Söke OSB yatırımcıya çok avantaj sağlıyor

Söke OSB Başkanı Levent Candal, tarıma dayalı sanayinin tam merkezinde yer alan Söke OSB’nin yatırımcılara her türlü avantajı sağladığını söyledi.

Söke OSB yatırımcıya çok avantaj sağlıyor

Söke OSB Başkanı Levent Candal, tarıma dayalı sanayinin tam merkezinde yer alan Söke OSB’nin yatırımcılara her türlü avantajı sağladığını söyledi.

02 Nisan 2012 Pazartesi 08:23
Söke OSB yatırımcıya çok avantaj sağlıyor

Söke OSB Başkanı Levent Candal, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Söke OSB’nin, Türkiye’deki OSB’ler içinde Devlet Demiryolları tarafından yükleme boşaltma alanı bırakılan ender OSB’lerden biri olduğunu söyleyen Başkan Candal, hammadde temini, iklim durumu, ulaşım imkanları, yatırım yapacaklara hemen arsa temin edilmesinin Söke OSB’nin en büyük avantajlarından biri olduğunu belirtti.

Yatırımcıların Söke OSB’yi tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden birinin OSB'de bedelsiz arsa teşvik oranının yüzde 60 olması olduğunu dile getiren Candal, “Söke OSB’nin en büyük hedefi, kendilerine yer tahsis edilen ve edilecek fabrikaların üretime geçerek, istihdam yaratmalarıdır” dedi. Arsa teşviklerinin yatırım yapmayı cazip hale getirdiği kaydeden Levent Candal, OSB dışı alanların sanayiye kapatılması hakkında, “Bir ilde OSB varsa, planlı sanayileşme için muhakkak sanayinin bu bölgelerde kurulması gerekir” diye konuştu.

Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
1996 yılında, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Söke Ticaret Odası, İl Özel İdaresi ve Söke Belediyesinin katılımları ile kurulan Söke OSB, 4562 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 40 Sicil Numarası ile tüzel kişilik kazandı. Söke OSB kurulduğu günden beri pek çok bürokratik engeli aşarak, tarımın ortasında tarımsal sanayinin gelişimi için hemen yatırım yapılabilecek bir hale gelmiş, Kamu Yararı Kararı ile Kamulaştırma Yetkisi almış, İmar Planı Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 12 Şubat 2004 tarihinde dağıtımları yapılarak kesinleşti.  

Bölgenizdeki ulaşım imkânları nasıl?
Söke OSB’nin kuzey tarafında faal demiryolları hattı bulunmakta olup, bu bölgede T.C. Devlet Demiryolları tarafından yükleme boşaltma alanı bırakılmıştır. Söke OSB, Türkiye’deki OSB’ler içinde T.C. Devlet Demiryolları tarafından yükleme boşaltma alanı bırakılan ender OSB’lerden birisidir.

Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
Söke OSB’nin en önemli sorunlardan birisi kamulaştırmasını ve kamulaştırma yapılan alanların altyapı çalışmalarını bitirememesidir. Kredi kullanılması konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığa kredi müracaatında bulunulmasına rağmen, Söke OSB Bakanlık Yatırım Programında yer almadığından ve talebin il genelindeki mevcut OSB’lerde yüzde 27 ( üretim+ inşaat ) olan doluluk seviyesinin yüzde 75’e ulaşması durumunda değerlendirmeye alınabileceği cevabı verildi. 

Talebimiz, Normal Yöreler içinde yer alan Aydın İlindeki OSB’lerin 5084 sayılı kanun ile Kalkınmada Öncelikli Yörelere tanınan vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek suretiyle yatırımları ve istihdam imkânlarını artırmak, kredi destekleri gibi imkânların sağlanmasıdır. Bu desteklerin olmaması nedeniyle, birçok OSB ile rekabet şansı ortadan kalkıyor.

Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkânlar sunuyor?
Söke OSB tarıma dayalı sanayinin tam merkezinde yer almaktadır. Hammadde temini, iklim durumu, Demiryolu, Havaalanı, Karayolu, Gümrükler, Limanlara olan mesafenin kısa olması, yatırım yapacaklara hemen arsa temin edilmesi ve hemen OSB’miz sınırında bulunan alanda T.C. Devlet Demiryolları tarafından yükleme boşaltma alanı bırakılması Söke OSB’nin en büyük avantajlarındandır. Yatırımcıların OSB’mizi tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden birisi Söke OSB'de bedelsiz arsa teşvik oranının yüzde 60 olmasıdır. Söke OSB’de yatırım yapacak gerçek veya tüzel kişilerin arsa bedelinin yüzde 60’ı Hazine tarafından karşılanacak. Katılımcı, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 108’inci maddesi kapsamındaki yatırım şartları ile 4562 sayılı Kanunun geçici 9’uncu maddesinin öngördüğü istihdam sayısını sağlayarak üretime geçmesi halinde bu hibe desteğinden faydalanabilecektir.

