VERGİDE NETLİK, MUHASEBEDE BİRLİK

OSB’lerin muhasebesel ve vergisel sorunları Antalya’da masaya yatırıldı. Toplantıda OSB’lerin muhasebede uygulama ve dil birliğine, vergisel konularda ise netliğe ihtiyacı olduğu görüldü.

VERGİDE NETLİK, MUHASEBEDE BİRLİK

OSB’lerin muhasebesel ve vergisel sorunları Antalya’da masaya yatırıldı. Toplantıda OSB’lerin muhasebede uygulama ve dil birliğine, vergisel konularda ise netliğe ihtiyacı olduğu görüldü.

30 Kasım 2015 Pazartesi 08:39
VERGİDE NETLİK,  MUHASEBEDE BİRLİK
    Üretimin planlı ve nitelikli üssü OSB’ler, OSBÜK’ün eğitim departmanı OSB Akademisi ile Antalya’da düzenlediği  “OSB’ler Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Konferansı”nda bilgilendirildi. Yeminli Mali Müşavir Ali Yerli’nin OSB’lerde vergi konusuna eğildiği eğitim toplantısında, OSB’lerin ortak bir dil oluşturmasına ve mevzuattaki muğlâklığın giderilmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı. Özel hukuk tüzel kişileri olan OSB’lerin vergi uygulamaları çerçevesinde dernek olarak nitelendirildiğini belirten Yerli, iktisadi faaliyetleri dolayısıyla OSB’lerin kurumlar vergisi mükellefiyetinin gözden geçirilmesini önerdi.

Her OSB’nin muhasebe kayıtlarını subjektif bir yaklaşımla tuttuğunun belirtildiği toplantıda, karmaşaya mahal vermemek adına tek düzen hesap planına uyularak yerleştirilecek ‘ortak muhasebe dili’nin tatbiki konusunda mutabakata varıldı. Toplantının ana teması; “Muhasebe uygulamalarında uygulama ve dil birliği gereklidir. Vergisel konularda muğlak ifadelerin yerine netliğe ihtiyaç var. Bu da ancak ve ancak mevzuatla sağlanır” ifadeleri geniş yankı buldu.Mükellefiyet konusuna dikkat çekti
OSB’leri bilgilendirme temalı toplantıda “OSB’lerde Muhasebe Hesap Planı ve Uygulamaları” temalı sunum gerçekleştiren Yeminli Mali Müşavir Ali Yerli; “Bilindiği üzere OSB’ler vergi uygulamalarında dernek olarak gözükmektedir. Bu sebeple OSB’lerde kurumlar vergisi yönünden mükellefiyetin tesis edilmesi gerekmektedir” diye konuştu. OSB’lerdeki kira konusuna değinen Ali Yerli; “OSB’lerin hüküm ve tasarrufunda bulunan ve kendi başına iktisadi işletme niteliğinde olan sosyal tesislerin kiraya verilmesi halinde anılan OSB bünyesinde oluşacak iktisadi işletme için kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis ettirilmesi gerekecektir” açıklamasında bulundu.İstisnai durumlar var


Katılımcılarının arsa, elektrik, gaz ve su gibi ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olan OSB’lerde, ticari, zirai ve sınai faaliyetler dolayısıyla kurumlar vergisi mükellefiyetinin tesisi konusunun önemli olduğunu belirten Ali Yerli; “OSB’ler kurumlar vergisi kanununda mükellefler arasında sayılmış bir kurum değil. Ancak 5220 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının n bendinde sayılan faaliyetler nedeniyle oluşan iktisadi işletmelerinin kurumlar vergisinden muaf tutulacağı tabidir” ifadelerini kullandı.OSB'ler "iktisadi teşebbüs" mü, değil mi?


“OSB’lerde Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” konu başlıklı sunumuyla programın ikinci gününde söz alan Yeminli Mali Müşavir Sakıp Şeker, OSB'lerin gayrimenkul gelirleriyle ilgili vergi muafiyetinin yıl sonu itibariyle sona ereceğini hatırlatarak; "Muafiyetin kalkmasıyla birlikte OSB'ler ‘iktisadi teşebbüs’ sayılacak mı? Bu kritik bir soru ve çok ivedi bir mesele. Bu konuyla ilgili OSBÜK bünyesinde bir komisyon oluşturmamız gerekiyor" dedi. Şeker, OSB’lerin yapısına yönelik var olan ikilemin giderilmesi gerektiğini belirtti.

OSB'lere kira gelirlerinde muafiyet sağlayan maddenin uzatılması durumunda bile, modelin sürdürülebilir olmadığını kaydeden Şeker; "Gayrimenkullerde gerçek kazanç üzerinden vergilendirilme esastır. Brüt kazanç üzerinden vergilendirilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir" diye konuştu. Türkiye’deki bütün işletmelerin tekdüze hesap planına uymasının zorunlu olduğunu dile getiren Sakıp Şeker, mali durumu anlatan defterlerin Türk Ticaret Kanunu’na uygun bir şekilde tutulması gerektiğinin de altını çizdi.

Programda söz alan Mali Müşavir Serkan Baltacı da; "Tek düzen hesap planı" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Baltacı, OSB'lerin tek düzen planını kullandığını hatırlatarak, hangi hesapların çok kullanıldığı, hangi hesapların özellik taşıdığı hakkında açıklamalarda bulundu. Baltacı, "OSB'lerde muhasebe konusunda uygulama birliği sağlanmalı" dedi.
Son Güncelleme: 30.11.2015 08:42
Anahtar Kelimeler:
OsbükAli Yerli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.