Yerel kamu hizmetlerinin finansmanı amacıyla belediyelerce toplanan vergilerden olan emlak vergisi 2018 yılı ilk taksiti, mayıs ayı sonuna kadar mükelleflerce ödenecektir. Emlak vergisi mükellefi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na (EVK) göre; taşınmaz maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa taşınmaza malik gibi tasarruf eden gerçek ve tüzel kişilerdir.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi, EVK’da da; vergi adaleti, ekonomik, sanayi, kültürel, sosyal ve benzeri politikalar nedeniyle daimî ve geçici muafiyetlere yer verilmiştir. Mevzuatta yapılan son değişikler de dikkate alınarak bu çerçevede organize sanayi bölgeleri (OSB) ve bu bölgelerde bulunan işletmelerin emlak vergisi ve muafiyet durumu inceleme konusu yapılacaktır.

2017 yılında 7033 sayılı Kanun’la[1] ve 7061 sayılı Kanun’la[2] organize sanayi bölgelerinde emlak vergisi uygulaması bakımından önemli değişiklikler getirildi. Bu değişiklikler çerçevesinde ilk yazımızda bina vergisi, ikinci ve üçüncü yazılarda ise arsa ve arazi vergisi üzerinde durulacaktır.

7033 sayılı Kanun’un 10’uncu maddesi ile yapılan ilk değişiklik, EVK’nın 4 üncü maddesinin (m) fıkrasına eklenen hükümle OSB’lerde yer alan binalara emlak vergisinden daimi muafiyet getirilmiş olmasıdır. Bu muafiyetin kapsamına serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar da girmektedir. Bu değişiklikten önce OSB’lerde bulunan binalarda, EVK’nın 5’inci maddesi uyarınca beş yıllık geçici muafiyet uygulanmaktaydı.

Bina vergisi muafiyeti kapsamına OSB onaylı sınırları içerisinde yer alan kiraya verilmemiş olan binalar girmektedir. OSB’de yer alan bir binanın/tesisin daimî muafiyetten yararlanabilmesi için EVK’nın daimî muafiyeti düzenleyen 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında açıklandığı gibi kiraya verilmemiş olması gerekir. Dolayısıyla kiraya verilen binanın/tesisin tahsis hakkı sahibi veya maliki olan katılımcı emlak vergisi muafiyetinden yararlanamayacaktır.

Muafiyet ne zaman başlayacaktır?

OSB onaylı sınırları içerisinde yer alan binanın/tesisin inşasının sona erdiği ve buna bağlı olarak “yapı kullanma izin belgesi”nin düzenlendiği tarihten itibaren, emlak vergisinden muafiyet başlaması gerekir. Çünkü bir yapının projelerine, imar planlarına ve imar mevzuatına uyun olarak tamamlandığını ve kullanılabilir olduğunu gösteren belge, ilgili idarece (OSB’lerde ilgili idare OSB’dir) düzenlenmiş olan “yapı kullanma izin belgesi”dir.

Nitekim, EVK’nın 5’inci maddesine göre; OSB’lerde geçici muafiyet uygulandığı dönemde muafiyetin başlangıcı konusunda çıkan bir uyuşmazlıkta Danıştayca verilen bir kararda[3] “… aynı kanunun (1319 sayılı K.) 5. maddesinin (f) fıkrasında ise; organize sanayi bölgeleri ile sanayi ve küçük sanat sitelerindeki binaların, inşaatlarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandıracağı” hükme bağlanmıştır.

Yukarıda anılan kanunun 5 (b) maddesindeki muafiyetten yararlanabilmek için, vergi dairesine bildirim şartı öngörülmüş, 5 (f) maddesindeki muafiyetten yararlanabilmek için ise herhangi bir bildirim şartı aranmamış, binaların organize sanayi bölgeleri, sanayi ve küçük sanayi sitelerinde inşaat edilmesi yeterli görülmüştür.” gerekçesine yer vermiştir.

Danıştay kararında; OSB’de bulunan binanın geçici muafiyetten yararlanabilmesi için inşaatının sona ermiş olması yeterli görülmüş ve bildirimde bulunması şartı aranmamıştır. İnşaatın sona ermesinden anlaşılması gereken, “yapı kullanma izin belgesi”nin alınmış olmasıdır. Diğer yandan her ne kadar Danıştay kararında muafiyetten yararlanmak için bildirimde bulunmanın şart olmadığı açıklanmış olsa da muafiyetin başlangıcı veya başlayabilmesi için bildirimde bulunmak gerekir. Zira bildirim yapılmasıyla malik olan OSB katılımcısının araziden/arsadan doğan EV mükellefiyeti sona erecektir.

Dolayısıyla daimî muafiyette de muafiyetin başlayabilmesi için katılımcının, yapı kullanma izni belgesinin alınmasını müteakiben bildirimde bulunması ve muafiyet içeren beyannameyi ilgili belediyeye vermesi isabetli olur. Aksi halde, malik olan katılımcı inşa edilmiş ve yapı kullanma izni alınmış muafiyete tabi binası için arsa vergisi ödemeye davam edecektir.

 

[1] Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun

[2] Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

[3] DNŞ. 9. D. 04/05/2006 tarihli ve E.2005/00004, K.2006/01686; 22/09/1992 tarihli ve E.1992/00016, K.1992/01883 sayılı kararlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
süleyman ilter 2019-06-10 10:19:24

organize sanayide firmam var. Aktifte kayıtlı fabrikanın bir kısmını kiraya veriyorum.inşaat 2011 yılında tamamlanmiştır. Emlak vergisinden muaf mıyız.