OSB’liye öncelik

Gebze OSB eski Başkanı Başar Nuhoğlu, sanayicinin OSB içinde üretim yapması için teşvik edilmesi, büyümeye yöneldiğinde bulunduğu OSB’de yatırım yapması için öncelik tanınması gerektiğini söyledi.

OSB’liye öncelik

Gebze OSB eski Başkanı Başar Nuhoğlu, sanayicinin OSB içinde üretim yapması için teşvik edilmesi, büyümeye yöneldiğinde bulunduğu OSB’de yatırım yapması için öncelik tanınması gerektiğini söyledi.

17 Aralık 2012 Pazartesi 14:37
OSB’liye öncelik


  Gebze OSB eski Başkanı ve Nuh Panel Yönetim Kurulu Başkanı Başar Nuhoğlu ekonomideki son gelişmeleri ve OSB’ler içindeki sanayileşmeyi Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Sanayicinin OSB arazisi içinde yatırım yapması için teşviklerle desteklenmesi, önünün açılması gerektiğini belirten Nuhoğlu, büyüme aşamasında da türlü önceliklere sahip olması gerektiğini söyledi. Büyümeyi hedefleyen bir sanayicinin yer olarak bulunduğu yeri, OSB’yi seçtiğinde aynı bölgede yer edinmesi için önceliklere sahip olması gerektiğini dile getiren Nuhoğlu, “Sanayici bulunduğu yerde yatırım yapacak farklı bir OSB’ye gitmek istemiyor, kendi OSB sınırları içerisinde gördüğü boş arsaya yatırım yapmak istiyor. Fakat bunu alamıyor. ‘Orası benim paramla kamulaştırılmış, benim param kullanılarak alt yapısı yapılmış yeri öncelikle benim almam lazım dışarıdaki adam değil’ diyor ama süreç olması gerektiği şekilde işlemiyor” dedi. Nuhoğlu sorularımıza şu yanıtları verdi:

“Yatırım düşüncesinde olan sanayicileri OSB içlerine yönlendirmek için ne tür çalışmalarda bulunmak gerekir?

Sanayiciler zaten OSB içlerinde yer ediniyorlar. Ama OSB’ler yeterince anlatılmadığı ve ulaşım problemi olduğu için bir takım olumsuz yaklaşımlar açığa çıkabiliyor. Esasında OSB söz gelimi iki milyon metrekare ise bunun bir milyon metrekaresinde sanayiciliğe başlansa dahi beş yüz bin metrekaresi sanayi içerisinde yer alan insanların adına ayrılmalı. Ayrılan yer onların genişleme bölgesi olmalı. Adama, ’10 yıl müddetle beş yüz bin metre karelik alandaki arsalara yatırım yaparsan o arsa sana tahsis edilir’ diyeceksiniz. Bu şekilde OSB içinde yatırım yapmak, sanayiciler için daha cazip hale gelecektir.

Sanayicinin bu konudaki beklentileri neler?
OSB’lerde spekülatif amaçlı boş arsalar var. Adam yatırım yapacak farklı bir OSB’ye gitmek istemiyor, kendi OSB sınırları içerisinde gördüğü boş arsaya yatırım yapmak istiyor. Fakat bunu alamıyor. ‘Orası benim paramla kamulaştırılmış, benim param kullanılarak alt yapısı yapılmış yeri öncelikle benim almam lazım dışarıdaki adam değil’ diyor ama süreç olması gerektiği şekilde işlemiyor.

Sanayici büyüme aşamasında ne tür destekler bekliyor?
Büyümekte olan sanayici yakın bir yerde büyümek ister. Büyüme sanayici için çok büyük bir problemdir. Farklı bölgeye gitmek istese aklına gelmeyeceği kadar maliyet listesi çıkıyor karşısına. Sanayicinin, bulunduğu yerde önceliğinin olması lazım. Bulunduğu yerde yatırım yapması için teşvik edilmesi lazım. Eğer kendi OSB’nden teşvik alıyorsan yüksek teknolojiye yatırım da yapıyorsan devlet kendisi teşvik vermek isteyecektir zaten. Sanayici olarak bizlerin OSB arazisi için teşvik edilmesi gerekiyor. İstanbul’da bu çok zor çünkü işin içinde para var. Aynı durum Bursa, Gaziantep, Adana için de geçerli.

Türkiye’de ekonomik büyüme mevcut sanayiciler üzerinden mi yoksa yenilerinin devreye girmesiyle mi sağlanıyor?
Türkiye’de yeni sanayici oluşmuyor. Şuan 10 bin sanayici varsa ertesi yıl bu 15 bin olmuyor. Halbuki üretim anlamında sürekli büyüme söz konusu. Sanayici artan üretim talebini karşılamak için ya kapasitesini arttıracak ya da teknolojiye yönelik yatırımlar yapacaktır. Buna mecbur zaten. Sanayicinin değişen ve gelişen dünya standartlarına ulaşması için sürekli bir eylemin içerisinde olması gerekiyor. Bu konudan gidecek olursak, çağın gereklerini yerine getiremeyen sanayicilerin hepsi eski imalathanelerde üretimlerini önünü görmeden devam ettiriyor. Sanayici mutlaka yeni teknolojilere teşvik edilmelidir. Bu amaçla kurulan teknoparkların işlevi de budur.

Teknoparklar bu işlevini şimdiye kadar yerine getirebildi mi?
GOSB Teknopark dahil tüm teknoparkların günümüzde öncelikli ilk işi, sanayiciye 6’ncı dereceden teşviki nasıl sağlayabileceğine yönelik çalışmalar da olmalıdır. Teknoparklar bu konularda öncülük etmelidir. Ancak sadece kira geliri edinmek için kurulan teknoparkların bu işlevi yerine getirdiği söylenemez.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.