Sadece adı ikinci

Temeli 1997’de atılan, 2003 yılından itibaren hareketlenme ve üretimin başladığı Sakarya 2’nci OSB’de 63 sanayi parselinden 62’sinin tahsisi yapıldı. 2013’te genel kurula geçilecek olan Sakarya 2’nci OSB’de sanayi yapılaşması madeni eşya ağırlıklı.

Sadece adı ikinci

Temeli 1997’de atılan, 2003 yılından itibaren hareketlenme ve üretimin başladığı Sakarya 2’nci OSB’de 63 sanayi parselinden 62’sinin tahsisi yapıldı. 2013’te genel kurula geçilecek olan Sakarya 2’nci OSB’de sanayi yapılaşması madeni eşya ağırlıklı.

24 Aralık 2012 Pazartesi 09:11
Sadece adı ikinci
 
 Sakarya’nın Hendek ilçesinde yer alan Sakarya 2. OSB’de üretim her geçen gün daha da artıyor. 93 sanayi parselinden 92’sinin yatırımcıya tahsisinin yapıldığı 350 hektar alan üzerindeki Sakarya 2. OSB’de ağırlıkta olan sektör ise madeni eşya sanayi. 1997 yılında kurulan, 1999 yılındaki depremin ardından 4 yıl boyunca çalışmaların sekteye uğradığı Sakarya 2’nci OSB’de 2001’de kurulum çalışmalarına yoğunluk verildi. 2003 yılından itibaren hareketlenmenin başladığı Sakarya 2’nci OSB’de günümüz itibariyle üretimde olan 23 firmada 4 bin kişi çalışıyor. Halen Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlık yaptığı Sakarya 2’nci OSB’de 2013 yılının ilk aylarında genel kurul modeline geçilecek.

ARITMA TESİSİ BELEDİYE İŞBİRLİĞİNDE
Sakarya 2’nci OSB Bölge Müdürü Fikret Arslan, 2003 yılından itibaren altyapı çalışmalarına yoğunluk verilen bölgede yağmur suyu, pis su, doğalgaz ve Telekom şebekesine yönelik çalışmaların tamamlandığını, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılan arıtma tesisinin ilçe geneline hizmet verdiğini söyledi. Arslan, Sakarya 2’nci OSB içinde kurulan tesisin yüzde 30 oranında OSB’ye, yüzde 70 oranında ilçeye hizmet verdiğini belirtti. Üstyapı çalışmalarının da büyük oranda tamamlandığı Sakarya 2’nci OSB’de bir diğer taraftan çevreye ve çeki düzene yönelik çalışmalar devam ediyor.

SAKARYA’NIN KENDİSİ TEŞVİKTİR
Sakarya 2’nci OSB’ye yatırımda bulunmanın bölge itibariyle başlı başına bir avantaj olduğuna değinen Fikret Arslan, “Geçmişte bölgelere teşvik verildi. Çok sıcak bakmadık ama Sakarya’nın kendisi teşviktir aslında. Demiryolu, hava alanı ve limanlara yakınlığımız, il merkezine 29 kilometre mesafede olmamız önemli avantajlarımız. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin de bölgeye yönelik küçük bir havaalanı projesi var. Hayat bulması durumunda Sakarya 2’nci OSB’nin cazibesini daha da arttıracaktır” diye konuştu.

NORM KADRO UYGULAMASI GETİRİLMELİ
Sakarya 1’nci OSB’de de 2 yıl boyunca bölge müdürlüğü görevinde bulunan, konusunun deneyimli ve tecrübeli ismi Fikret Arslan deneyimleri nezdinde tecrübe ve bilgi birikimini de aktardı. OSB’lerde bölge müdürlüklerinde çalışan personelin Bakanlık tarafından sahiplenilmesi gerektiğini belirten Fikret Arslan, “Bölgelerde sanayicilerin, bölge müdürlüklerinde çalışan personele yönelik, bazı yanlış yaklaşımlarına tanık olabiliyoruz. Bölge müdürlüklerinde çalışan personelin farklı bir statüde olması gerekir. Bence bütün bölge müdürlüklerinin kadrosu Bakanlıktan geçmeli. OSB’lerin yönetim kurulu toplantılarına bölge müdürleri de katılmalı. Bölge müdürlüklerine norm kadro uygulaması getirilmeli” diye konuştu.

PLANLAMANIN ÖNEMİ
OSB’lerde planlamanın büyük önem taşıdığını belirtip bu aşamada kadroda inşaat mühendislerinin yer almasında büyük fayda olacağına değinen Fikret Arslan doğru yerde doğru biçimde doğru yatırımın da OSB’ler için büyük önem taşıdığını dile getirdi. Sakarya’daki diğer OSB’lere ilişkin de değerlendirmede bulunan Arslan, Ferizli’de kurulan OSB’nin 100 bin lira gibi, kamulaştırma giderini bile karşılamayacak bir sermayeyle yola çıkılmasından ötürü ilk 1-1.5 yıl içinde katılımcı bulma zorluğu yaşadığını söyledi. Arslan, “OSB’lerde yola ya kamulaştırmaya yetecek miktarda sermaye ile yola çıkılmalı ya da kamulaştırma Bakanlık tarafından yapılmalı. OSB kuruluşlarında en büyük zaman kaybı kamulaştırmada yaşanıyor çünkü OSB söz konusu olunca 2 TL olan arsa bedeli, 12 TL’ye kadar yükseliyor” dedi. 
Son Güncelleme: 24.12.2012 09:13
Anahtar Kelimeler:
Sakarya OsbMustafa Büyük
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.