Bölgenin 2012 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
Söke OSB’nin en büyük hedefi, kendilerine yer tahsis edilen ve edilecek fabrikaların üretime geçerek, istihdam yaratmalarıdır. Halen imar uygulaması yapılan ve yapılmakta olan yaklaşık 200 dönüm arsaların tamamının yatırımcılara teslim edilerek, altyapı çalışmaları tamamlanarak, fabrika inşaatlarının tamamlanması, henüz kamulaştırması yapılmayan, Söke OSB için önemli olan yaklaşık 150 dönümlük arazinin satın alınmasıdır.

OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
Bizde aynı görüşü paylaşıyoruz. Bugüne kadar tek kuruş kredi kullanmayan, yatırımlarını kendi imkânları ile sağlamaya çalışan Söke OSB’miz yeni kaynakların yaratılması, bu yeni kaynaklar içinden birisi olarak da Emlak Vergilerinin OSB tarafından alınması olarak düşünmektedir. Sanayicinin OSB sınırları içindeki tüm ihtiyaçlarını karşılayan, yollarını yapan, altyapılarını hazırlayan, ruhsatlarını kesen bir kurumun alması son derece doğal olarak görmektedir.

Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arsa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
Çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Arsa teşviklerinin yatırım yapmayı cazip hale getirdiği bir gerçektir. Fakat OSB’lerde Yer Alan Parsellerin Gerçek Veya Tüzel Kişilere Tamamen Veya Kısmen Bedelsiz Tahsisine Dair Yönetmeliğin daha uygulanmamış olması, Yönetmeliğin tam anlaşılamamış olması da bir eksikliktir.

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.
Eğer bir ilde OSB varsa, planlı sanayileşme için muhakkak sanayinin bu bölgelerde kurulması gerekir. İsteyen istediği yerde sanayi kurmaya başlarsa bu çarpık sanayileşmeye yol açar.

Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz.  Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?
Biz henüz bu kurumlara üye değiliz. Fakat birçok OSB’nin sesinin bir tek ses haline getirmeleri, OSB’lerin ortak sorunlarını çözmek için gayret göstermeleri, OSB’lerin kendi aralarında yardımlaşmalarını sağlaması çabaları en büyük avantajlarıdır.

Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedefleriyle alakalı düşünleriniz nelerdir?
Belli bir büyüme hızı kazanan Türkiye için 2023’ den çok umutluyuz.

 

OSB KÜNYESİ

SORU - CEVAP

OSB Adı: Söke OSB

Kuruluş Yılı: 1996

Yönetim Kurulu Başkanı: Dr. Levent CANDAL

Yönetim Kurulu Üyeleri:

1-    Dr. Levent CANDAL Başkan

2-    Süleyman TOYRAN Başkan Vekili

3-    Engin YILDIZ Üye

4-    Kenan ÖZCAN Üye

5-    Mehmet KÜÇÜK Üye

 

Bölge Müdürü:   -

Yönetim Sistemi: Henüz Genel Kurula geçmemiş OSB

Toplam Alan:            185 hektar

Doluluk Oranı: % 34

Tahsis Edilen Alan: 5.300 m²

Tahsis Edilebilir Alan: 166.700 m²

 

Parsel Sayısı: 89 parsel

Parsel Büyüklükleri:

 

5.000  -   7.000 m²     A  Grubu     26 Adet

7.000    - 10.000 m²      B  Grubu     34 Adet

10.000           - 20.000m²    C  Grubu     20 Adet

20.000           - 30.000m²     D  Grubu       6 Adet

30.000           - 40.000m²     E  Grubu       1 Adet

40.000           - 50.000m²     F  Grubu        2 Adet

TOPLAM       89 Adet

 

Firma Sayısı: 27 Adet

İstihdam Sayısı: Henüz yok

Karayolu                               :          1,2 km  

Söke Merkez                        :           3,0 km 

Otoyol                                    :        10,0 km 

Aydın                                     :         54,0 km 

İzmir A. M. Havaalanı         :         90,0 km 

İzmir                                       :       100,0 km 

Kuşadası Limanı                 :         20,0 km 

Güllük Limanı                      :       100,0 km 

 

Son Güncelleme: 02.04.2012 08:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.