Yatırım avcısı

Çankırı Şabanözü OSB Başkanı Ali Çapcı, yatırımcı alamayan OSB’lerin ufkunu açacak bir çalışmaya imza attı. OSB’yi kurar kurmaz “yatırımcı avına” çıkan Ali Çapcı, temasa geçtiği sanayicilerin birçoğunun ikna ederek Şabanözü OSB’yi cazibe merkezine dönüştürmeyi başardı.

Yatırım avcısı

Çankırı Şabanözü OSB Başkanı Ali Çapcı, yatırımcı alamayan OSB’lerin ufkunu açacak bir çalışmaya imza attı. OSB’yi kurar kurmaz “yatırımcı avına” çıkan Ali Çapcı, temasa geçtiği sanayicilerin birçoğunun ikna ederek Şabanözü OSB’yi cazibe merkezine dönüştürmeyi başardı.

26 Aralık 2011 Pazartesi 08:58
Yatırım avcısı


Şabanözü, Çankırı’nın Ankara’ya ey yakın olan ilçesi... OSB kurulup yatırımcı alana kadar hepimizin bildiği sıradan bir Anadolu kasabası olan Şabanözü’nün 3 dönemdir belediye başkanlığı görevini üstlenen Ali Çapcı, ilçenin makus talihini değiştirmek için OSB kurmaya karar verir…
Rastlantı eseri ilçeye gelen bir sanayi kuruluşunun yaşattığı değişimi fark eden Ali Çapcı, Sanayi Bakanlığı’na başvurarak Şabanözü OSB’yi tescil ettirir. Ali Çapcı, OSB tescilinin ardından Anadolu’daki birçok OSB’nin düştüğü hataya düşmez yani yatırımcının gelmesini beklemez, bizzat kendisi yatırımcı peşine düşer.
Bulunduğu her ortamda, katıldığı her toplantıda Şabanözü’nün yatırımcılara sunduğu avantajlar bahseder, belediye başkanı olarak kendisinin yatırımcıya yapabileceği katkıları anlatır. Bölgesine yatırımcı çekebilmek için adeta bir yatırım danışmanı gibi çalışan Ali Çapcı, 5 yıl gibi kısa bir sürede Şabanözü OSB’yi sanayicilerle doldurur.
Şabanözü’ne bin bir zorlukla OSB kurarak ilçenin geleceğini değiştiren, OSB’ye kazandırdığı yatırımlarla komşu ilçelerden hatta Ankara’dan göç alan Şabanözü’nün başarılı OSB ve Belediye Başkanı Ali Çapcı, Anadolu’da birçok ilçeye ve OSB’ye örnek olacak başarı hikayesini Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a anlattı. İşte yıllardır yatırımcı çekemeyen birçok bölgeye model olacak Ali Çapcı’nın başarılı OSB hikayesi…

Şabanözü’ne OSB kurmak nerden aklınıza geldi?

 Şabanözü 1990’lı yıllarda teşvik kapsamı sınırlarında olan bir bölgeydi. 1991 yılında küçük elektrikli ev aletleri üretimi yapan bir fabrika Şabanözü’ne yatırım yaptı. Bu yatırımın ardından bizler de 5084 sayılı yasanın vermiş olduğu avantajları düşünerek bölgemize OSB kurmamız gerektiğine inandık. Şabanözü olarak Çankırı’nın Ankara’ya en yakın ilçesiyiz. Dolayısıyla sanayini büyük şehirlere yerleşmesi ve barınmada olan bir takım sıkıntıları artık taşralara taşınması böyle bir yasa geldiğinde de bunu değerlendirmemiz gerektiğini arkadaşlarla istişare ederek Sanayi Bakanlığı’na başvurduk. Yer seçiminde çeşitli sıkıntılar yaşasak da 2005 yılında OSB tescilimi aldık. Arkasından hızlı bir şekilde kamulaştırma ve altyapıyı bitirdik. Şuanda 5 bin 700 dönümlük bir alanda Şabanözü OSB faaliyette.
Bölgemizin en büyük bir avantajlarından biri, Türkiye’yi dünyaya açan kapı Esenboğa Havalimanı’na 45 km yakınında olması. Bu sanayici işadamlarının özellikle dünyaya ihraç ettikleri ve iş görüşmelerinde de bir avantaj oluyor. Şu anda Şabanözü OSB’de 2 bin 200 kişi çalışıyor. İlçemize kurduğumuz OSB ile birlikte eksikliklerimiz de tek tek ortaya çıkmaya başladı. En büyük sıkıntılarımızdan biri konut açığı. Önce TOKİ bölgemizde 1128 konut yaptı. Ardından müteahhitler devreye girerek yılda yaklaşık 200 konut yapıyorlar.

