banner250

Uşak Deri Karma OSB hedefini büyüttü

Küplenmez, OSB olarak hedeflerinin daha da büyümek olduğunu anlattı.

Uşak Deri Karma OSB hedefini büyüttü

Küplenmez, OSB olarak hedeflerinin daha da büyümek olduğunu anlattı.

23 Aralık 2013 Pazartesi 13:12
 Uşak Deri Karma OSB hedefini büyüttü  Uşak Deri Karma OSB Başkanı Akif Küplenmez, 2 milyon 641 bin 685 metrekarelik alanlarına 1 milyon 500 bin metrekare daha eklediklerini söyleyerek, OSB olarak hedeflerinin daha da büyümek olduğunu anlattı.


  Sanayigazetesi.com.tr/
Ümit Uçar
 

Ege bölgesini İç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayan ana yolların kesiştiği önemli bir merkezde yer alan Uşak Deri Karma OSB bölgesinin parlayan yıldızı. Türkiye’nin en önemli ihracat limanlarına olan yakınlığı ile ekonomik gücü sağlam, yüzde doksanlık doluluk oranı ve 1 milyon 500 bin metrekarelik genişleme alanıyla yatırımcılarını bekleyen önemli bir cazibe merkezi. Uşak Deri Karma OSB olarak 100. Yıl hedeflerini yakalayabilmek için çalıştıklarını söyleyen Akif Küplenmez, Uşak Deri Karma OSB hakkında Sanayi Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.


Uşak Deri Karma OSB hakkında kısaca bilgi verir misiniz?


  1989 yılında kurulan Uşak Deri Karma OSB, Uşak-Denizli Karayolu’nun 7-10 kilometresinde 2 milyon 641 bin 685 metrekare arazi üzerinde yer alıyor. Bölge içinde alanları 2 bin  - 40 bin metrekare arasında değişen 292 sanayi parseli bulunuyor. Bu parsellerin tamamı 292 girişimciye tahsis edilmiş durumda. Uşak Deri Karma OSB’de 212 sanayiciye toplam 1 milyon 373 bin 555 metrekare arsası tahsisi yapılmış vaziyette. 64 sanayiciye ise toplam 236 bin 13 metrekare kısmen bedelsiz, yasa gereğince 10 sanayicimize toplam 32 bin 406 metrekare sanayi arsa tahsisi yapılmıştır. Bölgede hali hazırda 193 fabrika bulunmakta olup, bunlardan 4 tanesi üretimini durdurmuştur. Faaliyette olan 189 firmamız üretim yapmaktadır. 42 fabrika inşaat halinde ve diğerleri de proje aşamasında bulunmaktadır.

Bölgenizin ulaşım ve lojistik imkânları nasıl?


  Uşak Deri Karma OSB olarak ticaretin yoğun olduğu Denizli Karayolu üzerindeyiz. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en büyük ihracat limanı olan İzmir ve Uşak arasındaki mesafenin kısa olması bizim için bir avantaj. Demiryolu hattının bölgeden geçmesini istiyoruz. Bölgemizden demiryolu geçerse ulaşım ve lojistik bazında elimiz daha da güçlenecek. Şu anda bölgemizin yer aldığı Sivaslı-Uşak Karayolu’nda bölünmüş yol çalışması var. Yol üzerindeki çalışmalar biterse, ulaşımdaki kalite artacaktır.

YÜZDE DOKSANLIK DOLULUK ORANI


OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir? Talep hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?


  Şu anda doluluk oranımız yüzde 90’ın üzerinde. Bölgemizde hali hazırda üretim yapan 221 sanayi tesisi var. Bu tesislerin 145’inin deri üretimi yaptığını görüyoruz. 43 tekstil, 10 geri dönüşüm ve 15 tane de diğer iş kollarında faaliyet gösteren işletmeler var. Bölgemiz giderek genişliyor. Şu anda 1 milyon 500 bin metrekarelik yeni bir gelişme alanı bölgemize eklendi.

  Önümüzdeki günlerde burada parsel çalışmaları başlayacak ve yeni üreticilere arsa tahsisimiz daha kolay olacak. Yeni üretim sahasıyla bölgemizdeki işletmeler ve çalışan sayısı da artacak.  Şu anda sektörel bazda dericilik ve tekstilin ön plana çıktığını görüyoruz. Çünkü Uşak’ta dericilik çok köklü bir meslek ve önemli bir kültür.


OSB’nizin yatırımcı için avantajları nedir?


