SANAYİCİSİYLE BÜYÜYOR

Bünyesinde barındırdığı firmalara her türlü altyapı hizmetini sunan Şuhut OSB, özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren Avrupa standartlarındaki tesisleriyle gücüne güç katıyor. Şuhut OSB, tesislerin yeni kurulmuş olması nedeniyle iç piyasaya yönelik bir üretim profili sergiliyor.

SANAYİCİSİYLE BÜYÜYOR

Bünyesinde barındırdığı firmalara her türlü altyapı hizmetini sunan Şuhut OSB, özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren Avrupa standartlarındaki tesisleriyle gücüne güç katıyor. Şuhut OSB, tesislerin yeni kurulmuş olması nedeniyle iç piyasaya yönelik bir üretim profili sergiliyor.

27 Aralık 2016 Salı 07:51
SANAYİCİSİYLE BÜYÜYOR


K
uruluş: 17 Ocak 2007          
İstihdam: 90
Firma Sayısı: 7
Doluluk Oranı: Yüzde 20
Yetkili: Şuhut OSB Başkan Vekili Recep Bozkurt


Önce üretim sonra Ar-Ge
Avrupa standartlarında, modern tesislerde üretim yapan firmalara ev sahipliği yapan Şuhut OSB, ağırlıklı olarak gıda ve tarımsal ürün işleme tesislerini bünyesinde barındırıyor. Henüz genç bir OSB olan Şuhut OSB, firmaların yeni yeni üretime geçmiş olmaları nedeniyle ihracata değil iç piyasaya yönelik olarak üretim yapıyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Şuhut OSB Başkan Vekili Recep Bozkurt, “Tesislerin yeni yeni üretime başlamış olması nedeniyle belirli bir potansiyele ve üretim standardına ulaştıktan sonra da Ar-Ge çalışmalarına başlanılacağını düşünüyoruz” dedi.

Gıda ve tarımsal ürün
“Şuhut OSB, üretim ağırlıklı olarak gıda ve tarımsal ürün işleme tesisi ağırlıklıdır. Özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren tesisler Avrupa standartlarında, modern ve son teknoloji ile donatılarak yapılmış tesislerdir. OSB’yi tercih eden yatırımcı; imar planı yapılmış, altyapı hizmetlerinin hazır olduğu bir sanayi parselinde inşaata hazır yerde işe başlamış oluyor. Bunun dışında her türlü ruhsat ve işlemler konusunda tek muhatabı olan bir kurumla çalışmaktadır. Sorunlarının çözümü konusunda her türlü yardım ve desteği görmektedir.”

İç pazara yöneliyor
“Yeni kurulan bir OSB olmamız ve tesislerin yeni yeni üretime başlamış olması nedeniyle genelde iç pazara yönelik bir üretim profilimiz var. Şirketlerimiz henüz ihracat yapacak aşamada değillerdir.  Tesislerin yeni yeni üretime başlamış olması nedeniyle belirli bir potansiyele ve üretim standardına ulaştıktan sonra da Ar-Ge çalışmalarına başlanılacağını düşünüyoruz. Ancak şu aşamada herhangi bir Ar-Ge projemiz mevcut değildir.”

“Teşvikler yeterli değil”
“Nitelikli eleman maalesef sanayicinin kronik sorunudur. Nitelikli eleman temini konusunda da verilen teşvikleri yeterli bulmuyoruz. Teşviklerin yanında eğitim faaliyetlerinin de desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca endüstride işbirliği aslında bizce önemlidir. İşbirliği yapmak suretiyle üretimi artırmak, çeşitliği ve verimi artırmak her zaman mümkündür. Örneğin bir işletmenin üretim yapma yeteneği var ancak yeterli ekipman ve elemanı yok, diğer bir işletmede ise yeterli makine, ekipman ve eleman var ancak yeterli pazarı yok işte bu iki işletme işbirliği yaptıklarında aslında her ikisi de kazançlı olacaktır. Benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.”

“İş birliği geliştirilmeli”
Şuhut OSB Başkan Vekili Recep Bozkurt:
OSB'lerin, 2023 ihracat hedefleri olan 500 milyar dolarlık orana ulaşması aslında zor değil. Öncelikli olarak her alanda nitelikli eleman yetiştirilmeli, sektörler arası işbirliği geliştirilmeli, Ar-Ge faaliyetleri desteklenmelidir. 
Son Güncelleme: 27.12.2016 08:54
Anahtar Kelimeler:
Şuhut OSBRecep Bozkurt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.