OSB’lere silikon vadisi cazibesi kazandırılmalı

OSBÜK Başkan Yardımcısı İlhan Parseker, siyasi otoritenin OSB’ler için çok önemli adımlar attığını ifade ederek “Fakat, ihtiyaç duyduğumuz ölçüde bir üretim deseni dönüşümü için, OSB’lere “silikon vadisi” cazibesi kazandıracak yeni destekler vermemiz şart” dedi.

OSB’lere silikon vadisi cazibesi kazandırılmalı

OSBÜK Başkan Yardımcısı İlhan Parseker, siyasi otoritenin OSB’ler için çok önemli adımlar attığını ifade ederek “Fakat, ihtiyaç duyduğumuz ölçüde bir üretim deseni dönüşümü için, OSB’lere “silikon vadisi” cazibesi kazandıracak yeni destekler vermemiz şart” dedi.

13 Eylül 2012 Perşembe 13:07
OSB’lere silikon vadisi cazibesi kazandırılmalı  OSBÜK Başkan Yardımcısı İlhan Parseker, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için Avrasya’nın üretim üssü haline gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu hedefi gerçekleştirmenin anahtarı, OSB’lerdir. Sadece bu hedefin değil, ileri teknolojiye geçişin de, verimliliğin de, daha yüksek karla çalışmanın da, tarım alanlarının korunmasının da, çevre kirliliğinin azaltılmasının da anahtarı OSB’lerdir” dedi.

ZOR ŞARTLARA RAĞMEN MODEL OLDUK
Türkiye’de tüzel kişilik kazanmış 271 OSB’nin bulunduğunu, bu OSB’lerden 150’nin işletme aşamasında olduğunu ifade eden İlhan Parseker, “OSB’ler, üretken, rekabetçi bir ekonominin kalbidir. Bugüne kadar zor şartlara rağmen, çevre ülkelerin model almak isteyeceği kadar başarılı sonuçlar elde ettik. Ancak sırtımızda pek çok sorunu taşımak zorunda kaldığımız da bir sır değil” diye konuştu. Parseken şöyle devam etti;

SİYASİ OTERİTEDEN ŞÜPHE YOK
“Siyasi otoritenin iyi niyetinden hiç şüphemiz yok. Yeni teşvik paketinde OSB yatırımlarının bir alt bölge teşviklerinden yararlandırılması, OSB’lere kendi meslek liselerini açma imkanı tanınması, ve OSB’lerdeki işletmelere, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ortak merkez kurma ve yükümlülüklerini bu merkez vasıtası ile yerine getirme esnekliği verilmesi, çok önemli adımlardır. Fakat, ihtiyaç duyduğumuz ölçüde bir üretim deseni dönüşümü için, OSB’lere “silikon vadisi” cazibesi kazandıracak yeni destekler vermemiz şart.”

OSB’LER İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR
OSB’lerin bürokrasiden arındırılması gerektiğine vurgu yapan İlhan Parseker, “OSB’lerin bürokrasiden arındırılarak daha verimli çalışması ve daha cazip hale getirilmesi için atılması gereken bazı adımları dile getirmek istiyorum: Savunma sanayi, ağır sanayi, entegre tesis, tersane v.s. gibi özellikleri taşıması sebebiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan özel izin almış olanlar hariç, 2.000 metrekareden büyük kapalı alan gerektiren her türlü sanayi yatırımların OSB’lerde kurulması zorunlu ya da cazip hale getirilmelidir” diye konuştu. Parseker atılması gereken diğer adımları şöyle sıraladı;


DOĞALGAZ TEMİN VE DAĞITIM YETKİSİ
“OSB yatırımcıları tarafından tüketilen elektrik ve doğal gazın özel tüketim vergisi iade edilmelidir. OSB’lere tanınan elektrik üretme, temin ve dağıtma yetkisi, doğal gaz temini ve dağıtımı için de tanınmalıdır. Elektrik dağıtım lisansı sahibi OSB’lerin bulundukları bağlantı şekline bakılmaksızın iletim kullanıcısı sayılması  ya da elektrik lisans sahibi OSB’lerin katılımcıları mükerrer dağıtım bedeli ödemek zorunda kaldıklarından bu sorunun giderilmesi için OSB’nin bulunduğu bölgedeki görevli şirketin dağıtım bedelinin OSB ile paylaşılması sağlanmalıdır.”

YENİ VE ÇAĞDAŞ BİR YASAL DÜZENLEME
“Dağınık onlarca düzenlemeye muhatap olan OSB’lerin yeni ve çağdaş bir yasal düzenlemeye ihtiyacı vardır. Yeni yasa, katılımcı bir anlayışla OSB’lerle birlikte yazılmalıdır. OSB’lerin cadde ve sokak aydınlatma giderleri de tıpkı kentlerdeki gibi Hazine tarafından karşılanmalıdır.  OSB katılımcılarının tükettikleri elektrik bedelleri üzerinden alınan; TRT payı, ÖTV, Belediye Tüketim Vergisi gibi fonların ve TEİAŞ tarafından Kalite Hizmet Bedeli adı altında yapılan tahsilatın kaldırılması şarttır. Her kuruşun önemli olduğu rekabette OSB’lerin ve tüm sanayi işletmelerinin TRT’yi finanse etme zorunluluğu artık bitmelidir.”

HAFTASONU ÇALIŞMA RUHSATI YETKİSİ
“OSB altyapı, sosyal tesis, arıtma ve sınai tesisleri inşaatlarının TOKİ tarafından yapılması, yatırımcıların işletme sermayesi gücü açısından önemli bir destek olacaktır. OSB’lerde tapusu alınmış gayrimenkullerin satışında leasinge izin verilmelidir. Yapı Denetim Kanunu gereğince belirlenen hizmet bedellerinin OSB’lerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanması, maliyetleri düşürmek adına önemlidir. Ve son olarak, ülkesi için üretim yapan OSB’lerdeki fabrikaların hafta sonu çalışma ruhsatlarının OSB’ler tarafından verilmesi sağlanmalıdır. Bu düzenleme, OSB’ler üzerindeki Belediye baskısını ortadan kaldırmak için gereklidir.”

 


Son Güncelleme: 13.09.2012 13:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.