Tabi sadece OSB kurmakla iş bitmiyor. Bölgenize yatırımcı çekmeyi nasıl başardınız?

 Artık buranın bir sanayi kenti olması gerektiği hedefinden hareketle Ankara’daki, İstanbul’daki sanayicilerle giderek onlarla irtibat kurduk. Şabanözü’nün ve yerel yöneticiler olarak bizlerin onlara sunacağı katkıları detaylı bir şekilde aktardık. Teşvik yasasının sunduğu avantajları detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca biz hem basın hem internet aracılığıyla hem de çeşitli toplantılarda bölgenin avantajlarını dile getirerek bölgemize yatırımcı çekmeye başladı.
Şunu ifade etmek isterim ki; biz bölgemize yatırımcının gelmesini beklemedik. Bizzat yatırımcıların peşine koştuk. Türkiye’nin sanayi kentlerine giderek hem bölgemizi tanıttık hem de yatırımcıları davet ettik. Onların bölgemize gelerek buradaki durumların ne olabileceği noktasında ve teşvik uygulama yönetmeliğini de kendilerine anlatarak buraya yerleşmelerini sağlamaya çalıştık.
 Şu anda bölgemizdeki bütün parselleri tahsis etmiş durumdayız. Bölgemizin sunduğu avantajları ve bizim hizmet anlayışımızı duyan sanayicilerimizden sürekli talep alıyoruz. Genişleme alanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sanayicilerimizden gelen taleplere cevap vermek zorundayız.
 
Yıllardır yatırım alamayan OSB’lerin yöneticilerine, yatırımcı bulmak için girişimlerde bulunması gerektiğini önerir misiniz?

 Mutlaka öneririm. Hiçbir şey kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Yani siz ne kadar koşturursanız, uğraşırsınız bazı şeyler o kadar sizinle beraber geliyor. Bir kapının kapanmasıyla diğer bir kapının açıldığını görüyorsunuz. Yeter ki bir çıkış noktası arayın.
 Şabanözü OSB’yi belediyenin yüzde 80’lik katılımı ile kurduk. Belediye olarak bizzat sanayicilerimizle ilgilenerek sanayicimiz mevzuat ve bürokrasi içerisinde boğulmasına engel olduk. Ben şu an OSB’nin yönetim kurulu başkanıyım. Hem yönetim kurulu hem de müteşebbis heyet belediye meclisinden oluşuyor. Yatırımcı bürokrasiyle uğraşmıyor, her şeyiyle biz ilgileniyoruz.

Şüphesiz bir OSB kurulduğu bölgesine çok şey katıyor. Tabi bir de bunu sizden duymak istiyoruz. OSB, Şabanözü’ne ne kazandırdı?

 OSB Şabanözü’ne ne kazandırmadı ki? Öncelikle bizleri çok rahatlattı. Biliyorsunuz, Türkiye’nin en önemli sorunlarından işsizlik diye bahsederler. Gerçi ben buna pek katılmıyorum; bana göre işsizlik değil iş beğenmeme sorunu var ama neticede adı işsizlik oluyor. Bizim OSB sayesinde işsizlik sorunumuz kalmadı. Fabrikalar harıl harıl kapılarını açmış vaziyette “bize işçi lazım” diyor.
 Bunun yanı sıra artık ilçede standardımız yükseldi. İnsanların önceki yaşayışları ile şimdiki yaşayışları arasında büyük farklar oluştu. İşsizlik sorunu olmayan bir yerde de artık sosyal donatılar ile uğraşmak durumunda kalıyorsunuz.  Bu insanları rahatlatacak ve gerçek anlamda standartların üstünde yaşatabilecek imkan ve kabiliyetleri ortaya koymaya başlıyorsunuz. Dolayısıyla bunun için park, bahçe yapacaksınız, spor alanları oluşturacaksınız, insanların rahat nefes alabilmeleri için piknik alanları oluşturacaksınız. Artık bunlar da beraberinde gelince burada yaşam standardı yükseldi. Esnaf para oldukça yaşam standartlarını daha yükseltip işlerini büyüttüler. Evi olan bir ev daha yaptı. Son 5 yılda nüfusumuzu ikiye katladık. 2 bin 200 olan nüfusumuz şimdi 5 bin 500 oldu. Yaşam standartlarımız yükseldi. İnsanlar hem ev sahibi olmaya hem araba sahibi olmaya hem çocuklarını doğru bir eğitim vermeye başladı. Daha önce Şanbanözü’nde 10’dan fazla kahvehaneler vardı, şimdi sayıları 2’ye indi. “İşsizlik ipsizlik getirir” diye bir söz vardır ya. Şimdi iş olunca bunlara da vakit kalmamış oldu. Tüm bunlar OSB sayesinde oldu.

