“OSB’lere tam bir vasıf verilmeli”

GEBKİM OSB Başkanı Refik Baydur, OSB’lerin vasıf konusunda sıkıntılar yaşadığını söyledi. Özellikle kamulaştırma ön planda tutulduğunda OSB’lere tam bir vasıf verilmesi gerektiğini belirten Baydur, “Bakanlığın objektif kriterleri dahilinde takibi yaratacak imkanlar olmalı” dedi.

“OSB’lere tam bir vasıf verilmeli”

GEBKİM OSB Başkanı Refik Baydur, OSB’lerin vasıf konusunda sıkıntılar yaşadığını söyledi. Özellikle kamulaştırma ön planda tutulduğunda OSB’lere tam bir vasıf verilmesi gerektiğini belirten Baydur, “Bakanlığın objektif kriterleri dahilinde takibi yaratacak imkanlar olmalı” dedi.

10 Mayıs 2013 Cuma 12:24
“OSB’lere tam  bir vasıf verilmeli”


  GEBKİM OSB Başkanı Refik Baydur, OSB’leri ve GEBKİM OSB’yi Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Türkiye’de insanların ve sanayicilerin ferdiyetçi olup kolektif çalışmayı, ortaklığı becerememesinden ötürü OSB kültürünün tam anlamıyla yerleşmediğini kaydeden Refik Baydur, “Ferdiyetçilik bize uzun yıllar süren ve ahengini bozmayan aile düzenini getirmiştir.  Belki bu faydadır” dedi. Buna karşın yeni neslin kolektiflik konusunda iyi gelişmeler sergilediğini belirten Baydur, “Bu gelişmenin organizelerde yapılması daha ileride safhalarda yeni gelişmeleri gündeme getirecek ama henüz bu noktada değiliz. Buraya gelen kimya sanayi kurmak isteyen arkadaşlar fiyata bakıyor, altyapının farkında değil. Fiyatı ucuza verseniz hemen oturacak ama bina başladığında suyu akmayacak. Onun için oturduğu zaman OSB’yi anlatıyoruz” dedi.

“Kısa vadeli menfaate bakılıyor”
Ferdiyetçiliğin verdiği eğilimle kısa vadedeki menfaate bakıldığını belirten Baydur, “Dikkat ederseniz odalarda kanun zoruyla bir arada geliyoruz. Tercihi işverenin görüşüne düşüncesine kalmış olaylarda çok gerideyiz. İşveren, işçi, siyasetçi de böyle. Siyasetçi memlekete hizmet değil diye değil sonuçta elime ne geçecek diye bakıyor. Yatırımlarda da böyleyiz. Onun için çoğu zaman yönetimde görev bile olmak istemiyorum” diye konuştu. OSB’lerin arsalarını kamulaştırarak edindiğini belirtip geçmişte Gebze’de bir hakimle bu konuda yetkiye sahip olmadıkları gerekçesiyle engel yaşadıklarını, Özel İdare’ye başvurduklarını, süreç içinde gecikme yaşandığını belirten Baydur, “OSB’lere tam olarak bir vasıf verilmeli. İlaneyi yetkiler verilmesinden de yana değilim ama Bakanlığın objektif kriterleri dahilinde takibi yaratacak imkanlar olmalı. Makul düzeyde neler olabileceğini de görmek lazım” dedi.

“Kurumlar hizmetle muteberdir”
OSB’lerin içinde yer alan sanayiciyi bürokrasiden kurtardığını, önemli bir yükü sırtından aldığını dile getiren Refik Baydur, OSB’lerde en büyük unsurun altyapıların OSB’ler tarafından yapılması olduğunu belirtip devletin bu aşamada yardımcı olması gerektiğini söyledi. Kurum ve kuruluşların hizmetle muteber olduğunu dile getiren Baydur, “Kendimden söyleyeyim. Elektriğim suyum gazım yolum arsam hepsi benden, devlet bana ne vermiş? Mahsup ediyormuş gelecekte. Ben en yoğun zamanda bu parayı veriyorum. Devlet falanca köye bedava gaz, su veriyor. Bana parayla veriyor. Demek ki devletin öyle ahım şahım bir desteği yok OSB’lerde. Bu koşullarda OSB’lerin belediyelerden müstakil olarak kendi parmağını kesmesi gayet doğal. Bu kadar hizmeti yerine getiren OSB’lerin inisiyatifi de elbette kendi elinde olmalı” dedi.

“Yönetim süresi eşitlenmelidir”
OSB’lerde yönetim kurullarının iki yıllık süresini de değerlendiren Refik Baydur, “Bir milletvekili, bir oda başkanı 4 seneliğine seçiliyorsa, bu süreleri eşitlemekte fayda var. Oturmuş OSB’ler için iki yıl sıkıntı değil ama gelişmekte olan, yeni yapılanan OSB’ler için aynı şey geçerli değil. İşin başında olan kişilerin değişmesi olayları da değiştirecektir. Ben TİSK’in başında 15 yıl oturdum ama süreler 3 yıllık olduğu için birbirini tamamlayarak geldi. Bir belediye başkanı seçildiğinde iki yılı nefes almadan bölgeyi tanımakla geçer. OSB’lerde seçimli sorumlu müesseseler olduğundan ötürü diğer birimlerle eşitlemekte fayda var” diye konuştu. Baydur özellikle kuruluş döneminde değişimin çok zor olduğunu, olası değişimin personele ve çalışmalara kadar yansıdığını söyledi.

GEBKİM’e ön lisans düzeyinde okul
GEBKİM OSB’yi ilk kuruluşunda dört başı mağrur bir müessese olarak düşündüklerini belirten Baydur, “Peşinen, endüstriyel tehlikeli atıkları bertaraf edecek bir tesisi de beraber kurduk ama Bakanlık endüstriden ne çıkacağının peşinen belli olmayacağından bunu mahsurlu buldu. Onun dışında uygulamada devletten, bürokrasiden, siyasetten önemli yardımlar gördük. Ama ne yazık ki bizde organizeler başlarken değişik fiyatlarla başlamış. Yani pazarlık unsurunu burada yapmak üzere açmışlar. Biz bunu elimizden geldiğince kaldırmaya çalıştık ve bugün buraya gelip fiyat pazarlığı yapan yok artık” dedi.

GEBKİM OSB’de sadece kimya sanayicilerinin kabul edilmesinden ötürü yatırımın yavaş ilerlediğini belirten Baydur, inşaat ve üretimde 18 fabrikanın yer aldığını, 300 dönüm daha satılmayı bekleyen arazilerinin olduğunu söyledi. Kimya sanayinin bütün sanayilerin ana faktörünü teşkil ettiğini belirten Baydur, “Kimya sanayinin zorluluğu, sıkıntısı, yatırım yükü yüksektir. Personel yönünden özellik taşıyan bir sanayidir” dedi. Bölgelerinde yalnız kimya sanayiye hitap eden bir eğitim müessesesi tasarladıklarını kaydeden Baydur bu yapılanmanın da ön lisans seviyesinde olması gerektiğini, bölgede lise seviyesinde dört okulun yer aldığını dile getirdi. Baydur, “Burada az sayıda öğrenciyle faaliyet gösterip başarı gösteren öğrenciye peşinen iş bulmayı sağlayacağız” dedi.

Son Güncelleme: 10.05.2013 12:30
Anahtar Kelimeler:
GEBKİM OSBRefik Baydur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.