banner250

OSB’LERE TAHT KURDULAR

OSB’lerin karar organı olan “müteşebbis heyet”in doğal yöneticisi olan bürokratlar, sanayicilerin doldurması gereken, OSB’lerin idare ve temsil organı yönetim kurulunu 40 yıldır terk etmiyor. Bürokratların, 40 il OSB’sinde çift koltuğu bulunuyor.

OSB’LERE TAHT KURDULAR

OSB’lerin karar organı olan “müteşebbis heyet”in doğal yöneticisi olan bürokratlar, sanayicilerin doldurması gereken, OSB’lerin idare ve temsil organı yönetim kurulunu 40 yıldır terk etmiyor. Bürokratların, 40 il OSB’sinde çift koltuğu bulunuyor.

03 Ekim 2012 Çarşamba 14:06
OSB’LERE TAHT KURDULAR

Büyüme rakamları kıran, 2023’de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen, 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine hızla yaklaşan Türkiye’nin dinamosu konumunda bulunan OSB’lerin yapısını analiz eden Sanayi Gazetesi, çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Önceki sayılarında 147 OSB’nin yönetim kurulu başkanlığını bürokratların yaptığını, geri kalan OSB’lerin “bürokrat OSB”ler olduğunu tespit eden gazeteniz Sanayi, 40 il OSB’sinde bürokratların ikişer koltuğunun bulunduğunu belirledi.

40 İL OSB’SİNDE ÇİFT KOLTUK
OSB’lerin karar organı olan müteşebbis heyetlerin doğal yöneticisi olan bürokratların 40 yıldır; OSB’lerin temsil, sevk, idare, gelişmelerini sağlamak organı olan yönetim kurulu organlarını terk etmedikleri ortaya çıktı. 147 OSB’de yönetim kurulu başkanlığı yapan bürokratlar, 40 il OSB’sinde de çift koltuk sahibi oldukları belirlendi. Sanayicilerin doldurması gereken, müteşebbis heyetin karar ve prensiplerini uygulamakla yükümlü yönetim kurulu üyeliklerinin bürokratlar tarafından sahiplenilmesi OSB’lerin arzu edilen şekilde gelişmesine engel oluyor.


YÖNETİM KURULUNDAN ÇEKİLİN
Görev yaptığı bölgenin mülkü amiri olması nedeniyle işi başından aşkın olan bürokratların OSB’lerin icra makamı olan yönetim kurulunda ısrarla kalmaları bölge sanayicilerini ve profesyonel kadroları rahatsız ediyor. Bir randevu için günlerce, bir imza için saatlerce özel kalemlerde bekleyen OSB temsilcileri; bürokratların OSB’lerin karar organı olan müteşebbis heyetlerde kalmalarını ancak yönetim kurulundan çekilmeleri gerektiğini ifade ediyor. OSB yönetim kurulu üyesinin bölgeye ayıracak zamanının olması gerektiğin ifade eden sanayiciler, OSB yönetim kurulu başkanlığının ek olarak yapılabilecek bir işi olmadığını vurguladı.

İŞTE BÜROKRATLARIN YÖNETTİĞİ 40 İL OSB’Sİ

ADIYAMAN OSB: 1991 yılında kuruldu. 78 sanayici bölgede üretim yapıyor. Buna rağmen 20 yıldır OSB’yi bürokratlar yönetiyor.

 

AKSARAY OSB: 1987 yılında temeli atıldı. 132 parselde sanayici üretim yapıyor. 25 yıllık OSB’de yönetim bürokraside. Yönetimde belediye başkanı dahi var ama sanayici yok.

 

AMASAYA OSB: Temeli 1993 yılında atıldı. Bölgede 19 sanayici üretim yapıyor. Kurulalı yaklaşık 20 sene oldu ama OSB’deki icranın başında bürokrat var, sanayici yok.

 

ARDAHAN OSB: Kuruluş tarihi 1999, sicil numarası 82. İlin tek OSB’sinde yönetim bürokraside. Bürokrasinin yönettiği 13 yıllık OSB’nin bir web sitesi dahi yok. 

 

BALIKESİR OSB: Dilek olay, 40 yıllık bir OSB. Bölgede yaklaşık 100 sanayici üretim yapıyor. İnanılması güç ama 40 yıllık OSB halen bürokrasinin elinde. Yönetimde sanayicinin esamesi okunmuyor. 

 

BARTIN OSB: 1995 yılında temelleri atıldı. Bölgede 26 sanayici üretim yapıyor. İstihdam sayısı 3 bini geçmiş durumda ama yönetim halen bürokraside.

 

BATMAN OSB: 1994 yılında kuruldu. İlin tek OSB’si. 54 sanayici bölgede üretim yapıyor. Binden fazla istihdam var ama sanayinin yönetimde yeri yok. Kendileriyle ilgili görüş dahi belirtemiyor.

