banner250

“Sanayici akademisyenle el sıkışsın”

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB’lerle ve kurulması gereken iş birlikleriyle ilgili Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Türker; “Sanayicinin teknolojiye kolayca ulaşması gerek. İki taraf da birbiriyle yakınlaşmalı” dedi. TGB’lerle ilgili değerlendirmede bulunan Türker; “Ortak bir teknoloji merkezi kurulmalı” dedi.

“Sanayici akademisyenle el sıkışsın”

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB’lerle ve kurulması gereken iş birlikleriyle ilgili Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Türker; “Sanayicinin teknolojiye kolayca ulaşması gerek. İki taraf da birbiriyle yakınlaşmalı” dedi. TGB’lerle ilgili değerlendirmede bulunan Türker; “Ortak bir teknoloji merkezi kurulmalı” dedi.

15 Nisan 2014 Salı 14:27
“Sanayici akademisyenle el sıkışsın”
       Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, sanayi ve üniversite işbirliğiyle alakalı
Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Sanayicilerin üniversitelere güvenmesi gerektiğini belirten Türker; “Sanayiciler araştırma işlerini üniversitelere devrederek gerçekleştirmeli. Çaba ve maliyet boşa harcanmamalı” dedi. İşbirliği konusunda “3’lü bir sacayağı önerilmeli: Üniversiteler-OSB’ler-sanayiciler şeklinde işbirliği sağlanmalı” açıklamalarında bulunan Türker; TGB’lerle olan iletişimin ise ortak bir teknoloji merkezi vasıtasıyla kurulabileceğine değindi. “Merkezler nerede kurulursa kurulsun; akademisyenle ve sanayici arasında bağlantısızlık varsa işlerin yürümesi zorlaşır” açıklamasında bulunan Türker; OSB’lerin, sanayicilerin ve akademisyenlerin bir araya gelmesinin artık bir gereklilik halini aldığını ifade etti. 

“OSB’lerle üniversiteler birlikte çalışmalı”

Üniversite-sanayi işbirliğinde OSB’lere düşen vazifeler nelerdir, OSB’lerin üniversitelerden beklentileri nelerdir?
Sadece OSB olarak değil, sanayinin üniversite içerisinde olması ve işbirliğinin devam etmesi son derece önemli bir konudur.  Üniversitelerin ve bilimsel kuruluşların ve ciddi potansiyelleri var. İyi değerlendirilmedi şimdiye kadar. Hâlbuki üniversitelerin teknik ve bilgisel altyapıları mükemmeldir. Diyalog eksikliği var, birlikte çalışılmamış. Bu konuda çeşitli teşvikler verilerek özellikle OSB’lerle üniversiteleri birlikte çalışmaya itmek gerek. Ar-Ge ve proje üretmeleri gerek. İki tarafın da konuya sıcak bakması lazımdır. Çünkü sanayici bitişiğinde bir üniversite varken, bir altyapı varken, kendisi gereksiz yere bu altyapıları kurarak masraf yapmamalı. Üniversiteyle işbirliği yapılabilir. Ayrıca bununla ilgili yasal düzenleme şart. Bundan kastım şu, üniversitelerin devletin çeşitli bakanlıklarından, kurum ve kuruluşlarından akredite olmaları gerek. Laboratuar hizmeti Ar-Ge hizmeti vermeliler. Üniversitelerin verdiği raporlar akredite edilmiş müessese hükmünde olmalı. Sizin bir üretiminiz veya atığınız vardır değerlendirmek için üniversiteyle çalışırsınız. O raporun ilgilisi bakanlık olur. O yüzden kanunla düzenleme şart.

“Sanayiciler üniversitelerden yardım istemeli”

İhtiyaç duyulan  sanayi-üniversite iş birliği nasıl sağlanabilir?
Biz yeniliğe açık olsak da klasik zihniyetteyiz. Herkesin bugün evinde bulaşık makinesi var, ama bulaşık makinesine atmadan tabakları yıkar hanımlarımız. Böyle koyarsak makine bu bulaşığı yıkamaz inancı var, benzer durum burada da var. Bu işbirliğinde biz şu ana kadar gerekli başarıyı sağlayamadık. Sanayici olarak, önce bulaşığı biz yıkıyoruz.  Bu yanlış bir tutumdur. Maliyet ve çabayı azaltmak için araştırma konularında üniversiteye duyulan itimadın tam olması gerekir.

Akademisyenlerin pratisyenlerle irtibatta olmaları lazımdır. İşbirliğinin gelişememesinin nedenlerinden en önemlisi budur. Üniversitede bir sürü bilim adamımız var, ama şu ana kadar ses getirecek bir çalışmamız olmadı.

İş birliği için üçlü sacayağı

İşbirliğine firmalar nezdinde mi yoksa OSB’ler nezdinde mi daha kesin sonuçlar alınabilir?
İki türlü de düşünülebilir. Bazen firmalar bireysel olarak çalışmayı sever, Türk sanayi toplumunda var bu.  Yine de OSB üzerinden geliştirilmesinde fayda var, bireysel bir muhatap var çünkü. Ama sanayici de şart; daha doğrusu 3’lü bir sacayağı olmalı: Üniversiteler-OSB’ler-sanayiciler şeklinde.

Türkiye’deki 52 TGB’nin 38’i faal. Buna rağmen TGB’lerden arzu edilen verim elde edilemiyor. OSB’ler, TGB’lerin üniversitelerde hapsedildiğini düşünüyor. TGB’ler nerelerde kurulmalı?
O konuda ısrar yersiz. Üniversiteyle iyi diyalog kurduktan sonra bir sorun çıkmaz. Her OSB teknoloji merkezi kuramaz, ama ortak bir teknoloji merkezi olabilir elbet. Sanayicinin rahatlıkla ulaşabileceği bir merkez elbette daha doğrudur.

Dilovası OSB işbirliğini arzu ediyor

TGB’lerde akademisyenlerin yönetici olması, TGB’lerin yükselişini etkiliyor mu?
Yönetici sanayici olmalı, çünkü sanayici tecrübeli. Sanayici üretim yapar ve kar elde eder, merkezi yükseltir ve ürün yelpazesini geliştirir. Üniversitelere burada çok ihtiyaç oluyor, devreye girmeleri şart. TGB’ler nerede kurulursa kurulsun, üniversite ve sanayici birbirinden kopuksa, işlerin yürümesi zorlaşacaktır.

Gönül ister ki, sanayiciler sorunlarını üniversitelerle aşsın. Dil Ovası OSB olarak buna önem verdiğimizi belirtmek isterim. Bir düzenleme varsa el birliğiyle hallederiz. Belki bir yol çalışmasını, kentin girişi ve çıkışlarıyla ilgili bir problemi mühendislik fakültesiyle çalışırız. Böyle çalışmalarda bulunursak sanayiye daha büyük bir katkı sağlamış oluruz.

Son Güncelleme: 15.04.2014 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.