OSB’nin hakkı OSB’ye

OSB’lere elektrikte üretim, dağıtım ve ticaret; doğalgazda dağıtım ve ticaret hakkı geliyor. Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısı taslağına göre faaliyetler şirket çatısında yapılacak. OSB katılımcısı serbest tüketici sayılacak.

OSB’nin hakkı OSB’ye

OSB’lere elektrikte üretim, dağıtım ve ticaret; doğalgazda dağıtım ve ticaret hakkı geliyor. Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısı taslağına göre faaliyetler şirket çatısında yapılacak. OSB katılımcısı serbest tüketici sayılacak.

21 Ocak 2013 Pazartesi 12:11
OSB’nin hakkı OSB’ye
Hükümet, OSB’lere elektrik üretim, dağıtım ve ticaret hakkı ile doğalgaz dağıtım ve ticaret hakkı getiriyor.  Buna göre, OSB'ler daha önce çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile ellerinden alınan tesislerine geri kavuşacak. OSB katılımcıları serbest tüketici olarak kabul edilecek. Enerji Bakanlığı, 4628 sayılı "Elektrik Piyasası Kanunu" ve 4646 sayılı "Doğalgaz Piyasası Kanunu"nda değişiklik yapılmasını öngören 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağı" hazırladı. OSB'lere ilişkin iki önemli düzenlemeye yer verilen taslakta, Elektrik Piyasası Kanunu'na bir madde ekleniyor.

Şirket çatısında
Buna göre, OSB tüzel kişilikleri, bölgenin onaylı sınırları içinde üretim, dağıtım ve ticaret faaliyetlerinden bir veya birkaçını yetkili organların kararı ile kuracağı şirket vasıtasıyla yapabilecek. OSB katılımcıları, yetkili organların kurduğu şirket çerçevesinde serbest tüketici sayılacak. Ancak kurulan şirket, üretimi veya toptan alımı nedeniyle OSB içindeki serbest tüketicilere piyasada bulabildikleri fiyatın üzerinde elektrik satamayacak.

Doğalgazda dağıtım hakkı
Serbest tüketici OSB dışından elektrik alırsa, OSB'ye elektrik dağıtım bedeli ödeyecek. OSB’lerin sınırları içinde olan, daha önce bedelsiz veya sembolik bir bedel üzerinden TEDAŞ'a devredilen dağıtım şebekelerinin mülkiyeti ve işletme hakkı 6 ay içinde aynı bedelle OSB'lere devredilecek.  Aynı şekilde, taslağa Doğalgaz Piyasası Kanunu'na bir madde eklenmesine dair hüküm de konuldu. Buna göre OSB tüzel kişilikleri, bölgenin sınırları içinde doğalgaz dağıtım ve ticaret faaliyetlerinden bir veya birkaçını yetkili organların kararı ile kuracağı şirket üzerinden yapabilecek.

Piyasa ederinde
Yine elektrikte olduğu gibi doğalgazda da OSB katılımcıları serbest tüketici sayılacak. Kurulacak şirket OSB içindeki serbest tüketicilere piyasanın üzerinde fiyatla doğalgaz satamayacak. OSB sınırları içinde olan ve BOTAŞ'a devredilen doğalgaz dağıtım şebekelerinin mülkiyeti ve işletme hakkı 6 ay içinde OSB'lere devredilecek.

KONYA OSB MÜDÜRÜ VAHİT TÜRKYILMAZ:
 
“Oyuncu olma hakkı sağlanacak”

Konya OSB Müdürü Vahit Türkyılmaz, Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı’nda OSB’ler ile ilgili olumlu karşılanabilecek değişiklikler bulunduğunu belirterek, “Yeni tasarı ile OSB’lere elektrik piyasasında oyuncu olma hakkı sağlanacak” dedi. Türkyılmaz, “OSB’lerin elektrik piyasasında oyuncu olmasının teşvik edilmesi, kar amacı gütmeyen kuruluşlar olan OSB’lerin, bölgelerinde faaliyet gösteren sanayicilere daha ucuz elektrik temin etme konusunda artı sağlayacak. OSB’leri enerji şirketi kurmak için izlenmesi gereken yasal prosedür yükünden kurtulma ve enerji şirketi kurmak için yapılan harcamalardan feragat etme şansı doğacak” dedi.

ADANA HACI SABANCI OSB GENEL SEKRETERİ MUSTAFA KESKİN:
“OSB’ler tesislerini geri alabilecek”

“Tasarı, dağıtım tesisini kurmuş olmasına rağmen teknik imkansızlıklar, personel yetersizliği gibi sebeplerle dağıtımı yapamayarak sembolik bir ücret karşılığında TEDAŞ'a devreden OSB'ler için daha büyük önem taşıyor. Çünkü, bu durumdaki OSB'ler, bahsi geçen kurulun belirleyeceği süre içinde gerekli işlemleri yaparak tesislerini tekrar devralabilecekler. OSB’mizin 2007 yılından bu yana dağıtım lisansı zaten mevcut. Bunun avantajı, dağıtım bedellerini tedarikçi firma yerine bizim belirleyebilmemiz. Bu sayede sanayicilerimize en uygun bedelle enerji temin etmeye çalışıyoruz.” 

ESKİŞEHİR OSB MÜDÜRÜ İHSAN KARAMANLI: 
“OSB'ler dağıtımcı avantajına sahip olmalı”

“Tasarı genel anlamda olumlu. Ancak bir iki hususun netleşmesini bekliyoruz. OSB'nin bizatihi üretici olması durumunda, üretim şirketi olarak görülmesi lazım; bu durum çok net değil. İkincisi, dağıtım lisansı almış OSB'ler kendi bölgelerinde bildiğimiz EDAŞ'lar gibi görülmeli; yani dağıtım şirketlerinin avantajlarına sahip olmalı. Önceki yasada OSB'lerin dağıtım lisansı alması zorunluydu, belli bir süre yoktu. Tasarıyla EPDK bir takım kriterler getirmek istiyor. Bu kriterler Sanayi Bakanlığı ile birlikte getirilmeli, kararlar birlikte alınmalı. Yönetmelikler EPDK ve Sanayi Bakanlığı ile birlikte çıkarılıyordu; tasarıda sadece EPDK var. İlgili bakanlık olarak Sanayi Bakanlığı mutlaka yer almalı. Biz bu konularda değişiklik yapılması için çaba sarf edeceğiz.” 

Son Güncelleme: 21.01.2013 13:26
Anahtar Kelimeler:
OsbElektrik Piyasası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.