Yatırımın yeni adresi; NİĞDE OSB

Niğde OSB Başkanı Şevket Katırcıoğlu, bölgeye yatırım yapan sanayicilere her türlü desteği verdikleri söyledi. Katırcı, bölgede yatırım yapan sanayicilerden izin ve ruhsat işlemleri dahil tek kuruş talep edilmediğini söyledi.

Yatırımın yeni adresi; NİĞDE OSB

Niğde OSB Başkanı Şevket Katırcıoğlu, bölgeye yatırım yapan sanayicilere her türlü desteği verdikleri söyledi. Katırcı, bölgede yatırım yapan sanayicilerden izin ve ruhsat işlemleri dahil tek kuruş talep edilmediğini söyledi.

16 Eylül 2011 Cuma 10:40
Yatırımın yeni adresi; NİĞDE OSB
Niğde OSB Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. 2003 yılında sanayicilerin Niğde OSB yönetimini devraldığı söyleyen Şevket Katırcıoğlu, bölgenin avantajlarını Sanayi Gazetesi aracılığıyla paylaştı. Sorun yaşamak istemeyen yatırımcıları bölgeye davet eden Katırcıoğlu, bölgede izin ve ruhsat işlemleri dahil sanayicilerden tek kuruş talep edilmediğini söyledi. Katırcıoğlu, girişimcilere ipoteksiz ve şerhsiz arsa tahsis edildiğini ifade ederek, “Niğde OSB’de, bölgeye yatırım yapacak olan bütün girişimcilere gereken kolaylıklar sağlanmaktadır” diyor…
 
Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
 
Niğde OSB, Niğde - Bor Karayolu’nun 7’inci kilometresinde kurulu bulunuyor. 1984 yılında ek revize programına alınan Niğde OSB’de yatırımlar 1985 yılında başladı. 1986’da temeli atılan Niğde OSB’nin altyapısının büyük bir bölümü tamamlanmış olarak 1994 yılında hizmete sunuldu. 2003 yılında yapılan ilk genel kurul toplantısı ile Niğde OSB Müteşebbis Heyeti’nin görevi sona erdi ve Niğde OSB sanayicilerin yönetimine geçti. 4562 Sayılı OSB Kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliği hükümlerine göre özel hukuk tüzel kişiliği olarak kurulan Niğde OSB yine aynı kanun ve yönetmelik hükümleri çerçevesinde faaliyet gösteriyor.
 
Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
 
Niğde konum itibariyle Nevşehir Hava Limanı'na 80 km, Kayseri Hava Limanı'na 135 km ve Mersin Limanı'na 220 km, E–90 Karayoluna 40 km, demir yoluna 7 km mesafede. Niğde-Nevşehir, Niğde-Kayseri karayolları duble yol, Niğde-Mersin karayolu otoyoldur. Bu nedenle ulaşım problemi yaşanmamakta.
 
Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
 
Genel olarak Türkiye çapında yaşanan sorunlar Niğde OSB’de de yaşanmaktadır. Ancak kuruluş tarihi 1985 olunca zamanla birlikte sorunların çoğu aşılmış oluyor. Bir de sorunsuz yaşamamak için gayret etmek gerekiyor. Atılan ilk adımdan itibaren yasal sınırlar içerisinde hareket edilirse birçok sorunun çözümsüzlük aşamasına gelinmeden çözüleceği kanaatindeyim. Tabiî ki ufak tefek sorunlar yaşanıyor. Bunlar için de yargı yolu dahil hemen müdahale ediyoruz. Yönetim Kurulu Üyeleri dahil herkese eşit davranmaya, büyük sorun - küçük sorun ayrımı yapmamaya, yasa ve yönetmeliklerin dışına çıkmamaya çalışıyoruz. Böyle olunca da sorunlar zamanla birlikte çözülüyor.
Bir örnek vermek gerekirse; Niğde OSB 2003 yılında başladığı elektrik dağıtımı işi sırasında TEDAŞ ile tarife sorunu yaşamıştır. Yazışmalar ve görüşmeler sonuç vermeyince sorun yargıya taşınmıştır. Niğde OSB sanayicisinden 2003 - 2005 yılları arasında alınan dağıtım bedeli yasal faizi ile birlikte geri alınarak (5,5 milyon TL) sanayicilere 2003-2005 dönemi içerisindeki tüketimlerine göre dağıtılmıştır.
 
Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?
 
