Türkiye’yi aydınlatıyor

Ağırlıklı olarak gıda sektörünün yer aldığı Aydın OSB’de tüm parseller sanayiciye tahsis edildi. 49 fabrikada üretimin sürdüğü OSB’de 9 fabrika üretime hazır. 5’inde inşaat çalışması sürüyor.

Türkiye’yi aydınlatıyor

Ağırlıklı olarak gıda sektörünün yer aldığı Aydın OSB’de tüm parseller sanayiciye tahsis edildi. 49 fabrikada üretimin sürdüğü OSB’de 9 fabrika üretime hazır. 5’inde inşaat çalışması sürüyor.

19 Haziran 2013 Çarşamba 08:34
Türkiye’yi aydınlatıyor


  Aydın OSB, 15 Temmuz 1976 yılı 7/12207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi kurulurken yer seçimi çalışmalarına müteakip altyapı projelaeri hazırlandı ve 1991 yılında ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı.
110 hektar üzerine kurulmuş olan bölgenin, genişleme çalışmalarının sonucu toplam alanın 842 bin 252,96 metrekaresi sanayi parseli olan alanı 63 sanayiciye tahsis edildi. Bunlardan 49 tanesi üretimde, 9 tanesi üretime hazır, 5 tanesi de inşaat safhasındaki tesisler.

Gıda sektörü ağırlıklı
Üretimdeki firmaların sektörel dağılımında ise ilk sırada 23 firmayla gıda sektörü yer alıyor. Diğer dağılım ise şöyle: Zeytin yağı sıkma makinesi (1), Kasa imalatı (1), Tekstil (7), Küspe imalatı (2), Kağıt ambalaj (2), Jant sanayi (3), Balık işleme (1), Kimya (1), Mermer (1), Çelik kapı imalatı (1), Metal flanş imalatı (2), Hazır beton (1), Sondaj imalatı (1), Ziraat aletleri (2).  235 milyon TL’si ihracat olmak üzere 520 milyon TL cirosu olan Aydın OSB’de firmalar geçen yıl 5 milyon 500 bin TL tutarında ithalat yaptı. Aydın OSB’de 500’ü mevsimlik işçi olmak üzere 2 bin 400 kişi çalışıyor.

Ulaşımda kolaylık
Ulaşım ve lojistik imkanları bakımından sanayicilere önemli avantajlar sunan Aydın OSB, Adnan Menderes Havalimanı’na 89, Kuşadası Limanı’na 60, en yakın demiryolu ve karayoluna 1 kilometre mesafede yer alıyor. Bu özellikler bölgeye artı değer ve sanayicilere sevkiyatta zaman kazandırıyor. Parsellerinin tamamı tahsis edilen Aydın OSB’nin gündeminde genişleme çalışması yer almıyor. Aydın OSB Bölge Müdürü Ali Eycelliğioğlu, Aydın OSB’yi Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Eycellioğlu sorularımıza şu yanıtları verdi:

-
          Aydın OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
-          Aydın OSB’nin yatırımcı için avantajları kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşım mesafelerine yakınlığıdır. Altyapı sorunu olmayan OSB’mizde ortak sağlık hizmeti verilmektedir. 24 saat kameralı takip sistemi ve güvenlik ekibimizle bölgemizin kontrol altında olması ve arıtma tesisimiz yatırımcının OSB’mizi tercih etme sebepleri arasında yer alır.

-
          Aydın’daki sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiler nedir?

-          Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de nitelikli eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Sertifikalı kursların çoğalması, bölgelerin ihtiyaçları doğrultusunda kalifiyeli elaman sıkıntısına çare olabilir. Meslek liselerine gereken önem verilmeli ve bu liseler Devlet tarafından güçlendirilmelidir.


-          Aydın OSB’nin kısa ve orta vadede çalışma programı ve hedefleri nedir?
-          Bölge olarak her zaman sanayicinin isteklerini göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sanayicinin yararına olacak hizmetleri takip ederek bölgemize uygulamaya çalışıyoruz. Camii inşaatımızdan sonra bölgemize kazandırmayı düşündüğümüz 350 kişilik konferans salonumuzun gelecek yıl tefrişatına başlanacaktır.

-          Aydın OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor. Yenilebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?
-          Bölgemizde firmalar enerji ihtiyaçlarını elektik enerjisinin yanı sıra kömür, LNG gibi yakıtlardan karşılamaktadır. Yenilebilir enerji kaynakları enerjiye olan talebin artırılması ile önem kazanarak güncel konular arasında yerini almıştır. Fosil kaynaklı enerjilerin tükenme endişesi ile birlikte sağlıklı ve temiz bir çevre için yenilebilir enerji bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son Güncelleme: 19.06.2013 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.