“Üretmenin sevinci çok ayrı bir duygu”

İstanbul Tuzla OSB Bölge Müdürü Gülsevil Kırımlı çalışma yaşamına ilaç sektöründe üretimle başladı. 20 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Kırımlı, “Üretmenin sevinci çok güzel bir duygu. Çalışmaya sanayide başlamam, sanayicileri anlamamı daha kolaylaştırdı” dedi.

“Üretmenin sevinci çok ayrı bir duygu”

İstanbul Tuzla OSB Bölge Müdürü Gülsevil Kırımlı çalışma yaşamına ilaç sektöründe üretimle başladı. 20 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Kırımlı, “Üretmenin sevinci çok güzel bir duygu. Çalışmaya sanayide başlamam, sanayicileri anlamamı daha kolaylaştırdı” dedi.

14 Mayıs 2013 Salı 08:44
 “Üretmenin sevinci  çok ayrı bir duygu”
 Genelde erkek egemen bir yapıda olan sanayide kadınlar yönetim kademelerinde ağırlığını ve varlıklarını her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Ülkemizin dört bir yanındaki sanayi kuruluşları ve OSB’lerde kadınlar dişiyle tırnaklarıyla kazıyarak geldikleri makamlarda birbirlerinden başarılı çalışmalara imzalar atıyor. İstanbul Tuzla OSB’de kuruluş aşamasından itibaren önce kooperatif müdürü ardından hem kooperatif hem bölge müdürü olarak görevini sürdüren Gülsevil Kırımlı da onlardan biri.

 

Yılların deneyimi

 

Gülsevil Kırımlı, 1962 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kırımlı ilaç sektöründe bir süre çalıştıktan sonra İkitelli OSB’de yer alan ESKOOP Sanayi Sitesi’nde İşletme Müdürü olarak görev yaptı. Kırımlı bu sürece dair olarak, “Eskoop Sanayi Sitesi’nde çalışmak bana gerçekten çok şey kattı. Sanayicilerin sorunlarını görerek, onlara çözüm bulmaya çalışarak deneyim kazanmış oldum” dedi. Çalışma yaşamıma birkaç yıl ara verdikten sonra 2002 yılında İstanbul Tuzla OSB’nin kooperatif merkezinde kooperatif müdürü olarak  çalışmaya başlayan Kırımlı, 2007 yılından itibaren de hem kooperatif Müdürü hem de bölge müdürü olarak görevini sürdürüyor.

 

-       Çalışma yaşantınızda hırsı mı, azmi mi ön planda tutarsınız?

 

-       Çalışma yaşamımda asla hırslı olmadım ama hep azimli olarak çalışmaya özen gösterdim. Hırslı olmanın insanı tüketen ve başta kendisi olmak üzere çevresindeki insanlara da zarar veren bir duygu olduğuna inanmaktayım. Genel yapım, hep pozitif olmaya yöneliktir. En olumsuz anlarda bile o anların geçeceğine inanırım. Tasavvufla ilgilenirim, hayat felsefem, sabır ve şükür üzerine kuruludur. Kısacası, hayata bakışım hep bu yöndedir.

 

-       Çalışma yaşamına sanayide başlamanızın size ne tür katkıları oldu?

 

-       İlk iş yaşamımda ilaç sektöründeydim. Bir sektörün içinde çalışan olarak yer almak elbette daha farklı oluyor. Çalıştığım işte üretim departmanında olduğum için önce üretimin aşamalarını ve sonucunda da ortaya çıkan ürünün sevincini yaşamak çok güzel bir duyguydu. O yüzden daha sonraki çalışma alanım sanayicilerle olunca, sanayicileri anlamam daha kolay oldu.

 

-       Erkeklerin kimi ortamlarda kadın müdürlerin altında çalışmaktan zorlandığı söylenir. Bu gibi durum veya sorunla karşılaştınız mı hiç?

 

-       Aksine ben hep erkek çalışanlarla dahi iyi çalıştığımı düşünmüşümdür. Hiç bir şekilde olumsuz bir yaklaşım görmedim bu güne kadar. Bence sorun edenler, kompleksli kişilerdir!

 

 

 

-       OSB’lerde bölge müdürlüğü yapmanın avantaj ve dezavantajları nedir. Sizden beklentiler çok farklı kesimlerden olduğundan zorlandığınız aşamalar oluyor mu?

 

-       Her işte olduğu gibi mutlaka avantajlar ve dezavantajlar olmaktadır fakat zorlandığım aşamalar pek olmadı bugüne kadar.

 

-       Görev yaptığınız Tuzla’da kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal ilişkileriniz ne durumda. Tuzla’nın OSB’den sosyal beklentileri daha çok hangi konuda oluyor?

 

-       Tuzla’da kamu kurum ve kuruluşlarıyla sosyal ilişkilerimiz oldukça iyidir. Özellikle eğitime önem verdiğimiz için, İstanbul’da ilk olarak bizim OSB’de mesleki eğitim merkezi açılmış bulunmaktadır. Sanayicilerimize yetişmiş kalifiye eleman sağlamak amacıyla kurulan okulumuzda son derece gelişmiş cihazları olan bir uygulama atölyemizde yer almaktadır. Hatta okulumuzun daha aktif ve verimli olması için, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurduk ve okulumuzun endüstri meslek lisesine dönüşmesini talep ettik. Başvurumuz kabul edildi, şu an dönüşüm sürecinin çalışmaları sürmektedir.

 

-       OSB Bölge Müdürlüğü’nde kadınların en çok zorlanacağı aşamanın saha çalışmaları olduğu öngörülür. Katılıyor musunuz?

 

 

-       Buna katılmıyorum. Aksine saha çalışmaları çok keyifli oluyor. Bugüne kadar da zorluk çekmedim.

 

-       Eklemek istedikleriniz.

 

Ben gazetenize bu yazı dizisinin yanı sıra öncelikle OSB’lerin ve sanayicilerin sorunlarını dile getirmenizden ötürü çok teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonraki haberlerinizde sanayicilerin çözüme kavuşmuş sorunları ve hayata geçmiş güzel projeleri yer alır.
Son Güncelleme: 14.05.2013 08:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.