            Yüksek Planlama Kurulu'nun 1997 yılında aldığı karar ile Niğde, ‘Kalkınmada Öncelikli Yöreler’ kapsamına alınmıştır. Bu yörelere sağlanan indirim, muafiyet ve desteklerin tamamından bölge sanayicileri yararlanmaktadır.2011 yılı itibariyle Niğde OSB'de yapılacak olan arsa tahsislerinde, yatırımcılar 5084 sayılı yasa kapsamında sadece SSK İşveren Payı (asgari ücret bazında) desteğinden yararlanabileceklerdir.
Bölgesel ve sektörel teşvik programında 3’üncü bölge olarak yer alan Niğde ve Niğde OSB’de; yatırımcılar bu programda yer alan vergi indirimi, SSK primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi ve faiz desteğinden yararlanabilmektedir. Aynı program çerçevesinde ”Büyük Ölçekli Yatırımlar” kapsamında; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, SSK primi işveren hissesi desteği verilmekte, yatırım yeri tahsisi yapılmaktadır.
6215 Sayılı Yasa’nın 20. maddesini aydınlatan ve 02 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Niğde Merkez İlçe’de yapılacak olan yatırımlar yüzde 70 oranında bedelsiz arsa tahsisi ile desteklenecektir. Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar (Bölgesel ve Sektörel Teşvik Programı) kapsamına giren büyük ölçekli yatırımlar için bedelsiz arsa tahsisi yapılacaktır.
6215 Sayılı Kanunla birlikte OSB’lerde başlayan bedelsiz arsa tahsisi uygulaması kapsamında 3’üncü bölgede yer alan Niğde OSB’de yapılacak olan arsa tahsislerinin bedellerinin yüzde 70’i desteklenecektir.
Enerji Nakil Hattı ve Bölge İçi Elektrik Şebekesi 1990 yılında, bölge içi yollar, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi 1992 yılında, İdare Binası, Kreş, Çırak Okulu, Çarşı Grubu, Sağlık Merkezi, Yemek Fabrikası-Kafeterya Tesisi ve Isı Merkezi'nden oluşan Sosyal Tesisler 1995 yılında tamamlanarak sanayicilerin hizmetine sunulmuştur.
28 Nisan 2003 tarihinde yapılan ilk genel kurul toplantısında Niğde OSB, Müteşebbis Heyeti'nin görevi sona ermiş ve Niğde OSB sanayicilerin yönetimine geçmiştir. Sanayici sorunlarını kendisi de yaşayan yönetim kurulu bölge sanayicilerine hizmet vermektedir.
Yemek Fabrikası-Kafeterya Binası özel bir şirket tarafından işletilerek sanayicilere, diğer kurum ve kuruluşlara hazır yemek hizmeti vermektedir. Ocak 2006 ayında ihale edilen Niğde OSB Atık Su Arıtma Tesisi Mart 2009'da faaliyete başlamıştır. Avrupa Birliği standartlarında çıkış suyu elde edilmektedir.
Bölge arazisi içerisinde ve çevresinde Anadolu Tekstil Meslek Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Niğde Fen Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Faik Şahenk Anadolu Teknik Meslek Lisesi, bölgeye 7 kilometre uzaklıkta iki adet endüstri meslek lisesi ve teknik lise mevcut. 800 metre uzaklıkta ilköğretim okulu, 1 km uzaklıkta kolej (lise, ilköğretim, anaokulu) vardır. Bölge içerisinde alışveriş merkezi ve eğlence merkezi vardır.
Kampus alanı bölge arazisi karşısında yer alan Niğde Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan fakülte (elektrik-elektronik, makine, jeoloji, inşaat, iktisat, işletme, fizik, kimya, biyoloji, sosyal bilimler, eğitim fakültesi) ve meslek yüksekokullarında (elektrik, endüstriyel elektronik, bilgisayar programcılığı, inşaat, makine, otomotiv, motor, tekstil, konfeksiyon, harita kadastro, mobilya dekorasyon, sıhhi tesisat, süt ürünleri, su ürünleri, et endüstrisi, mantarcılık, bahçe ziraatı, arıcılık, iklimlendirme ve soğutma, turizm ve otelcilik, muhasebe, işletmecilik, radyo TV, yerel yönetimler, büro yönetimi ve sekreterlik bölümleri) eğitim alan ve alanlarında başarılı olan öğrenciler ve meslek lisesi mezunları sayesinde kalifiye eleman sorunu yaşanmamaktadır.
Niğde’de yan sanayi ve lojistik destek (ulaşım, nakliye, servis v.b.) imkanları geniş ve sorunsuzdur. Niğde OSB’de üçü faal dördü yedek olmak üzere yedi su kuyusu mevcut olup sanayicilere 2011 yılında 0,65 TL/metreküp fiyat üzerinden kesintisiz kullanma suyu hizmeti verilmektedir. Tesislerin su şebekesine bağlanabilmeleri için her parselin kenarında bağlantı tesisatı mevcuttur.  
Bölge İçi Elektrik Şebekesi ve Enerji Nakil Hattı Niğde OSB’ye ait olduğu, işletme ve bakımı Niğde OSB tarafından yapıldığı için TEDAŞ tarifelerindeki EK-l listesinde yer alan fiyatlar uygulanmaktadır. EK–1 tarifesine göre kullanılan enerji; ulusal tarifeden kullanılan elektrik birim satış fiyatından yüzde 17 oranında indirimlidir.
Elektrik satış birim fiyatı ortalama 0,140 TL’dir (ETV, TRT Payı ve fonlar dahil) Kısaca Türkiye’nin en ucuz elektriği kullanılmaktadır. Bölge içi elektrik şebekesinde her sanayi parseline OG/AG enerji bağlantı noktası tesis edilmiştir.
Doğalgaz bölge alanı içerisinde dağıtıma hazır halde beklemektedir. İsteyen firma hattını kendisi oluşturmak üzere Niğde OSB'ye ait olan MSB istasyonuna bağlanarak doğalgazı kullanabilecektir. Niğde deprem riski düşük iller arasında olduğu için yatırım maliyetleri düşük olmaktadır. Çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmaları hızla devam eden OSB de Aralık 2010 tarihi itibari ile 73 bin fidan dikimi yapılmıştır.
2011 yılı arsa satış fiyatları 7,50 TL – 25,00 TL arsasında değişmektedir. Teşvik yasalarından faydalanmak istemeyen müteşebbisler bedelli arsa satın alabilmektedir. Yasal muafiyet ve indirimler yanında Niğde OSB Yönetim Kurulu ve Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan resmi yazı ve belgeler, izin ve ruhsat işlemleri (yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma izni, SM ve GSM ruhsatları) ve diğer hizmetler için sanayicilerden hiçbir harç ve ücret alınmamaktadır.
Sanayi parselini bedelli ya da bedelsiz olarak edinen yatırımcılardan eşit oranlarda yönetim aidatı ve katılma payı tahsil edilmektedir. Niğde OSB'nin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere hiçbir kamu ve özel kuruluşa, bankalara kredi borcu olmadığı için; girişimcilere ipoteksiz ve şerhsiz arsa tahsis edilmektedir. Niğde OSB bölgeye tarafından yatırım yapan ve yapacak olan bütün girişimcilere gereken kolaylıklar sağlanmaktadır.
 