 

BAYBURT OSB: Türkiye’nin yeni OSB’lerinden. Temeli 2006 yılında atıldı. 6 firma üretime geçmiş durumda. Bölgenin iki çalışanı var. Yönetim kurulu başkanı bürokrat.

 

BİNGÖL OSB: 21 yıllık bir sanayi bölgesi. İlin tek OSB’si. Bölgede 34 firma üretimde ancak yönetim binası dahi yok. Valilik binasındaki bir odadan idare edilmeye çalışılıyor. Başkanın bürokrat olması nedeniyle yönetim toplantıları makamda yapılıyor.

 

BİTLİS OSB: Kuruluş tarihi 2006. İlin tek OSB’si. Henüz bölgede üretimde yok. Yönetim kurulu başkanı vali, iş yoğunluğundan, terörden fırsat buldukça bölgeyle ilgilenmeye çalışıyor.

 

ÇANAKKALE OSB: Kuruluş tarihi 2000. 11 yıllık OSB olmasına rağmen ulaşılabilir bir web sitesi dahi yok. Yönetim kurulu başkanı vali. İlin iki OSB’sinden biri olmasına rağmen yönetimde sanayicinin söz hakkı yok.

 

ÇORUM OSB: 33 yıllık bir OSB. Bölge 80 sanayici bu ülke için üretiyor. OSB’nin kurucuları arasında sanayiciler derneğinin bulunmasına rağmen bölgenin yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda bürokrat oturuyor. Başkanvekilliği koltuğunu da belediye başkanı dolduruyor.

 

DİYARBAKIR OSB: Yapımı 1991 yılında başladı. Diyarbakır TSO bölgenin iki kurucusundan biri. Teşvik nedeniyle yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Ancak 20 yıl geride kalmasına rağmen sanayici yönetimde yer edinemedi.

 

EDİRNE OSB: İlin tek sanayi bölgesi. Temelleri atıldığın günden bu yana bölgeyi bürokratlar yönetiyor. Bölgenin ne müteşebbisinde nede yönetiminde tek sanayici dahi yok.

 

ERZİNCAN OSB: 31 yıllık bir bölge. 46 sanayici binden fazla istihdamla bölgede bu ülke için üretim yapıyor. Çeyrek asırdan fazla zaman geride kaldı ama sanayici yönetimde kendine henüz yer bulamadı.

 

GİRESUN OSB: 1990 yılında kuruldu. Bölgede çalışan sayısı 600’den fazla. OSB’deki firma sayısı 31.  21 yıl geride kalmış olmasına rağmen OSB’nin halen ulaşılabilir bir web adresi dahi yok. Tahmin ettiğiniz gibi yönetim kurulu başkanı bürokrat.

 

GÜMÜŞHANE OSB: İlin tek OSB’si. Temeli 2000 bin yılında atıldı. 19 firma bölgede üretim yapıyor ancak yönetimde tek sanayici yok. Başkan vali, başkanvekili TSO başkanı, gerisinin tamamında sanayici yok.

 

HAKKARİ OSB: Temeli 2001 yılında atıldı. İlin tek OSB’si. OSB’nin karar organı olan müteşebbis heyetin başkanı olan vali aynı zaman OSB’nin yönetim kurulu başkanı. Yoğun terör olayları diğer sıcak gelişmelerden fırsat bulabilirse OSB ile ilgilenmeye çalışıyor.

 

IĞDIR OSB: İlin ilk ve tek OSB’si. Kuruluşu 1999 yılına dayanıyor. Kurucular arasında TSO’da var. Ancak alışkanlık olsa gerek 147 OSB’de olduğu gibi burada da yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda vali var.

 

KARABÜK OSB: Kuruları 20 sene oldu ama halen yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda bürokrat var. 16 sanayicinin 500’den fazla kişiyle üretim yapması bir anlam ifade etmiyor. Bölge bir odadan yönetiliyor.

 

KARS OSB: 35 yıllık bir sanayi bölgesi. 22 firma bölgede üretim yapıyor, 21 firma da inşaat aşamasında. Yönetimin hiçbir yerinde sanayi yok.

 

KASTAOMONU OSB: Kuruluş tarihi 1993. Kuruluşundan bu yana yönetim kurulu üyelikleri bürokratlarla doluyor. Bölgede 750’den fazla istihdam sağlayan sanayicilerin yönetimde söz hakkı bulunmuyor.

 

KIRKLARELİ OSB: 15 yıllık bir OSB. Kurucuları arasında sanayici derneği de var ama yönetimde temsil hakkı yok. Bölgeyi kuruluşundan bu yana bürokratlar yönetiyor.

 

KIRŞEHİR OSB: Temelleri 1989 yılında atıldı. Bölgedeki istihdam sayısı bini aşmış durumda. 59 firma üretim yapıyor, 32 firma inşaat, 57 firma da proje aşamasında. Ancak yönetimde sanayici yok.

