ODTÜ TEKNOKENT olarak, bölgemizde virüsün ortaya çıkması ve salgına dönüşmesinin önüne geçmek adına aldığımız tedbirlerin yanı sıra ülkemizdeki salgınla mücadele seferberliğine de katkı sunabilmek ve çözümün bir parçası olabilmek için var gücümüzle şirketlerimizle birlikte çalışıyoruz. Yaşam bilimleri ve medikal çözümler alanında faaliyet gösteren şirketlerimizle sürekli irtibat halindeyiz ve salgınla mücadelede çözüm ve destek olabilecekleri konularda kendilerine her türlü desteği vermeye çalışıyor, farklı şirketleri birlikte çalışmaları konusunda desteklemeye çalışıyoruz.

   

ODTÜ TEKNOKENT olarak, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, bakanlıkların, özel şirketlerin paydaşlığı ile yola çıkan ve Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan problemlere çözümler üretmek misyonuyla gerçekleştirilen Coronathon Türkiye’nin paydaşları arasında yer alarak destek sağladık. 48 saat gibi kısa bir sürede, Koronavirüs salgınına karşı farklı alanlarda fikirler geliştirilmesi amacıyla organize edilen Coronathon Türkiye’de yarışan yaratıcı fikirlerden, ODTÜ TEKNOKENT şirketleri olan Geodo Teknoloji CoroWarner projesiyle ve Neoanka da ozeldoktorum.com projesiyle ödüle layık görüldü.

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen, “Covid 19 ile Mücadele Çağrısı”, yeni tip Koronavirüs’ün teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek ürünler ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesi ve destek süreçlerine ilişkin uygulamalara yönelik AR-GE projelerinin desteklenmesi amacıyla yapıldı. Bu doğrultuda TÜBİTAK’ın mevcut desteklerine ek olarak özel, hızlı “COVID-19 ile Mücadeleye Yönelik Çağrı” açılarak 1 haftalık süreçte 446 başvuru alındı. ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Büyütech “Termal Kamera Projesi”, Evreka “Covid 19’a Karşı Dezavantajlı Gruplar için İhtiyaç Tedarik Uygulamaları ile Lojistik Operasyonları için Optimizasyon Modüllerinin Geliştirilmesi, Coremate “Salgının Doğrudan veya Dolaylı Sonuçlarına Etki Edebilecek ve Ortam Koşullarının İyileştirilmesine Yönelik; Yapay Zekâ, Yüz Tanıma ve Kişi Ateş Ölçümü ile Güvenlik ve Kamusal İzolasyon Desteği" ve Biyomod ise “Evde Covid-19 Semptom Takibi ve Sağlıklı Sosyal İzolasyon Destek Sistemi” projeleriyle çağrı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Ayrıca, NANOBİZ tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yüksek hassasiyetli moleküler test olan LAMP4UÒ kitleri ile COVİD-19 tanısı sahada ve hızlı olarak yapılabilecek. Inofab’ın geliştirdiği, solunum sağlığı için çözümler sunan solunum fonksiyon testi Spirohome, KOAH ve kistik fibrosis hastalarının akciğer değerlerini rahatça ölçmesi ve takip edebilmesi için tasarlandı. 3D3 Teknoloji, 3D yazıcılarla üretilebilecek medikal parçalar, araç ve gereçlere acil olarak ihtiyaç duyacak hastaneler ve sağlık kuruluşları için gönüllü desteğe hazır olduklarını duyurdu. Esen Sistem Entegrasyon’un Mobil Teletıp uygulamasıyla, salgın sırasında güvenli triyaj ve karantinada uzaktan gözetleme, merkez hastanelerin yükünün azaltılması, uzman doktorlara erişim ve uzaktan sağlık hizmetinin devamlılığı sağlanacak. Infodif tarafından geliştirilen Termosens kamerasıyla kameranın görüntüsüne algılanan insanların tümünün ateşleri ölçülebilecek. Milvus Robotics’in geliştirdiği SEIT-UV Otonom Dezenfeksiyon Robotu kapalı alanlarda UV-C dezenfeksiyonunu otonom sağlıyor. Bama Teknoloji’nin roboDez robotu, insanların dokunabileceği kontamine yüzeylere antiseptik püskürtüyor. Parabol Yazılım, sağlık çalışanlarının ve dezavantajlı konumdaki kişiler için teslimat yapan organizasyonların koordinasyonlarını sağlayacak harita tabanlı yazılım hizmeti sunmakta. ISSD Bilişim’in sistemi, sağlık sektöründeki mal taşımacılığı süreçlerini planlıyor. Geosys, ATLAS Uygulamasıyla TUCBS kapsamında ulusal ölçekte kurumsal coğrafi verilerin yönetim ve paylaşım altyapısını sağlıyor. Simsoft tarafından geliştirilen Simovate, salgına karşı hastanelerin kriz planlamalarını önceden simüle etmesi ve alınacak önlemleri belirlemesini mümkün kılıyor.

   

Firmalarımızın geliştirdiği teknolojilerin yanı sıra, “Salgın Sonrası Türkiye’de MedTech Girişimciliği” webinarına moderatörlük yaptık. TOBB Medikal Meclis Başkanı Mete Gürbüz’ün ve “sağlık teknolojileri” alanında önemli çalışmalar yürüten şirketlerimizden BTech Innovation, KuartisMED ve Inofab’ın CEO’larının konuşmacı olarak yer aldığı “Salgın Sonrası Türkiye’de MedTech Girişimciliği” konulu webinar yayınıyla, Türkiye’nin sağlık teknolojisi altyapısını, yakın gelecekte gelişecek sağlık teknolojilerini, Türkiye’nin MedTech stratejilerini ve bu alanda Türkiye’deki gelişmeler ele alındı.

   

Paydaşları arasında yer aldığımız “Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu, salgının yarattığı kısa ve orta vadeli sorunlara yenilikçi çözüm ve uygulamalar geliştirmeyi amaçlayan girişimcilere destek olacak. Ayrıca Arçelik’in ATÖLYE iş birliğiyle, 15 - 17 Mayıs 2020 tarihleri arasında dijital bir ortamda gerçekleşeceği Hack the Normal hackathonuna ODTÜ TEKNOKENT de paydaş olarak destek verecek. Hack the Normal, katılım ve dayanışmayı merkezine alarak, küresel COVID-19 krizinin yaşandığı bu dönemde, krizin beraberinde getirdiği dinamikleri etkili yönetmek, çevik ve iş birlikçi yaklaşımla kriz sonrası için fark yaratacak adımlar atmayı ve belirsizlikte yol alırken yeni stratejiler geliştirerek değişime adapte olmayı ve bireylerden başlayarak ailelere ve organizasyonlara etki edecek dönüşümü başlatmayı hedefliyor.

   

ODTÜ TEKNOKENT olarak bizler, Koronavirüs pandemisiyle, AR-GE altyapımızdan aldığımız güç ve şirketlerimizin kararlılığıyla mücadele etmeyi sürdürürken, Covid-19 farkındalığı oluşturma ve salgının etkilerini azaltma yönünde düzenlenen etkinliklere de katkı sunmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.