Bölgenin 2011 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
 
Hedefimiz, 2011 ve sonraki yıllarda Niğde OSB’nin hak ettiği yere gelmesi,  hem bölgenin hem sanayicilerin sorunlarının çözüldüğü bir OSB oluşturulmasıdır. Bunu sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.
 
OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
 
Tabiî ki emlak vergilerinin, ilan reklam vergilerinin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı harçlarının belediye hizmetlerini üstlenen OSB’lere ödenmesinden, enerji faturalarında yer alan ve belediyelere aktarılan Elektrik Tüketim Vergilerinin hiç ödenmemesinden yanayız.
 
Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arşa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
 
Biz Niğde OSB olarak 5084 Sayılı Yasa kapsamında 22 arsa tahsisi yaptık. Bunlardan sadece 1’i inşaat aşamasındadır. 2 tesis montaj aşamasında olup diğerleri faaliyettedir. Yani ciddi kazanımlar elde ettik. Bildiğiniz gibi Niğde OSB’nin yüzde 70 oranla desteklendiği 6215 Sayılı yasanın (Madde 20) yönetmeliği henüz çıkmadı. Yönetmelik beklendiği gibi çıkarsa sadece Niğde OSB’nin değil başta 4. bölgeler olmak üzere desteklenen bütün OSB’lerin yatırımcı kazanacağı kanaatindeyim.
 
Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’ın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?
 
Niğde OSB olarak biz, yani ben, yönetim kurulu üyelerimiz ve sanayicilerimiz her zaman birlikten kuvvet doğduğuna inanıyoruz. Niğde OSB Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz 2003 yılında hemen OSBÜK’e üye olduk. OSBÜK ve OSBDER’in çalışmalarını takdirle izliyoruz. Sesimizi duyuran, sorunlarımızı paylaşan, OSB’lerin daha ileriye taşınması için gayret gösteren herkese teşekkür ediyorum.
 
OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?
 
Öncelikle, sıkıntı yaşayan sanayicileri Niğde OSB’de yatırım yapmaya davet ediyoruz.  OSB’nin sunduğu imkanlar bölümünde de yer verdiğimiz gibi Niğde OSB’de nitelikli ve tecrübeli eleman sıkıntısı yaşanmamaktadır. Genel olarak baktığımızda mesleki eğitime ağırlık verilmesi, çıraklık eğitiminin daha çok desteklenmesi gerektiği kanaatindeyim.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.