Solarturk’ten avrupa standardında güneş paneli

2008’te marka tescili ile yola çıkan, 2009’da şirketleşen Solarturk Enerji, 2011’de solar modül tesisi kurumuna, 2012 sonlarına doğru üretime başladı. Avrupa standartlarında güneş paneli üreten firma sektöründe önemli bir yer edindi.

Solarturk’ten avrupa standardında güneş paneli

2008’te marka tescili ile yola çıkan, 2009’da şirketleşen Solarturk Enerji, 2011’de solar modül tesisi kurumuna, 2012 sonlarına doğru üretime başladı. Avrupa standartlarında güneş paneli üreten firma sektöründe önemli bir yer edindi.

03 Mayıs 2013 Cuma 12:31
Solarturk’ten avrupa  standardında güneş paneli


  Güneş enerjisi alanında müthiş bir potansiyele sahip olan ülkemiz, güneş enerjisi ile elektrik üretimini sağlayan fotovoltaik teknolojisi tanışırken her geçen gün bu alanda önemli gelişmeler kaydediliyor. Almanya, İspanya, İtalya, Japonya, Çin gibi ülkelerde uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan ve belli bir olgunluk seviyesine gelen fotovaltaik teknolojisi, Türkiye’de enerji sektöründeki birçok firma tarafından da gelecek vaat ettiği için keşfedilirken kayda değer çalışmalar yapılıyor.  Hal böyle olunca, rekabet ortamı doğarken bazı firmalar, bakış açısı-yatırım ve karlılık seviyeleri ile öne çıkmaya başladı.

Avrupa standardında güneş paneli
2008 yılında marka tescili ile yola çıkılan, 2009 yılında şirketleşen Solarturk Enerji, iki yıllık araştırma sonunda 60MW  kapasiteli solar modül tesisini kurma kararı alırken, 2012 yılının sonlarına doğru montajını bitirdi ve üretime başladı. Bu anlamda, Gaziantep’te kurulan ve Türkiye’de ilk güneş enerjisi paneli üretimine başlayan Solarturk Enerji, Avrupa standartlarına uygun kalitede ve TÜV sertifikasyonuna sahip güneş panelleri üreterek, sektörde önemli bir yer edindi.


“Sektörün tanıtımına katkıda bulunucağız”
Enerji bağımlılığımızı azaltmamız için her türlü yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, bu kaynaklar içinde en önemli kaynak olan ve kurulumdan sonra işletme masrafı yok denecek kadar az olan güneş enerjisinin daha yaygın kullanılması için tüm sivil toplum örgütlerine, kamuya, özel sektöre ve bürokrasiye önemli görevler düştüğüne inandıklarını belirten Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Şireci,  “Solarturk olarak bu sektörün gelişiminde, tanıtımında her türlü katkıda bulunacağımızın bilinmesi istiyoruz” dedi.


“Kaliteli, teknolojik üstün ürünler”

Yatırım programı ve iyi bir araştırma sonunda üretime kısa zaman önce geçmelerine rağmen yurt içinde uygulamalara başladıklarını;  Cezayir’e, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Almanya’ya sevkiyatlarını gerçekleştirdiklerini belirten Şireci, “Ülkemizdeki solar sektörünün her geçen gün aradaki farkı kapatacağına inanarak sektördeki yatırımlarına devam edecek olan Solarturk olarak amacımız, ülkemizde solar sektöründe kalite ve teknoloji olarak üstün ürünlerin oluşmasını sağlamaktır. İleride göreceğimiz en büyük sorun, ülkemize ithal yolu ile gelecek olan kalitesiz ürünlerin önüne geçilmesidir. Avrupa’da yaşanan bu soruna anti-damping vergisi ile çözüm bulunmuş olup, 25 yıl üretim ve performans garantisi verilen güneş panellerinde ileride sorun yaşanmaması için yetkililerin acilen önlem alması gerekmektedir” dedi.


“Ülke ekonomisine önemli katkısı olacak”
Aynı şekilde, yenilenebilir enerji kaynaklarının hayata geçirilmesinin ülkemizin cari açık rakamlarının da hızla düşmesine yardımcı olacağını kaydeden Şireci, “Özellikle lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yönetmeliğin uygulanmaya başlamasıyla birlikte 500 KW’a kadar elektrik üretiminin devlet tarafından desteklenmesi ve yasal hale gelmesi de, “Elektriğin tüketildiği yerde üretilmesi” konusunu da gündeme getiriyor. Yenilenebilir enerji kısa vadede ülke ekonomisine önemli bir katkı yapacak. Devletin de katkısı ve desteği ile bu gelişme çok kısa sürede yakalanacaktır. Yapılan tüm bu çalışmalar ve yatırımların meyvesi ise 2013 sonuna doğru toplanmaya başlanacaktır. Ülkemizde de güneş enerjisine ciddi ilgi ve talep olmaktadır. Projelendirme ve izin aşamasının bitmesi ile lisansız elektrik üretim (LÜY) kapsamında satış anlaşması yaptığımız uygulamalara başlanacaktır. Ülkemizde 2013 yılı itibari ile 80-100 MW’lık kurulum beklemekteyiz. Hedefimiz bu kapasitenin yüzde 30’unu Solarturk Enerji olarak uygulamaktır” diye konuştu.


Bayileşme Güney’den başladı
Ülkemizde yeni oluşan bu sektörde komple sistem teslimi şeklinde olacağı inancı ile sektörü bilen yurtdışı EPS firmaları ile birlikte hareket edeceklerini kaydeden Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Şireci ayrıca şunları söyledi: “Bayilik için aşırı bir talep nedeniyle inceleme ve araştırma sonucunda, öncelikle ülkemizin güney bölgesinde 30 ilde nisan ayından itibaren bayileşme ağımızı tamamlamış olacağız. Yeni oluşan bu sektördeki bir yatırımcı olarak, öncelikle kalite ve servis hizmetimizle öne çıkacağımızı belirterek, bu sorumluluk duygusu ile güneş enerji yatırımcısının yanında olacağımızın bilinmesini istemekteyiz. Ayrıca, solar enerji sektöründe, YEK kanunu ve solar panel fiyatlarının aşırı düşmesi ve ortalama 6 yıl amortisman süresi nedeni ile yapılabilir noktasına gelinmiştir. Yakın zaman da lisanssız (LÜY) max 500 kw’nin  1 mw’a çıkması durumunda yatırımların daha da hızlanacağı kesindir.  2013 Haziran ayında 600 mw’lık lisanslı yatırımların neticelenmesi ile birlikte güneş enerjisi ülkemiz için önemli bir kaynak olmakla birlikte, enerjideki dışa bağımlılığımız azalacak ve enerjiden dolayı oluşan cari açığımıza ciddi katkıları olacaktır.

Son Güncelleme: 03.05.2013 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.