik Kimya-2, Biberoğlu Ahşap, Karaman Mobilya, Mustafa Özçelik, Sarpay Ekşioğlu, Portakal Ahşap, Söz Orman Ürünleri, Serdar Mevlüt Ekşioğlu, Şanimsan Şanlıoğlu, Şeref Şanlıoğlu ve Özdemir Model’e ait tesislerin inşaatı sürüyor. 25 parselde ise hafriyat çalışmalarına devam ediliyor. Bu parsellerde ise Akalın Mobilya, Artella-3, Atelye Deniz, Bias Mobilya-2, Demsaş, Gencerler-2, Hisar Sağlık Hizmetleri, Kaynarca Mobilya, Met Mobilya, MYS Marmara Yapı, Polatlar Mobilya-3, Seçkin Büro, Taşer Ağaç, Tüm Orman Ürünleri, TD Tech Design, Yakup Şirin ve Ulus Tasarım firmaları yer almaya hazırlanıyor.

90 hektar olarak kurulan KAMOSB’nin yaklaşık 12,8 hektarlık genişleme alanına ait yer seçimi işlemleri tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kamu yararı kararı için başvuran OSB’nin genişleme alanı içerisinde, mülkiyeti şahıslara ait tapu kayıtlı 52 adet tarla vasıflı taşınmaz yer alıyor.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAM GAZ

Bölge içerisinde betonarme dere geçiş menfezleri yapımı işi,  menfez giriş ve çıkışlarına su toplama havuzları yapımı işi ile dere geçiş menfezi önüne betonarme U kanalı yapımı işi tamamlandı. Bunun yanı sıra yol altyapısı tamamlanan bölge içi yolları ile bağlantı yolu üzerine, kısmi alttemel altı dolgusu ve alttemel yapılması işleri, OSB’de istinat duvarı, içme ve kullanma suyu şebeke-depo inşaatı yapımı, geçici havai ENH hatları yapımı işi ile bölgemizin kısmi aydınlatma şebekesi yapımı işleri de bitirildi. AGDAŞ tarafından “Kaynarca İlçesi Doğal Gaz Ana Boru Hattı” şebekesi yapım işi kapsamında bölge sınırları içerisinden geçirilen ana boru hattı güzergâhından bölge doğal gaz kullanımı için gerekli branşman bırakıldı. Türk Telekom ile yapılan protokol esasları dahilinde yaklaşık 1.500 metre uzunluğunda kısmi telekomünikasyon altyapısı tamamlanarak bölgede üretim faaliyetinde bulunan ve inşa faaliyetleri devam eden firmalara telekom hizmeti verilmeye başlandı. Ayrıca bölgede çeşitli arazi düzenleme işleri ile bölge içi yollarının muhtelif bakım-onarım işlerine mevsim şartları gereği belirli periyotlarda devam ediliyor.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.