“Sanayinin bir ili nasıl kalkındırdığını gördüm”

Kars OSB Bölge Müdürü Filiz Çalış, sanayiye ilgisinin Kars OSB’de çalışmaya başladıktan sonra oluştuğunu belirtti. Çalış, “İşin içine dahil olduktan sonra sanayinin bir ilin kalkınmasında ve tanıtımında ne kadar önemli rol oynadığını bir kez daha gördüm” dedi.

“Sanayinin bir ili nasıl kalkındırdığını gördüm”

Kars OSB Bölge Müdürü Filiz Çalış, sanayiye ilgisinin Kars OSB’de çalışmaya başladıktan sonra oluştuğunu belirtti. Çalış, “İşin içine dahil olduktan sonra sanayinin bir ilin kalkınmasında ve tanıtımında ne kadar önemli rol oynadığını bir kez daha gördüm” dedi.

23 Mayıs 2013 Perşembe 08:59
“Sanayinin bir ili nasıl  kalkındırdığını gördüm”

Sanayinin ülkemize olan katkısı tartışılmaz bir gerçek. Dallanıp budaklandığı her ilçeye, her ile istihdamdan ticarete kadar çok önemli katkılar sağlayan sanayinin bu katkılarını görebilmek için işin içinde olmak gerek. Kars OSB Bölge Müdürü Filiz Çalış da sanayinin Kars’a olan katkısını işin içinde olan bir birey olarak gördüğünü söylüyor. 2004 yılında muhasebe memuru olarak göreve başladığı Kars OSB’de 3 yıldır bölge müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Çalış da sanayinin Kars’a olan katkısını sanayi içinde yer almasıyla birlikte görmeye başladığını söyledi.

2004’de muhasebe memuru olarak başladı

1980 yılında Kars’ta dünyaya gelen Filiz Çalış, 2002’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama bölümünden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. 2004 yılında Kars OSB Bölge Müdürlüğü’nde muhasebe memuru olarak işe başladım.2008 yılında muhasebeci kadrosuna atandım. 2010 yılında bölge müdürlüğü görevini vekaleten sürdürürken 2011 yılı temmuz ayından itibaren asaleten bölge müdürlüğü görevine atandı. O tarihten itibaren bölge müdürlüğü görevini sürdürüyor.

 

“İş geçiştirelemez”

Yoğun iş temposundan ötürü spor, sinema ve eğlence gibi çok keyif aldığı aktivitelere ayıracak vakit bulamadığını belirten Çalış arta kalan zamanları ailesine ve oğluna ayırdığını, yine zaman buldukça Türkiye’deki sanayi bölgelerine ve sektörlerine ait dergi, doküman ve broşürleri okuyarak farklı OSB’lerdeki işleyişleri inceleyip yenilikleri öğrenmekten keyif aldığını söyledi. En belirgin özelliğinin iş konusunda zaman kaybına tahammülsüzlük olduğunu belirtip, “Hayır” ve “Olmaz”lar ile işin geçiştirilmesinden taraf olmadığını kaydeden Çalış, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

-          Sanayiye ilginiz, OSB bölge müdürlüğünde çalışmadan önce de var mıydı? Sanayiyle ilgili düşünceniz bu göreve başlamadan önce neydi, şimdi ne düşünüyorsunuz?

 

-          Sanayiye ilgim işe başladıktan sonra oluştu. Sanayiyi hep ülkemizde en önemli ekonomik ve kalkınma faktörü olarak görüyordum. İşin içine dahil olduktan sonra sanayinin bir ilin kalkınmasında ve tanıtımında ne kadar önemli rol oynadığını bir kez daha gördüm. Sanayinin ve özellikle OSB’lerin bir İl’e faydalarını görmek işimize bağlılığımızı artırıyor ve daha fazla motive olmamızı sağlıyor.

 

-          Erkeklerin kimi ortamlarda kadın müdürlerin altında çalışmaktan zorlandığı söylenir. Bu gibi durum veya sorunla karşılaştınız mı hiç?

