Çalışmanın bu kısmı önceki çalışmanın devamı niteliğinde olup, bu kısımda OSB’lere sağlanan diğer teşvikler ele alınacaktır.

A9. Bir alt bölge desteğinden yararlanma
A9.1. İlgili mevzuat
15/06/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 18'inci maddesine göre;
Yatırımın OSB’lerde gerçekleştirilmesi durumunda;

1. Büyük ölçekli yatırımlar veya bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında teşvik belgesi düzenlenen yatırımlar vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilir.

2. Söz konusu madde kapsamında 6. bölgede gerçekleştirilecek büyük ölçekli ve bölgesel teşvik uygulamaları kapsamındaki yatırımlar için ise sigorta primi işveren hissesi desteği, bölgede geçerli olan süreye iki yıl ilave edilmek, vergi indirimi desteği ise bölgede geçerli olan yatırıma katkı oranına beş puan ilave edilmek suretiyle uygulanır.

Söz konusu karar kapsamında yer alan desteklerin uygulanması açısından iller, sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak 6 bölgeye ayrılmıştır. Karar doğrultusunda, teşvik bölgelerine göre iller Tablo 3’te gösterilmiştir.
A9.1.1. Teşviklerden yararlanmanın temel şartları
a) Sabit yatırım tutarı ve asgari kapasite: Kararın 5’inci maddesine göre yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarının; 1’inci ve 2’nci bölgelerde 1 milyon TL; 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı bölgelerde ise 500 bin TL olması gerekir. Ancak, desteklerden yararlanacak yatırımların varsa 8’inci maddede veya ekli listelerde belirlenen asgari kapasite, sabit yatırım tutarı ve diğer şartları sağlaması da gerekir.

b) Müracaat: Kararın 6’ncı maddesine göre, teşvik belgesi müracaatları, tebliğle belirlenecek bilgi ve belgelerle Ekonomi Bakanlığı’na yapılır. Ancak, genel teşvik uygulamaları kapsamında yer alan ve sabit yatırım tutarı 10 milyon TL’yi aşmayan, tebliğle belirlenecek yatırımlar için yatırımcının tercihine bağlı olarak yatırımın yapılacağı yerdeki yerel birimlere de müracaat edilebilir.

c) Teşvik belgesi düzenlenmesi: Kararın 7’nci maddesine göre, yatırımların karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilmesi için, makroekonomik programlar ve arz-talep dengesi dikkate alınarak yapılacak sektörel, malî ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde projenin uygun görülmesi ve teşvik belgesi düzenlenmesi gerekir.

08/4/2014 tarihli ve 2016/8715 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın 11’inci maddesinin beşinci fıkrası, 12’nci maddesinin ikinci fıkrası ve 15’inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “31/12/2015”  ibareleri “31/12/2016 şeklinde,  12’nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “1/1/2016” ibaresi ise “1/1/2017” şeklinde değiştirilmiştir. Bahse konu tarihler, işletmelere sağlanan teşviklerin oranının, miktarının ve süresinin belirlenmesinde önem arz etmektedir.

Söz konusu Karara göre 31/12/2016 tarihine kadar (bu tarih dahil) başlanılan yatırımlar için bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında OSB’lere sağlanan teşvikler Tablo 4’te özetlenmiştir.


Tablo 4: Bölgesel Teşvik Uygulamaları Kapsamında OSB’lere Sağlanan TeşviklerA9.2. KDV istisnası
A9.2.1. İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın 10’uncu maddesine göre 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu gereğince, teşvik belgesini haiz yatırımcılara teşvik belgesi kapsamında yapılacak makine ve teçhizat ithal ve yerli teslimleri KDV’den istisna edilebilir. Aynı hüküm, teşvik belgesinin veya teşvik belgesi kapsamı makine ve teçhizatın devir işlemleri ile makine ve teçhizat listelerinde set, ünite, takım vb. olarak belirtilen malların kısmi teslimlerinde de uygulanır.

A9.3. Gümrük vergisi muafiyeti
A9.3.1. İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın 9’uncu maddesine göre teşvik belgesi kapsamındaki yatırım malı makine ve teçhizatın ithali, otomobil ve hafif ticarî araç yatırımlarında yatırım dönemi içerisinde kalmak kaydıyla monte edilmemiş haldeki (CKD) aksam ve parçaların ithali, gemi ve elli metrenin üzerindeki yat inşa yatırımlarında tekne kabuğu ithali yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı gereğince ödenmesi gereken gümrük vergisinden muaftır.

A9.4. Sigorta primi işveren hissesi desteği
A9.4.1.İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararın 12’nci maddesine göre, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenen yatırımlardan, tamamlama vizesi yapılmış teşvik belgesinde kayıtlı istihdamı aşmamak kaydıyla;
a) Komple yeni yatırımlarda, teşvik belgesi kapsamında gerçekleşen yatırımla sağlanan,
b) Diğer yatırım cinslerinde, yatırımın tamamlanmasını müteakip, yatırıma başlama tarihinden önceki son altı aylık dönemde (mevsimsel özellik taşıyan yatırımlarda bir önceki yıla ait mevsimsel istihdam ortalamaları dikkate alınır) Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgesinde bildirilen ortalama işçi sayısına teşvik belgesi kapsamında gerçekleşen yatırımla ilave edilen, 
istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanır.
Çalışmanın diğer kısımlarında, OSB’lere sağlanan diğer teşvikler ele alınacaktır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.