banner250

İŞLETMELERE BÜYÜK AVANTAJ

HEDEF Patent Yönetim Kurulu Başkanı Semra Baykan, KOBİ’lere büyük katkılar sağlayacak Sınai Mülkiyet Kanunu’nun uzun vadede sektörlere birçok kazanım oluşturacağını belirtti. Baykan; “Kanun, marka tescil süreçlerini kısaltarak, uyuşmazlıkları yok etmektedir” dedi.

İŞLETMELERE BÜYÜK AVANTAJ

HEDEF Patent Yönetim Kurulu Başkanı Semra Baykan, KOBİ’lere büyük katkılar sağlayacak Sınai Mülkiyet Kanunu’nun uzun vadede sektörlere birçok kazanım oluşturacağını belirtti. Baykan; “Kanun, marka tescil süreçlerini kısaltarak, uyuşmazlıkları yok etmektedir” dedi.

28 Nisan 2017 Cuma 13:38
İŞLETMELERE BÜYÜK AVANTAJ


Fikri ve sınai haklara uzun vadede katkı sağlamak ve buluşları koruma altına almak amacıyla üzerinde uzunca süre düşünülen Sınai Mülkiyet Kanunu, kabul edilen 112 maddesiyle marka, coğrafi işaret, tasarım, faydalı model, geleneksel ürün adı ve patent gibi hakları koruma altına alıyor. Patent camiasının önde gelen işletmelerinden kabul edilen, marka ve faydalı model tescil hizmetlerinin yanı sıra KOBİ’lere endüstriyel tasarım tescili hususunda da üstün ve nitelikli hizmetler sunan Bursa firması HEDEF Patent’in Yönetim Kurulu Başkanı Semra Baykan, kanunun kabulünün işletmelere ve teknolojik gelişime sunacağı faydaları Sanayi Gazetesi için özetledi… Baykan; “Başvuru sahibi ve buluşçu arasındaki anlaşmalar belirli olacağından herkesin hakkını aldığı bir patent sürecine girilecektir. Bununla ilgi uyuşmazlık durumları ortadan kalkacaktır” şeklinde konuştu.

KANUN NEŞTER VURACAK
Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu’nun var olan eksiklikleri gidermek üzerine kurgulanmış bir kanun olduğunu vurgulayan Semra Baykan; “Tescil işlemlerinde kanuni açıklıklar tescillerin alım süresini uzatabildiği gibi daha da maliyetli hale getirebiliyordu. İtirazlar ve uyuşmazlık davaları süreçleri etkiliyordu. Bu tür durumlar tabi şirketlerin ve kişilerin sınai mülkiyet tescillerine olan güveni de azaltmaktadır. Yeni getirilen kanun tasarısı ile açıklar giderilebileceği için mağduriyetler engellenecektir” diye konuştu.

VAKİT KAYBINA SON
Genel olarak sürelerin kısalacağı vurgusu yapan Baykan; “Marka tescil belgelerinin gelmesi 4 aya, patent tescil belgelerinin gelmesi 1 yıla, tasarım tescil belgelerinin gelmesi 4 aya kadar inebilecektir. Tabi itiraz gibi süreyi uzatan durumlar istisnalar doğurabilmektedir. İncelemesiz olarak yapılan patent ve faydalı modellere getirilecek inceleme zorunlulukları daha nitelikli tescillerin alınmasını sağlayacaktır. Gerçekten hak sahipleri tescil belgesine sahip olacaklardır. Genel olarak dünyada uygulanan sitemde bu şekilde olduğundan aslında en önemli etkisi dünya ile Türkiye’nin uyumu artacaktır” şeklinde bilgilendirdi.

“GÜVENLE MARKALAŞMA ARTACAK”
HEDEF Patent Yönetim Kurulu Başkanı Semra Baykan:
“Normal koşullarda bir marka tescili 3 ay 3. kişilerin itirazına karşı yayına çıkıyordu. Yayına çıkma sürecinin ve sonrasının da uzun zamanlar sürdüğü düşünülürse belgenin gelmesi başvurudan itibaren 1 yılı bulmaktaydı. Hem öncesi ve sonrası sürelerin kısalması hem de yayın süresinin kısalması marka tescil belgesinin daha kısa vadede hak sahibine ulaşmasını sağlayacaktır. Böylece ihtiyaç duyulan belgeye ulaşılacak ve uzun bekleme ile ilgili sıkıntısı olan firmaların sorunları giderilmiş olacaktır. Bu tüm tescil belgeleri için geçerlidir. Burada atlanmaması gereken şey daha çabuk karar verilip yayına çıkan markalara itiraz edebilmek için bülten takiplerinin daha dikkatli yapılmasıdır. Hatta her tescil alanın bülten takibi yaptırmasının avantajı büyük olacaktır. Hukuki olarak daha çabuk sonuç alınan ve hapis ve maddi tazminat doğuran kısımlarda düzenlenmiştir. Bu kişilerin markalarını korumalarında büyük katkı sağlayacak ve tescile olan güvenle markalaşma artacaktır. Artık taklit eden için uygulanacak cezalar dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra, herkes sadece kullandığı markayı tescil ettirebilecektir. Kullanmadıkları markaları alanlarda tescil ettirenler davaya gerek olmaksızın kurum idari yetkisi ile iptal edilebilecektir. 


 

Son Güncelleme: 31.07.2017 14:58
Anahtar Kelimeler:
Hedef Patent Semra Baykan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.