 

KİLİS OSB: 1993 yılında temelleri atıldı. Gaziantep OSB’ye oranla çok geride kaldı. Bürokrat yönetim 20 yılda ancak 30 sanayici bulabildi.

 

KÜTAHYA OSB: Türkiye’nin 40 yıllık OSB’lerden biri… Kuruluş tarihi 1973’lü yıllara kadar dayanıyor. Kurucuları arasında TSO da var. Ancak 40 yıldır OSB’yi belediye başkanı yönetiyor. 65 sanayicinin bölgede üretim yapmasının, 5 bin kişiyi istihdam etmesinin bir manası yok.

 

MALATYA II. OSB: Temelleri 1997 yılında atıldı. Bölgede üretim yapan firma sayısı 100’ü geçti ancak yönetimde sanayici yok. Başkanlık koltuğunda vali oturuyor, TSO başkanı başkanvekili, belediye başkanı ve il özel idaresi genel sekreteri de yönetim kurulu üyesi.

 

MARDİN OSB: İlin ilk ve tek OSB’si. 35 yılını devirdi ama halen doğru düzgün bir web sitesi dahi yok. Kuruluşundan bu yana yönetimde bürokratlar var. 35 yıldır bürokratlar yönetimi sanayicilere devretmiyor.

 

ORDU OSB: Temeli 1990 yılında atıldı. 74 parselin 63’ünde üretim var. 3 binden fazla kişi çalıştıran sanayicilere kendilerini yönetme hakkı tanınmıyor. 147 OSB’de olduğu gibi burada da bürokratlara ikişer koltuk tahsis edilmiş durumda.

 

OSMANİYE OSB: 25 yılı geride bıraktı. Kurucuları arasında sanayiciler derneği de var ancak bürokratların yüzünden yönetimde yer bulamadı. 91 sanayicinin üretim yaptığı bölgeyi vali yönetiyor.

 

RİZE OSB: Türkiye Cumhuriyeti devletinin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin iki OSB’sinden biri. 2000 yılından bu yana bürokratların yönettiği bölgenin internet sitesi dahi çalışmıyor.

 

SAMSUN OSB: 1981 yılında temelleri atıldı. 30 yıl geride kalmış olmasına rağmen bürokratlar yönetimi terk etmedi. Yaklaşık yüz sanayinin üretim yaptığı Samsun’un ilk OSB’sini halen bürokratlar yönetiyor.

 

SİİRT OSB: İlin tek OSB’si. Temeli 1995 yılında atıldı.  Henüz bir web sitesi yok. 81 sanayi parseline mevcut olmasına rağmen henüz 10’unu yatırımcılara tahsis edilebilmiş. Valinin başında bulunduğu bu OSB bir odadan yönetiliyor.

 

SİNOP OSB: Kuruluş tarihi 1990’lı yılların başına dayanıyor. Görünürde bir web sitesi var ancak ulaşılabilir değil. 20 yıldan fazla mazisi olan bölge yönetimi halen bürokraside.

 

SİVAS OSB: Kuruluş tarihi 1976. Türkiye’nin 35 yılı deviren ender OSB’lerinden biri. Sivas TSO bölgenin kurucu ortakları arasında. 130’dan fazla firma bölgede üretim yapıyor. 30’u aşkın firma da inşaat aşamasında ancak gelin görün ki yönetimde sanayici yok.

 

ŞANLIURFA II. OSB: Kuruluşu 2007 yılında gerçekleştirildi. 336 sanayi parselinden 167’disi tahsis edilmiş durumda. 6 firma bölgede üretime başladı. Ancak burada da sanayiciler yönetimde söz sahibi değil.

 

ŞIRNAK OSB: Temeli 2006 yılında atıldı. İlin iki OSB’sinden biri. Teşviklere rağmen bölgede henüz tek firma üretime yapıyor. OSB’de iki unvanı olan vali kentin gündeminden fırsat bulabilirse bölgeyle ilgilenebiliyor.

 

TOKAT OSB: 33 yıllık bir OSB. 100 yakın sanayici üretim yapıyor. Yüzlerce istihdam söz konusu olmasına rağmen yönetimde bir tane dahi sanayici yok. Bölgenin yönetim kurulu başkanı vali, belediye başkanı da yönetim kurulu üyesi.

 

TUNCELİ OSB:  İlin tek OSB. Temelleri 1997 yılında atıldı. 43 sanayi parselinden ancak 8’i tahsis edilebilmiş durumda. Yönetimi bürokratların elinde. 15 yıl geride kalmasına rağmen henüz bölgede üretim yok.

 

YOZGAT OSB: Kuruluşundan bu yana yaklaşık 20 yıl geçti. Toplam sanayi parselinin yarısında fazlası tahsis edilmiş durumda. Bölgede üretim yapan 45 sanayici var. Yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda vali oturuyor. Yönetimde sanayici yok, yönetimdeki iki koltuğu belediye temsilcileri işgal ediyor.

Son Güncelleme: 26.08.2016 16:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.