  Uşak Deri Karma OSB’de sorunlara duyarlı ve zamanı verimli kullanan bir yönetim anlayışı var. Bu bağlamda girişimcilere gerekli bütün kolaylıkları sağlıyoruz. Arsa tahsisi ve diğer konularda bölgemiz, yatırımcıların önünü açıyor. Bölgemizde verimli çalışan bir arıtma tesisi var. Özellikle deri üretimi için arıtma büyük önem taşıyor. Önümüzdeki dönemlerde ihracat yapacak ülkelerden çevreyle ilgili kriterlere uyup uymadığı sorulacak. Bu anlamda bölgemizin önü açık. Ayrıca bölgemizde doğalgaz, su ve elektrik gibi olmazsa olmaz unsurların alt yapısı sağlam. Uşak’ın konumu yatırımcı için ayrıca cazibe unsuru taşıyor.

1 MİLYON 500 BİN METREKARELİK GENİŞLEME ALANI


2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız var mı?


  Uşak Deri Karma OSB yönetimi olarak sorunlara çözüm üretme noktasında kenetlendik ve ilk önce arıtma tesisine yatırım yapılmasını istedik. 3 milyon TL gibi bir yatırımla 16 bin metreküp arıtma kapasitesini 24 bin metreküpe çıkarttık. Ayrıca bölgedeki sağlık tesisleri, sosyal alanlar ve diğer ihtiyaçlar için yapılan çalışmaları sonlandırdık. Yönetim kurulu olarak şu anda önceliği katı atıklara verdik. Bölgemizde geri dönüşümle sıcak su, buhar veya elektrik enerjisi elde etmeye imkan verecek türde katı atık üretiliyor. Günlük ortalama 450 ton gibi bir katı atık potansiyeli var. Yaptığımız araştırmalarda atıkların linyit kömürü kadar enerjiye sahip olduklarını tespit ettik. Atıkların doğaya zarar vermeden bertarafı ve geri dönüşümü için şu anda proje hazırlama dönemindeyiz. 2014 yılından itibaren hızlı bir şekilde tesisin yapılması için çalışacağız. Çevreyle ilgili konuların yanı sıra bölgemizin hemen karşı yakasında 1 milyon 500 bin metrekarelik genişleme alanımız var. Buradaki parsel çalışmaları tamamlanacak ve önümüzdeki dönemlerde yatırımcıların gelmesi sağlanacak.

UŞAK DERİ KARMA OSB 2023 İÇİN ÇALIŞIYOR


Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedeflerine ilişkin düşünceleriniz nedir?


  Türkiye, son yıllarda çok ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. İktisadi, sosyal ve siyasal anlamda yapılan reformların hepsi, halkın menfaatleri gözetilerek yapıldı. Sanayici de bu süreçte daha çok üretsin ve daha çok işçi çalıştırsın diye desteklendi. Bu bağlamda ciddi teşvik politikaları hayata geçirildi. Elbette bütün bunlar bir hedefe ulaşmak için yapıldı. Türkiye’nin 100’üncü kuruluş yıldönümünde, dünyanın ilk 10 ekonomisine girmesinin hedeflenmesi, kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolara çıkarılması ve 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşması sadece biz sanayiciler için değil toplumun bütün kesimleri için yararlı olacaktır. Dünya siyasetinde ve ekonomisinde daha etkin hale gelmek bu hedeflere ulaşmaktan geçiyor. Bu bağlamda biz de Uşak Deri Karma OSB olarak hedeflere ulaşılması için çalışıyoruz. İhracat yapan işadamından, üretim sürecinde büyük emeği olan işçiye kadar herkes bu hedefe ulaşmak için canla başla çalışmalı.

OSB’nizde nitelikli işgücüne ihtiyacı var mı? Bu konuda kamudan beklentileriniz nelerdir?

  Nitelikli eleman sadece bizim bölgemizin değil, kent sanayisinin ortak sorunu. Nitelikli elaman sorununun eğitimle çözüleceğini düşünüyoruz. Uşak Üniversitesi ile sürekli diyalog halindeyiz. Üniversite-sanayici-öğrenci sacayağının oluşması için Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik’in de ciddi çabaları var. Geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencileriyle buluştuk ve 100 öğrencimizi bölgede istihdam edeceğimizi bildirdik. Yetişmiş ve yaptığı işin bilincinde olan işgücü, sadece sanayici için değil; kent ve ülke ekonomisi için de ciddi bir kazançtır. Kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve istihdamın artması için nitelikli iş gücüne gereksinim her zaman olacaktır. Eğitim önemli bir kamu hizmetidir. Fakat eğitimin günlük yaşama uygun hale gelmesi gerek. Son yıllarda mesleki eğitimle ilgili bir dizi reform yapıldı. Fakat bu konuda daha çok yolumuz var.

Son Güncelleme: 27.12.2013 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.