OSB’LERE AÇIK ÇEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, OSB’lere ve sanayicilerine önemli mesajlar verdi. OSB’lerin OSGB kurmasını isteyen Acar, nitelikli eleman ve bakanlığın uygulamalarından kaynaklı her türlü sorunun çözümü için destek sözü verdi.

OSB’LERE AÇIK ÇEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, OSB’lere ve sanayicilerine önemli mesajlar verdi. OSB’lerin OSGB kurmasını isteyen Acar, nitelikli eleman ve bakanlığın uygulamalarından kaynaklı her türlü sorunun çözümü için destek sözü verdi.

14 Kasım 2013 Perşembe 11:35
OSB’LERE AÇIK ÇEK
 

    OSB Üst Kuruluşu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa “İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi”nin ilki Ankara’da gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, OSBÜK Başkan Yardımcısı Süheyl Erboz, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdür Yardımcısı Ahmet Çetin, İsmail Gerim ve İş Teftiş Ankara Grup Başkan Yardımcısı Ergün Göktaş’ın yanı sıra 250’ye yakın OSB yöneticisi ve sanayicisinin katıldığı zirvede, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

OSB’LER DE İŞVEREN
Zirvede ilk söz alan OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, sayıları 280’e ulaşan OSB’lerin Türkiye’nin lokomotifi haline geldiğini ifade ederek, “OSB’lerimiz, sanayiciler ve çalışanlarına modern teknolojilerle  donatılmış, çevreye duyarlı ve sosyal ihtiyaçları en üst seviyede karşılayan üretim alanları tesis ederek işletmesini yapmaktadır. Bu özellikleri ile OSB tüzel kişilikleri de aynı zamanda işverendir ve yasaların işverenlere yüklediği görev ve sorumluluklara tabidirler” dedi.

250 BİN SANAYİCİYE MEKTUP
Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, dünyada birçok kişinin iş kazaları sebebiyle hayatını kaybettiğini, bu kazalar nedeniyle İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uzun süren çalışmalardan sonra hayata geçirildiğini belirtti. Acar, 1 Ocak 2014'ten itibaren yasanın bütün hükümlerinin yürürlüğe gireceğini ifade ederek, 250 bin sanayiciye bilgilendirme mektupları gönderildiğini belirtti.

OSB’LER OSGB KURMALI
OSB’lerden Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kurmalarını isteyen Fatih Acar, OSB’lerin OSGB kurma yetkilerinin bulunduğunu hatırlatarak “OSB’lerimiz OSGB kursun istiyoruz. 280 OSB’miz var ancak sadece 4 tanesi OSGB açmış durumda. Bu sayının mutlaka arttırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

NİTELİKİ ELEMAN SORUNU
Acar, konuşmasında OSB sanayicilerinin nitelik eleman sorununa da değindi. Bakanlık olarak bu sorunu çözmeye hazır olduklarını aktaran Acar, “OSBÜK olarak eğer bir çalışma yapar, “OSB’lerdeki işletmelerin şu nitelikte insanlara ihtiyacı var”  şeklindeki bir çalışmayı bakanlığa getirirseniz biz de OSB’lerimizdeki nitelikli eleman bulamama sorununu 2014 yılı içinde bitirebiliriz. Ocak 2014’ün sonunda bunları bize teslim ederseniz, biz de en geç 2 ay içinde fotoğrafı net şekilde yansıtırız” şeklinde konuştu.

SORUNLARI İLETİN, ÇÖZELİM
Acar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uygulamalarından kaynaklı yaşanan bütün sorunların çözümü konusunda da sanayicilere açık çek verdi. Müsteşar Acar, “OSB katılımcılarının Bakanlıktan kaynaklı her çeşit sorunlarını OSBÜK aracılığıyla Ocak ayına kadar bize sunmaları halinde bu sorunlarla bir bir ilgilenip çözmeye çalışacağız. Çözemediklerimizin sebeplerini aktaracağız” dedi.

 

Son Güncelleme: 14.11.2013 11:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.