SANAYİCİ SERVETTİR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözcü, sanayicinin önemini anlattı: “Sanayiciler bir ülkenin en büyük servetidir. Onların kıymetini bilmek zorundayız.”

SANAYİCİ SERVETTİR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözcü, sanayicinin önemini anlattı: “Sanayiciler bir ülkenin en büyük servetidir. Onların kıymetini bilmek zorundayız.”

28 Mart 2016 Pazartesi 08:25
SANAYİCİ SERVETTİRÖnemli aktörler 
OSB’ler, nitelikli insan ortalamasının en yüksek olduğu yerler. Nihayetinde orayı kuran, orada tesislerini hayata geçiren sanayiciler, hepsi arkasında bir başarı hikâyesi olan, birçok şeyi başarmış ve orada yerini almış insanlar. Ülkemiz ekonomisi açısından en önemli aktörler. Türkiye bir gün büyük ülke olacaksa, Cumhuriyetin 100. yılında büyük bir ekonomi olacaksak,  bunu başaracak olanlar Türk sanayicileridir.

Sanayicinin kıymeti
Müteşebbis kabiliyeti olanlar, ürettiklerini  pazarlayabilenler  bizim ekonomimizin lokomotifidir. Piyasa bilenler üretip,  bu ülkeyi büyütecek ve güçlendirecektir. O nedenle Türkiye büyüttüğü sanayicilerinin kıymetini bilmelidir. Yenilerini büyütmek noktasında teşvik politikaları uygulayıp, ekonominin önünü açmak noktasında bir gayret ortaya koyarken,  büyüttüğü sanayicileri de hırpalamamalıdır. 

Sanayicinin geleceği 
Zor günler yaşadığımız bu günlerde sanayicilerimizin, üreticilerimizin kıymetini bilmek, onlara sahip çıkmak zorundayız. Tek başına yüzlerce, binlerce kişiye istihdam sağlayanların bir kıymeti olmalıdır. Sanayiciler bir ülkenin en büyük servetidir. Onların önünün açılması, bizi büyütecektir. Türk sanayicisinin performansı düşerse, Türkiye hedeflerinden uzaklaşır.

Meslek okulları önemli 
OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu: OSB’lerde kurulu bulunan meslek liseleri ve yüksek okullar nitelikli eleman bulma konusunda son derece önemli. Biz sanayiciler bu okullardan yararlanmaya başladık. Bugün itibariyle 19 OSB’mizde okullar eğitim veriyor. Bu okullarda okuyan öğrencilerimiz fabrikalarda staj yapıyorlar. Bir tarafta eğitimini alırken diğer tarafta iş öğreniyor. Bu öğrencilerin işi staj yaptığı fabrikada hazır. Bu okullarında artması gerektiğini düşünüyoruz. 

OSB’lerin kazanımları 
Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan: OSBÜK olarak OSB’leri daha iyi yerlere taşımak, kazanımlarını arttırmak, sorunlarına çözüme kavuşturmak için çalışmalarımız sürüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık ile yaptığımız görüşmelerde taleplerimizi ilettik. Sağ olsun bakanımız bizlere pozitif yaklaştı. Sorunların çözümü konusunda gerekli talimatları verdi. Biz de taleplerimizi ilgili makamlara ilettik. Süreci takip ediyoruz.  

Adana Hacı Sabancı OSB 
Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü:  Mevcut alanımız bin 225 hektar. 365 hektarlık genişleme alanının altyapı çalışmaları tamamlandı. 2 bin hektarlık genişleme alanıyla ilgili çalışmalarımız ise sürüyor. Bölgemizde 407 firma faaliyet gösteriyor, 34 bin 280 kişi istihdam ediliyor. Sınırlarımız içinde SGK şubesi, İŞKUR, gümrük şubesi, noter, polis merkezi, banka şubeleri ve ortak sağlık güvenlik birimi firmalarımıza hizmet veriyor.

OSB’lerin başarısı büyük 
Adana Valisi Mustafa Büyük: Ülkenin kalkınması, zenginleşmesi ve mutluluğu için herkesin mücadelesi devam ediyor. Sanayicilerimiz kendilerinin yanında topluma da önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’de OSB’ler dünyaya örnek olacak şekilde bir sanayileşme ve kalkınma modeli olarak ortada. Başarıları da her geçen gün artıyor. Yeni organize sanayilerin kurulması bunun göstergesi. 

