Biz prensip olarak, Merkez Bankası’nın keskin iniş çıkışlara engel olmak adına yaptığı müdahalelere saygı duyuyoruz. Bununla birlikte serbest piyasanın dikte ettiği noktada kurun gitmek istediği yerlere engel olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Mayıs ayında Moody’s Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Yabancı sermaye notumuzun artmasına rağmen, yabancı sermaye yatırımlarımızda direkt bir azalma var. İlk altı ayda Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye geçen yıla göre yüzde 43.8 azalarak 3 milyar 683 milyon dolara geriledi. Endişemiz; ülkemizin üretim merkezi olma yolunda sıkıntılarımız var.

 

Bu bağlamda rekabet gücümüzün gittikçe azaldığını söyleyebiliriz. Hem petrol ürünlerindeki dolaylı vergilerin yüksekliği hem de intermodal taşımacılığa geçememiş olmanın verdiği dezavantajların rekabet gücümüze olumsuz yansıdığını düşünüyorum. Ülkemize gelen yatırımlar sadece Türk pazarı için geliyorlar.

 

Bu konudaki taleplerimizi; 20 Eylül’de Odamızı ziyaret edecek olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a ileteceğiz.

 

 

 

 

1- İŞSİZLİK

 

Mayıs ayında işsizlik azalarak % 8,8 olarak gerçekleşmişti. (Nisan → 9,3)

 

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan işsizlik oranı tahminimiz %8’in altına ineceği yönündedir. Zira firmalarımız, eleman bulma konusunda sıkıntılarını dile getiriyorlar. Artık meslekli değil, vasıfsız eleman da bulamıyoruz.

 

2-ENFLASYON

 

Ağustos enflasyonu bir önceki aya göre;

* TÜFE’de →‰ 0,10 düşüş,

* ÜFE’de → ‰0,04 artış gösterdi.

 

Yıllık enflasyon ise, daha önceki tahminlerimizde de belirttiğimiz gibi, hem TÜFE'de hem de ÜFE’de düşüş gösterdi.

 

Ancak, dövizdeki hızlı yükselmenin etkisini ve Suriye krizinin önümüzdeki dönemde döviz kurlarına etkisini tahmin edemiyoruz. Bu nedenlerle, Merkez Bankasının yıllık yüzde 6,2 enflasyon hedefinin aşılabileceğini düşünüyoruz.

 

3- BÜTÇE

 

Hatırlayacağınız gibi, Haziran ayında; vergi gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre %31,7 oranında artış göstermesine rağmen, bütçede 1,2 milyar TL açık vermiştik. İlk 6 aylık bütçe ise, vergilerdeki artıştan ötürü 3,1 milyar TL fazla vermişti.

 

Maliye Bakanlığı Temmuz-Ağustos ayı rakamlarını önümüzdeki günlerde açıklayacak. Temennimiz; bu iki ayda bütçede olağanüstü bir harcama olmamasıdır.

 

4- BÜYÜME

 

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı ikinci çeyrek sonuçları açıklandı.

Buna göre, büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 4,4 olarak, beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti.

Bununla birlikte, yüzde 3 açıklanan 2013 yılı birinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2.9'a revize edildi.

2. çeyrekte yüzde 4,4’lük büyümeyi olumlu buluyoruz. Ancak, önümüzdeki dönemde yüzde 5 civarında büyümemiz gerekiyor ki yılsonu hedefimiz olan yüzde 4’ü yakalayabilelim. Bu şansımız hala var.

 

Sektörel bazda büyümeye baktığımızda ise, büyümenin imalat sanayinden değil, diğer sektörlerden kaynaklandığını görüyoruz.

 

Buna göre, ikinci çeyrekte;

Turizm sektörü yüzde 14,9,

Tarım sektörü yüzde 5,4,

İmalat Sanayi sektörü yüzde 3,4,

Enerji sektörü yüzde 2,7 ve

Ulaştırma sektörü yüzde 3,3 büyüdü.

 

Dikkat çeken bir veri ise, kamu harcamaları  ikinci çeyrekte yüzde 7,4 arttı. Kamu yatırımları ise, yüzde 36,7 artış gösterirken, özel sektör yatırımları yüzde 2 daraldı.

 

Ø  KAPASİTE

 

Ülkemiz genelinde Ağustos ayı kapasite kullanım oranı → % 75,5 oldu.

(Kapasiteler geçen ay ile aynı devam etti)

 

Kocaeli firmalarının kapasite kullanım oranı %71,8→ % 70,8 ile düşüş gösterdi.

(Geçen aya göre 1 puan düştü)

 

İlimizdeki kapasite kullanım oranlarındaki düşüşleri; Ramazan bayramının Ağustos ayına denk gelmesine ve fabrikaların bu dönemde duruşlara geçmesine bağlıyoruz.

 

Ø  SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ

 

Temmuz ayı sanayi üretim endeksi yüzde 122,8 olarak açıklandı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki yıla göre yüzde 4,6 arttı.

 

Sanayi üretim endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesini, Temmuz ayı ihracatındaki artışa bağlıyoruz.

 

5- DIŞ TİCARET

 

TUİK tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre Temmuz ayında ihracat arttı.

 

İlk 7 ayı değerlendirirsek bir önceki yıla göre;

İhracat → yüzde 1,3 ve

İthalat → 7,6 artış gösterdi.

 

Bununla birlikte, ilk yedi ayda dış ticaret açığı yüzde 18,3 arttı. 

 

İhracatımızdaki ilk yedi aydaki yavaşlama devam ediyor. Ancak, ithalatın önümüzdeki dönemde kur nedeni ile azalacağını tahmin ediyoruz.

 

Aynı zamanda biliyorsunuz, TİM Ağustos ayı ihracat verilerini açıkladı.

 

Ağustos ihracat → 10,5 milyar dolar     (bir önceki aya göre 16,1 düştü)

 

Bu düşüşte; Ramazan bayramının Ağustos ayına denk gelmesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz.

 

Bununla birlikte, önümüzdeki aylarda Temmuz ayında olduğu gibi bir artış sağlayarak bu yılı bitirebilirsek, yılsonu ihracat hedefini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.

 

Uzun vadede ise, ihracatımız her ay yüzde 12 civarında bir artış sağlamalı ki, 2023 yılı büyüme ve ihracat rakamlarına ulaşabilelim.

 

KOCAELİ GÜMRÜK verilerine göre Ağustos ayı;

* İhracatı → 1,2 milyar dolar    yüzde 15,0 artmış)

* İthalatı → 3,9 milyar dolar    yüzde 3,7 azalmış)

 

Kocaeli gümrüklerinden İlk 8 aylık;

* İhracat → yüzde yüzde 13,3 arttı    (Kocaeli Gümrükleri → 12,1 milyar dolar / TİM Kocaeli → 8,5 milyar dolar)

* İthalat → yüzde 6,2 arttı

 

Ağustos ayında ilimizin dış ticaretinde geçen aya göre bir gerileme olduğunu gördük. Bayramın ve firma duruşlarının etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.