Organize sanayi bölgelerinin (OSB’ler) alt yapı ve müşterek hizmetlerine ait masrafların; OSB içerisinde bulunan kişiler/firmalar tarafından karşılanması noktasında, kimlerin nelerden sorumlu olduğuna ilişkin olarak mevzuatta açık bir düzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte; yargı kararlarının ışığı altında konuya açıklık getirmek istediğimizde, aşağıda özetlenen sonuçlara ulaşılmaktadır.

1- Yönetim aidatları

Yönetim aidatları; arsa tahsisi ya da satışı yapılan ve OSB'ye ait yer seçimi kararının kesinleşmesinden itibaren bölge sınırları içinde kalan ve yer seçim kararı ile imar planı yapım aşamasında itiraz belirtmeyen, mülkiyetleri kendilerine ait arsa sahipleri ile taşınmaz üzerinde bulunan tesis sahipleri tarafından ödenmek zorundadır.

Diğer bir ifadeyle; yönetim aidatından, OSB'de bulunan herkes sorumludur.

OSB tarafından verilen hizmetlerden yararlanılmadığı gerekçesi ile yönetim aidatlarının ödenmesinden kaçınılamaz.

Yönetim aidatları ve hizmetlerin karşılıkları; 

  • Arıtma tesisi işletme masrafları hariç, parsel büyüklüğüne göre müteşebbis heyet/genel kurul tarafından,
  • Arıtma tesisi işletme masraflarına katılım payları ise debi ve kirletme parametreleri esas alınarak yönetim kurulu tarafından

tespit edilir.

Müteşebbis heyetin/genel kurulun yönetim aidatı ile ilgili kararları ilam hükmünde olup, ilamların icrasına ilişkin yolla takip edilirler.

2- Altyapı katılım payları

Altyapı katılım payı; yol, su, elektrik, doğalgaz, iletişim, kanalizasyon, arıtma ve benzeri gibi ortak tesislerin yapımı ve işletilmesinin karşılığıdır.

Bu bedellerden sadece katılımcılar sorumludur. Katılımcı sıfatı bulunmayanların altyapı katılım payından sorumlu tutulması mümkün değildir.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi 18.10.2016 tarihli ve E.2016/6445, K.2016/10065 sayılı kararında; 4562 Sayılı Kanunun 20. maddesinde alt yapı niteliğindeki hizmetlerin, OSB'lerin ihtiyacı olan elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme, spor tesisleri gibi alt yapı ve genel hizmet tesislerini kurma ve işletme olarak sayılmış olduğundan bahisle, “OSB İdari Bina Yapımı” için tahsil olunan aylık bedelin, “alt yapı katılım gideri” olduğuna (ve katılımcı konumunda bulunmayanların bu meblağdan sorumlu tutulamayacağına) karar vermiştir.

Yönetim aidatları ve altyapı katılma paylarına ilişkin olarak çok sayıda yargı kararı bulunmakta olup, bu kararların bir kısmına “Organize Sanayi Bölgeleri Hukuku” isimli kitabımızda (228, 229 ve 230. sayfalar) yer verilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burak 2019-10-14 16:20:55

sadece arsa varsa üzerinde herhangi bi yapı bulunmamaktaysa aidat ödermi arsa sahibi osb deki arsası için