“Sanayici eşi önce sabırlı olmalı”

OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu’nun eşi Ferhan Nakıboğlu deneyimlerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Bayan Nakıboğlu sosyal hayat içinde de yer alan bir sanayicinin eşinde olması gereken ilk özelliğin sabır olduğunu söyledi.

“Sanayici eşi önce sabırlı olmalı”

OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu’nun eşi Ferhan Nakıboğlu deneyimlerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Bayan Nakıboğlu sosyal hayat içinde de yer alan bir sanayicinin eşinde olması gereken ilk özelliğin sabır olduğunu söyledi.

28 Ekim 2013 Pazartesi 13:19
  “Sanayici eşi önce sabırlı olmalı”


     Hayatta kişilerin edindiği başarılarda ailenin ve eşin desteği çok önemli. Konu iş hayatı olduğunda ailenin, eşin önemi daha da artıyor. OSBÜK ve Gaziantep OSB Başkanı, Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu’nun edindiği başarılarda da eşi Ferhan hanımın büyük desteği ve özverisi var. OSBÜK’ün bir süre önce gerçekleşen Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki OSB’lere yönelik ziyaretinde de Ferhan Hanım, eşi Cahit Nakıboğlu’nun yanında yer aldı. Ferhan Nakıboğlu ile gazetemiz yazarı Münevver Özcan gezinin Samsun ayağında bir araya gelip görüştü. Hep başarılı insanları takip eden ve bu kişilerin neyi farklı yapıp başarıyı yakaladığını irdeleyen Özcan, Cahit Nakıboğlu’nun başarısının ardındaki önemli ayrıntıları, Ferhan Nakıboğlu’nda aradı. Hayatta başarılı olmak için eğitim, eş seçimi, iş seçimi, öğrenme arzusunun hiç tükenmemesi ve asla vazgeçmemenin önemli olduğunu tespit etti:

Ferhan Hanım, öncelikle tanınmış bir sanayici ve sivil toplum örgütlerinde faal olan bir kişinin eşi olmanın, evde ve toplumda size yüklediği sorumluluklar nelerdir?
-          Evde eşimin yoğunluğu nedeni ile uzun süre bizden ayrı olduğu zamanlar, çocukların ek sorumlulukları üzerinize kalır. Bizimle paylaştığı zamanlar sınırlı olduğu için kendi sorunlarımızı anlatma fırsatını hiç yakalayamayız. Onun dışarıda yaşadığı sıkıntılara, yorgunluklara bizden kaynaklı yenilerini eklemek istemeyiz. Dışarıda temsil konusu işin içine girer, hiç gitmek istemediğiniz zaman dışarıda olmak durumunda olursunuz. Sevdiklerinize vakit ayıramazken hiç tanımadığınız kişilerin yanında olmak durumundasınızdır. Bu yaşadığınız şehir ile de sınırlı değildir. Bu yaşantıdan şikayetçi olduğumun düşünülmesini istemem. İnsanlara faydalı olmaktan, yanlarında olmaktan, hayatlarında fark yaratan kişiler arasında yer almaktan hep mutlu olduk. Allah sağlık verdikçe de aynı şekilde olmaya devam edeceğiz.

Ferhan Hanım, kaç çocuğunuz var?
-          4 çocuğumuz ve 6 torunumuz var. Çocuklarım çok iyi tahsiller yaptılar, kendilerini yetiştirdiler. Hepsi çok şükür holdingde önemli görevleri paylaşıp, aile büyüklerinin yükünü hafifletmiş oldular.

Çok gençsiniz, sanırım çok erken evlendiniz?
-          Biz 1972 evlendik. Evlendiğimizde ben 16 yaşındaydım, eşim 22 yaşında.

Gaziantep’in yemek kültürü çok geniş, iyi yemek yapar mısınız?
-          Gençler şimdi misafirlerini dışarda ağırlamayı seviyor. Biz sayıları ne olursa olsun konuklarımızı evimizde, ellerimizle yaptığımız yemekler ile ağırlıyorduk. Halen de zaman zaman yapıyoruz. Dostlarımızı evimizde ağırladığımız zamanlar en mutlu olduğumuz anlar. Bu nedenle iyi yemek yaptığımı söyleyebilirim.

Eğitim konusunda da ailenizin sorumluluğunu yerine getirme gayretin de olduğunu görüyoruz, sizin buradaki payınız nedir?
-          Toplumların kalkınması ailede başlayan eğitimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile mümkün, biz de aile olarak buna özen gösteriyoruz. Zirve Üniversitesi bunların başında geliyor ve mütevelli heyet başkanlığını oğlum yapıyor. Eşimin adına bir özel okul, benim adıma da bir dil okulu var. Eşimin ve ailemin eğitim konusundaki yatırımlarının hep yanında oldum, hatta yapılan okullardan birinin öğrencisiyim diyebilirim.

Bu konuya biraz açıklık getirir misiniz?
-          Geçen yıl yabancı dilimi geliştirmek için kursa devam ettim. Bu sene de fırsat olur ise devam etmeyi düşünüyorum. Yeni şeyler öğrenmek, yeni kişilerle tanışmak beni mutlu ediyor.

Sizin gibi eşi sanayici ve topluma hizmette olan hanımlara tavsiyeleriniz nedir?
-          Öncelikle sabırlı olsunlar. Eşlerini desteklesinler, yanlarında olsunlar. Evde ve dışarda onlara vakit ayırsınlar, onları dinlesinler ve söylediklerini yapsınlar. Bilsinler ki eşlerinin söylediklerini yaptıklarında, ‘Fikirlerime değer veriyor’ imajı ile her türlü çalışmasında ilk danışacağı kişi siz olacaksınız.

Ferhan Hanım yanlış anlamadım ise bir serzeniş hissettim. Genç hanımlar eşlerini her zaman dinlemiyorlar mı?  Bu konudaki gözlemlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?
-          Hanımlar şimdi çok donanımlılar, eğitimliler, şirket yönetimlerinde, dışarıda ve içeride söz sahibiler. Ancak eşlerinin dediklerini yapmakta aynı başarıda olduklarını söyleyemeyeceğim. Onların da fikirleri olduğunu biliyorum. Zaman zaman eşlerine katılmayabilirler fakat aile reisi olarak eşlerini dinlemelerini, onların fikirlerini benimsemelerini, çocuklarına ‘Babanın dediği olur’ hissini vermelerini öneririm. Toplumumuzda bu gelenekler nedeni ile saygı ve sevgi en başta geliyor. Onlar da buna uzak olmasınlar.

 

 

Son Güncelleme: 28.10.2013 13:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.