Sanayici Torunu OSB'nin Müdürü

2004’te muhasebeci olarak göreve başladığı Düzce OSB’de 2006’da Mali İşler Müdürü, 2009’da Bölge Müdürü olan Aylin Özdemir sanayici torunu. Çocukluğunun tatil günlerini bant başında geçiren Özdemir, üretmenin hazzını dedesinden gördüğünü söyledi.

Sanayici Torunu OSB'nin Müdürü

2004’te muhasebeci olarak göreve başladığı Düzce OSB’de 2006’da Mali İşler Müdürü, 2009’da Bölge Müdürü olan Aylin Özdemir sanayici torunu. Çocukluğunun tatil günlerini bant başında geçiren Özdemir, üretmenin hazzını dedesinden gördüğünü söyledi.

09 Nisan 2013 Salı 10:32
Sanayici Torunu OSB'nin Müdürü
 Ülkemizde kalkınmanın lokomotifi olan sanayileşme her geçen zaman diliminde daha fazla yayılırken Cumhuriyet’in birinci, ikinci nesil sanayicilerinin de hakkını vermek gerekiyor. Gerek teknoloji, gerekse imkanlar nezdinde günümüzle kıyaslanamayacak ortamlarda üretim yapmaya çalışan zor dönemin sanayicileri, günümüz sanayisinin temel taşları oldular şüphe yok ki. Ve arkalarında sanayiye meyilli kuşaklar bıraktılar. Düzce OSB Bölge Müdürü Aylin Özdemir de onlardan biri. Sanayici torunu olan Aylin Özdemir henüz çocuk yaşlarda, tatil dönemlerinde dedesinin fabrikasına giderek bantlarda çalışanların yanında bir şeyler yapmaktan büyük keyif almış. Üretmenin hazzını dedesinde gördüğünü belirten Özdemir bundan ötürü üreten sanayicileri dünden bugüne büyük saygısının olduğunu söylüyor. Memleketi Düzce’de görev yapan işletme fakültesi mezunu Aylin Özdemir, 5 yıl gıda sektöründe işletmecilik, 4 yıl telekomünikasyon şirketinde yöneticilik yaptıktan sonra 2004’te muhasebeci olarak göreve başladığı Düzce OSB’de 2006’da Mali İşler Müdürü, 2009’dan itibaren ise Bölge Müdürü oldu. Özdemir, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

 

-          Kısaca kendinizden söz eder misiniz? Özgeçmişiniz, hobileriniz ve özellikleriniz nedir?

-          1973 yılında Düzce’de doğdum. İşletme fakültesi mezunuyum. 1993 – 1998 yılları arasında gıda sektöründe işletmecilik yaptım. 2000 – 2004 yılları arasında bir telekomünikasyon şirketinde yöneticilik görevini yürüttüm. 2004 yılında Düzce OSB’de muhasebeci olarak göreve başladım. 2006 yılında İdari ve Mali İşler Müdürlüğü, 2009 yılında ise Bölge Müdürlüğü görevine atandım. Aynı zamanda 2005 yılında kurulan II. OSB’nin kuruluşundan işletmeye geçiş sürecine kadar görev aldım,  2012 Mart ayına kadar II. OSB’de Bölge Müdürlüğü görevini vekaleten yürüttüm. Muhasebeci olarak göreve başlasam da yeterli personel olmadığından imardan çevreye her alanda çalıştım. Bu durumun bana sağladığı katkı çok önemlidir. En belirgin özelliğim iş bağımlısı olmam. Hangi alanda çalışırsam çalışayım başarılı olmak isterim. Aslında hırslı bir insan değilim ama iş konusunda hassasım. Kitap okumak ve aklıma takılan her konuda araştırma yapmaktan keyif alırım.

-          Sanayiye ilginiz, OSB’ye bölge müdürü olmadan önce de var mıydı. Buradaki görevinizle mi başladı. Sanayiyle ilgili düşünceniz bu göreve başlamadan önce neydi, şimdi ne düşünüyorsunuz?

-          Sanayiye ilgim çocukluğumdan bu yana var. Dedem sanayiciydi. Tatillerde fabrikaya gidip bantlarda çalışanların yanında yerimi alıp becerebildiğim kadarıyla bir şeyler yapmak hoşuma giderdi.  Üretmenin verdiği hazzı dedemde görürdüm hep. O zamanlardan üreten ve istihdam imkanı sağlayan sanayiciye saygı duymuşumdur hep. Bugün de aynı düşüncedeyim.

-          Erkeklerin kimi ortamlarda kadın müdürlerin altında çalışmaktan zorlandığı söylenir. Bu gibi durum veya sorunla karşılaştınız mı hiç?

-          Hayır karşılaşmadım. Hatta tam tersi biz gayet uyumlu çalışıyoruz ve bu güne kadar hiçbir problem yaşamadık. Bizim çalışma hayatımızda egolarımız yok. Herkes bir birine karşı saygılı ve dayanışma içerisinde. 

-          OSB’lerde bölge müdürlüğü yapmanın avantaj ve dezavantajları nedir. Sizden beklentiler çok farklı kesimlerden olduğundan zorlandığınız aşamalar oluyor mu?

-          Zorlandığımız noktalar var tabi. Dışardan bakıldığında elimizde sihirli değnek var!  Sanayinin olduğu yerde imkânlarda sınır yok sanılıyor. Bazı gelen taleplerin karşılanmasının mümkün olmadığını anlatmakta zorlanıyoruz.

-          Görev yaptığınız Düzce’de kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal ilişkileriniz ne kurumda. Sosyal beklentiler daha çok hangi konuda oluyor?

-          Genel anlamda ilişkilerimiz iyi. Sosyal anlamda biz çizgimizi çizdik onlarda anlayışla karşılıyorlar. Daha çok eğitim, çeşitli etkinlikler, sağlık ve spor alanlarında talepler var. OSB’den olmasa da sanayicilerimizin desteği ile elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

-          OSB Bölge Müdürlüğü’nde kadınların en çok zorlanacağı aşamanın saha çalışmaları olduğu öngörülür. Katılıyor musunuz?

Katılmıyorum. Ben her iki OSB’nin altyapı çalışmaları ve inşaatların yapım sürecinde görevdeydim. Göreve başladığımda I. OSB, 3 tane fabrikası olan boş bir arazi durumundaydı bugün eksikleri olsa da altyapısı tamamlanmış, 60 parselin 50’sinde faaliyet olan bir OSB’yiz. Bu durumda gayet başarılı bir şekilde işlerin üstesinden geliyoruz diye düşünüyorum. Bazen toplantı oluyor resmi giyiniyorsunuz. Sonra acil bir durum veya problem oluyor sahaya çıkmanız gerekiyor sonucunda komik görüntüler ortaya çıkabiliyor. 
Son Güncelleme: 09.04.2013 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tansel uzun 2016-01-09 19:24:32

başarılarınızın devamını dilerim ,yolunuz daima açık olur i̇nşaallah...