Tekirdağ'da OSB dışına sanayi ruhsatı verilmeyecek

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, kullanımda olan OSB’ler dışındaki imar planlarında gösterilen sanayi alanlarına ruhsat verilmeyeceğini bildirdi. Yerlikaya, Islah OSB’lerin kurumsallaştığını kaydetti

Tekirdağ'da OSB dışına sanayi ruhsatı verilmeyecek

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, kullanımda olan OSB’ler dışındaki imar planlarında gösterilen sanayi alanlarına ruhsat verilmeyeceğini bildirdi. Yerlikaya, Islah OSB’lerin kurumsallaştığını kaydetti

14 Kasım 2012 Çarşamba 12:55
Tekirdağ'da OSB dışına sanayi ruhsatı verilmeyecek  Tekirdağ’da sanayi kuruluşları için radikal bir karar alındı. Ergene Havzası’nı korumak amacıyla başlatılan Islah OSB çalışmalarında önemli mesafe kat edilirken Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya süreci bir adım öteye taşıyarak OSB’ler dışındaki imar planlarında gösterilen sanayi alanlarına ruhsat verilmeyeceğini söyledi. Yerlikaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede imar planlarında 8 bin 100 hektar gösterilen sanayi alanı içinde bir SB, 4 tane OSB, 6 tane Islah OSB olduğunu belirterek, bunların dışında kalan ve 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planında görülen sanayi alanlarına ruhsat verme işlemlerini durdurduğunu kaydetti.

GELECEK KUŞAKLARA EMANET EDECEĞİZ
Mevcut durumdaki OSB'lerin doluluk oranlarının yüzde 50 civarında kaldığını, 2 bin hektara yakın parselin boş olduğunu söyleyen Yerlikaya, "Biz, bu OSB'lerin içerisinde dünyanın ve AB'nin kabul ettiği, ülkemiz mevzuatının emrettiği şekilde hareket ediyoruz. Ergene Nehri’ne veya Marmara Denizi’ne deşarjlarıyla ilgili büyük arıtma tesislerinin yapımı konusunda çalışmalarda bulunuyoruz" diye konuştu. Tüm bu çalışmaları 2 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını anlatan Yerlikaya, Ergene Havzası’nı bir bütün halinde gelecek kuşaklara en güzel şekilde emanet etmek istediklerini kaydetti.

BİRİNİN HARCADIĞI PARA BİR OSB’nin MALİYETİ KADAR
Tekirdağ' da Ergene Nehri'nin temizlenmesi projesi kapsamında kurulaması planlanan Islah OSB' ler ile ilgili konuşan Yerlikaya bu konuda çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, “Şu anda Islah OSB'nin doluluk oranına ulaşamadığımız sürece bu alanın dışında bir ruhsat vermiyoruz. Çünkü bir tanesinin harcadığı para bir OSB alanının maliyeti kadar. İsraf değil mi bu? Bu paraları bana verin ben okul yaptırayım” dedi.

ISLAH OSB’LER KURUMSALLAŞTI
Ergene Havzası’nın sadece Tekirdağ’dan ibaret olmadığını, Kırklareli ve Edirne’nin de Ergene Havzası içerisinde olduğunu belirten Vali Yerlikaya, şöyle devam etti: “Dünyada OSB’ler dışında sanayi arsaları yok. Önüne gelen istediği yerde fabrika kurulmaz. Başbakanımız ve Ergene ile ilgili iki bakanımızın desteklerini ve talimatlarını sürekli üstümüzde hissediyoruz. Çok iyi bir rotaya girdik. 6 ıslah OSB’nin üyeleşme sorunlarını bitirdik. Göreve geldiğimizde Islah OSB’ye üye olmayan sayısı 320 idi, şimdiye kadar yapılan çalışmalarla bu sayı 39’a indirildi. Islah OSB’lere bölge müdürleri atandı, makam araçları verildi ve kurumsallaştı. Aidatlar toplanıyor, ödemeyenler hakkında da icra işlemleri başlatılacak” dedi.

DÖRTTE BİRİNE MAL EDİLDİ
15 Ekim’de Ticaret ve Sanayi Odası’nda büyük bir ihaleyi gerçekleştirdiklerini söyleyen Yerlikaya, “6 Islah OSB’nin hali hazır haritalarının onaylanması, zemin etütleri sismiklerinin onaylanması, 1/5000’lik, 1/1000’lik nazım ve nihayetinde uygulama imar planları yapılması, bunların önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sonra imar yetkisinde bulundurulanlara tasdik edilip askıya çıkarılması işini yaptık.  İhale kapsamında 21 firma belirledik ve yaptığımız görüşme sonunda yeterliliği yüzde 10’a indirdikten sonra geriye 13 firma kaldı. Açık ihale sonucu toplamda 4 milyon TL’lik işi, 1 milyon 394 bin TL’ye mal ettik  ve paramız şehrimizde kaldı. İhaleye dışarıdan bir tane firma davet etmedik. İşin süresi 90 gün dedik ve 14 günde yüzde 33’ünü bitirdiler” diye konuştu.

ÖRNEK ARITMA TESİSİNİ İNCELEDİ
Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Deri Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. 2007 yılı temmuz ayında hizmete giren  ve  Çorlu Deri OSB dışındaki diğer sanayi kuruluşlarına da örnek gösterilen günde 36 bin m3 kapasiteli tesis fiziksel, kimyasal, biyolojik arıtma ve çamur susuzlaştırma üniteleri olmak üzere 4 ana kısımdan oluşuyor.

ISLAH OSB’LER İLE DEĞERLENDİRME
Ergene Eylem Planı kapsamında Vali Ali Yerlikaya’nın başkanlığında kurulan 6 Islah OSB’nin müteşebbis heyet başkanları ve bölge müdürlerinin katılımı ile Islah OSB toplantısı yapıldı. Toplantıda, gündemdeki maddeler görüşülerek Islah OSB' ler ile ilgili çalışmalar değerlendirildi.


“Diğer illere de örnek olsun”
OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, Tekirdağ’da alınan karardan ötürü Vali Ali Yerlikaya’yı kutlayıp uygulamanın ülkemizde diğer illere de örnek olmasını diledi. Özellikle tarım arazilerinin korunması ve çevre sorunlarının minimum seviyeye inmesi için OSB’ler dışında sanayi ruhsatı verilmemesini yıllardır savunduklarını hatırlatan Özdebir, “Bu anlamda Tekirdağ’da hayata geçirilen uygulama çok büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde tarıma dayalı ürünlerin önemli bir kısmının karşılandığı Trakya’da, Tekirdağ’da böylesi karar ve uygulamalara ihtiyaç gerek bölgesel, gerek ulusal ölçekli değerlendirmeler nezdinde ihtiyaç vardır.  Tüm sanayi kuruluşlarının OSB’ler içinde yapılanması ülkemizde daha nitelikli, çevreci ve tarımın önünü kesmeyen bir sanayileşmenin önünü açacaktır” dedi.

Son Güncelleme: 15.11.2012 08:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.