Sanayicilerin emrindeyiz 
Adana Milletvekili Necdet Ünüvar:  Her zaman sanayicilerimizin emrindeyiz. Sanayicilerimiz, kazandıkları paralarla evlerine helal ekmek götürüyorlar, ama sadece kendi evlerine değil. Kendi evlerine götürdüklerinden daha fazlasını da fakir fukara veya geçim derdine düşmüş, alın teriyle para kazanmak, evine ekmek götürmek isteyen insanların evine ekmek götürmesine yardım ediyorlar. 

Sanayici saygıya değer 
Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer: Ekonomik özgürlüğü olmayan insanın bireysel özgürlüğünün de olmaz. Bu yüzde sanayicilerin üretime, büyümeye ve istihdama olan katkıları saygıya değer. Biz de siyasiler olarak, toplumun ihtiyacı olan yasaların çıkartılmasında iktidarıyla, muhalefetiyle; daha çok istihdam, daha iyi üretim ve daha çağdaş bir ülke için elimizden geleni yapmaya hazırız.

OSB’lerde tüketim arttı 
OSBÜK Genel Sekreteri Ali Yüksel, “OSB Enerji Tüketimi Eğilim Raporu” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Yüksek, en yüksek enerji tüketimine sahip 70 OSB’nin verilerine göre son bir yılda elektrik tüketiminin 4,36 artış gösterdiğini belirtti. Son 6 yılda elektrik tüketiminin sürekli artış gösterdiğini kaydeden Yüksel, doğalgaz ise son bir yıllık tüketimde bir önceki yıla oranla yüzde 25,04 gerileme görüldüğünü aktardı. 

"Ömer Abi" ile fabrika turu 
OSBÜK heyeti, Adana OSB’deki üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Cahit Nakıboğlu’nun başkanlık ettiği heyet sırasıyla dünya devi İKEA’ya çalışan Apro Alüminyum, 200 dönüm alan üzerinde kurulu bulunan Bossa ile sektörünün lider firmalarından Weber Yapı Kimyasalları’nın üretim tesislerini gezdi. Firma yetkililerinden işleyiş hakkında bilgiler alan heyet, çalışanlarla da sohbet etti. OSB camiasının “Ömer Abi”si Deri OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ünsal, firma yöneticilerinden detaylı bilgi aldı. 

Planlı sanayinin öncüleri 
Adana Hacı Sabancı OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Cahit Nakıboğlu başkanlık etti. Toplantıya OSBÜK yönetim üyeleri ve bölge müdürleri komisyonu üyelerinin yanı sıra Adana Kozan OSB, Osmaniye Kadirli OSB, Mersin Silifke OSB, İskenderun OSB, Antakya OSB, Hatay Payas OSB başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantıda, OSB’lerin ortak sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.  Adana OSB Başkanı Bekir Sütcü, organizasyona katılımlarından dolayı OSB başkan ve yöneticilerine teşekkür etti. 

Türkiye'nin kebapçısı 
Adana’nın meşhur kebapçısı “Hasan Usta” OSBÜK heyetini ağırladı. Mekâna ismini veren “Hasan Usta” davetlilerle yakından ilgilendi. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen misafirlere ‘yerinde kebap hizmeti’ veren “Hasan Usta” misafirlere yörenin sembolü kebap ikram etti. Damak tadı, hizmet anlayışı ve sunumuyla takdir kazanan “Hasan Usta” büyük sanayi kurum ve kuruluşlarına piknik ve organizasyonlarda yerinde kebap hizmeti verdiklerini kaydetti. 

Adana'nın yükselişi 
OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu: Gaziantepliler olarak Adana’ya imrenerek bakardık.  Adana bizim idolümüzdü, buradan geçerken 'Adana gibi olur muyuz?' derdik. Çok şükür Gaziantep OSB olarak önemli bir yere geldik. Adana bir dönem durakladı. Şimdi çok iyi gidiyor. Bu hızının devam etmesini diliyorum.  


 

Son Güncelleme: 02.04.2016 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.