Biraz da bölgenin son durumu hakkında bilgi verir misiniz? Yatırım, istihdam anlamında…

 Şuanda 14 fabrika faaliyette,11 fabrika yapım aşamasında, 2 tanesi de proje aşamasında. Bölgede 2 bin 200 kişi çalışıyor. Bütün fabrikalar devreye girdiğinde 3 bin 500 kişi çalışacağını öngörüyoruz. 2013’ün başından itibaren ikinci etabın oluşması için gerekli mercilere müracaat etmiş olacağız. İkinci alanımız da 50 hektarlık. Bu daha da büyüyebilir, çünkü arazi müsait.

Şabanözü OSB’de ağırlık olarak hangi sektörde faaliyet gösteren firmalar yer alıyor. Ayrıca ihracatınız var mı?

 Bölgede olarak elektronik ev aletleri, küçük ev aletleri yapan bir fabrikamız var. Bu fabrika bir çok markaya üretiyor ve 46 ülkeye ürettiği mallar da ihraç ediliyor. Tekstil alanında, çorap üreten bir firmamız var. Bu da dünyadaki Adidas, Nike çoraplarını yapan ve bütün dünya ülkelerine ihraç eden bir firma. Diğer taraftan yurtdışına yapı elemanları ihraç eden fabrika var. Diğerleri de iç pazarda ambalaj, PVC, süt ürünleri, reçel, yağ, tahin gibi üretimde bulunan bir firma. Bunlar iç pazarda yer buluyorlar aynı zamanda da ihracat yapıyorlar.
Bölgemizde OSB’miz dışında, ilçemize 2 kilometre yakında patlayıcı madde imal eden 4 tane fabrika var. Şuanda 3 tanesi üretime geçti. Havai fişek, kuru sıkı mermisi, av fişeği, anfo, dinamit, yolları patlatmak amacıyla kullanılan patlayıcı maddeleri yapıyorlar.  Onların da yolundan tut her şeyine belediye olarak yardımcı olduk. Normal bir seviyeye geldiklerinde her birinde 100’er kişi çalışacak.

Şabanözü OSB’nin ne gibi sorunları var?

 Bölgede birkaç sorunumuz var. Mesela demir yolumuz yok. 16 kilometre yakınımızdan TCDD’nin hattı geçiyor. TCDD ile görüşmelerimiz devam ediyor. Sanayicinin demiryolu hattına ihtiyacı var. Bunlar oluştuğunda bölgemiz daha da büyüyecek.
Yine OSB’mizdeki en büyük sorunlardan birisi de doğalgaz. Sanayicilerimiz artık dile getirmeye başladılar. Doğalgazın bölgemize gelmesi konusunda yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Son olarak OSBÜK tarafından Kıbrıs’ta yapılan toplantıda da Bakanımız Taner Yıldız’a ile bölgemizin doğalgaz ihtiyacını belirten bir dosyayı verdim. Bizim ilerlememizde ve buradaki yaşam standardımızın daha da yükselmesi doğalgaza bağlı diyerek konuyu anlattım. Kıbrıs toplantısından sonra bir de mecliste Sayın Taner Yıldız Bakanımız ile birlikte olduk ve kendisi arkadaşlarına talimat verdiğini ve gelip gerekli araştırmaların yapılacağını söyledi. Bu konudaki girişimlerimiz çok yönlü olarak hem kabile üyeleriyle hem de Enerji Bakanı yetkilileri ile devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 2012 yılı içerisinde ilçemize doğalgaz geleceğini düşünüyoruz. Çünkü en yakın istasyon bize 30 kilometre yakınlıkta bulunmaktadır. Bu alanda kamulaştırma falan yok, dolayısıyla rahat gelebileceğini ümit ediyoruz.
 Diğer bir eksiğimiz üniversite. Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlı bir teknik yüksekokulun ilçemizde de kurulması gerekiyor. Bu konuda üniversite senatosu böyle bir kararı önümüzdeki günlerde alacak. Bu OSB’nin genişlemesi ve büyümesi bu okulda kalifiye elemanların yetişmesiyle de bir derinliğe de kavuşmuş olacak.

Malum siz gidip yatırımcılar ile bizzat görüşüp davet ediyorsunuz. Yatırımcılara bir davetiniz olacak mı?

 Tabii yeni girişimcilerimiz, davetlerimiz olacak. Ancak ikinci etabın hızla burada açılması ile olacak. Şuan da bugün geleyim yarın inşaata başlayayım deseler OSB içerisinde bir arazimiz yok. Hatta kısa bir süre dün bir firma geldi. Bir yer vermemiz durumunda hemen fabrikasını buraya taşıyacaklarını söylediler. Böyle elimizde bulunan 6-7 tane firma var. Biz ikinci etabı başlatabilirsek bunlara hemen müjdeyi vermek istiyoruz.

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.