 

-          Kurumda görevli erkek arkadaşlar öncesinde mesai arkadaşlarımdı. Dolayısıyla onlarla birbirini iyi anlayan ve dayanışma içinde olan, aynı amaca hizmet etmek için birlikte yola başlayan mesai arkadaşlarıyız.

 

-          OSB’lerde bölge müdürlüğü yapmanın avantaj ve dezavantajları nedir. Sizden beklentiler çok farklı kesimlerden olduğundan zorlandığınız aşamalar oluyor mu?

 

-          OSB’ler de bölge müdürlüğü yapmanın en büyük avantajı geniş bir çevre edinmektir. Şöyle ki; Türkiye’nin sanayiye ilişkin yapmış olduğu tüm çalışmaları ve etkinlikleri sürekli takip etmek durumundayız. Bu da sanayi ve ekonomi gündeminde bir nevi sürekli var olmamıza neden oluyor. Bu aşamada edinilen bilgilerin yatırımcılara aktarımı gerekliliği ön plana çıkıyor. Bu şekilde sürekli konuşan ve sosyal çevresi gün genişleyen bir birey halini alıyorsunuz. Dezavantajımız ise her şeyde mucize bekleyen yatırımcılarla karşı karşıya kaldığımız durumlarda ortaya çıkıyor. Bazen beklentilere olumsuz cevap verdiğimizde bunun gerekçelerini karşı tarafa anlatmakta zorlanıyoruz. Herkes işin en kolay ve en zahmetsiz tarafından bakıyor.

 

-          Görev yaptığınız Kars’ta kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal ilişkileriniz ne durumda. Kars’ın OSB’den sosyal beklentileri daha çok hangi konuda oluyor?

 

-          Kars’taki kurum ve kuruluşlarla genel anlamda ilişkilerimiz iyi, kurumlardan fazlasıyla destek görmekteyiz ve müdürlük olarak da yatırımcı olarak da ilin kültürel gelişiminde spor aktivitelerinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kuruluşumuza katkıda bulunan kurumlarla sanayicilerimizi çoğu zaman kahvaltılarda bir araya getiriyoruz böylelikle sanayici ve kurumlar arasında işbirliği ve güzel bir iletişim bağı kuruyoruz.

 

-          OSB Bölge Müdürlüğü’nde kadınların en çok zorlanacağı aşamanın saha çalışmaları olduğu öngörülür.Katılıyor musunuz? Saha çalışmalarında zorluk çekiyor musunuz?

 

OSB’de ilk çalışmaya başladığım günden itibaren fazlasıyla arşiv tozu yutmuş bir OSB bayan müdürü olarak çalışma ortamını ve şartlarını hiçbir zaman sorgulamış değilim. Zaten OSB’ye ilk başladığımda sıkıntılarla devir aldığımız organize sanayinin bugüne kadar eksik kalmış altyapı çalışmalarına bire bir katıldım. İşimi sevmemden dolayı ve sahada olmanın gerekliliği nedeni ile arazi çalışmalarında hiçbir zaman zorlanmadım. Ancak kıyafet konusunda sıkıntı yaşamıyor değiliz, illa ki yedek kıyafet ve ayakkabı bulundurmak zorundayız. Kurumla saha arasındaki geçişlerde kıyafet uyumsuzluğuna bir bayan olarak katlanmak durumundayız. 
Son Güncelleme: 23.05.2013 09:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
resat yildirim 2013-05-23 21:32:51

filiz hanim
benim dayimin kizi cok basarili olmasinin nedenlerinden biri isini cok ciddiye almasi
ailesi ver cevresindeki yakinlara yardimlarindan dolaya burdan ona tesekurlerimi sunarim
resat yildirim

Avatar
mücahit kılıç 2015-12-22 19:55:16

Filiz hanım kars lojistik merkezi ve btk bağlantı yollarıyla ilgili kamulaştırma yapılacak mı. Yapılacaksa ne zaman bilgi yazarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.