“OSB’lerde yönetimlerin yetkileri arttırılmalı”

Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, OSB’lerin bugünkü konumları ile yarı yarıya kamu kuruluşu olduğunu belirtip yapılması gerekenin yetki artırımı ile yönetimlerin görev sürelerinin uzatılması olduğunu söyledi.

“OSB’lerde yönetimlerin yetkileri arttırılmalı”

Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, OSB’lerin bugünkü konumları ile yarı yarıya kamu kuruluşu olduğunu belirtip yapılması gerekenin yetki artırımı ile yönetimlerin görev sürelerinin uzatılması olduğunu söyledi.

28 Ekim 2013 Pazartesi 12:45
“OSB’lerde yönetimlerin  yetkileri arttırılmalı”
 

    OSB camiası, OSB’lerin kamusal nitelik statüsü edinip edinmemesi konusunda görüşlerini Sanayi Gazetesi aracılığı ile kamuoyuna aktarmayı sürdürüyor. OSB Başkanlarının büyük kısmı kamusal nitelik statüsünün tanınması gerektiğini belirtirken konuya mesafeli yaklaşım gösterenler de var. Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, OSB’lerin Türkiye’de belli bir statüye oturduğunu, üst kuruluş olarak OSBÜK’ün kanun çerçevesinde kurulduğunu hatırlatıp, “OSB’ler şu anda yarı sistemle kamu statüsünde ama yetkileri biraz daha genişletilerek kendi yönetimlerinin oluşması ve yönetim kurullarının görev süresinin uzatılması gerekiyor” dedi.

“KAMU KURUMLARI OSB’LERE AÇILMALI”
Kamu kurumlarının OSB’lere daha fazla açılması gerektiğini belirten Öztürk, “Bizde öyle enteresan durumlar var. Kimi kamu kurumları OSB’lerin ne olduğunu bilmiyor. Yönetim kurulu başkanlığında valilerin, kaymakamların yer aldığı OSB’lerde bürokrasi OSB’leri tanıyor ama yönetim sivilleştiğinde birçok kurum birçok şeyden bi’haber olabiliyor” diye konuştu.

“BÜROKRASİ İŞİ ENGELLER”
OSB’lerin tamamen kamu kurumu niteliğinde olmasının işleyişe zarar vereceğinden olan kaygılarını dile getiren Öztürk, “Kamu kurumlarında bürokrasiden dolayı sistem ağır yürür. İş takipleri ve OSB’lerde yatırımlar hızla yapılamaz” dedi. Türkiye’de müteşebbis heyetle yönetilen OSB’lerin birçoğu ile genel kurula geçen, sivilleşen OSB’lerin arasında gelişme bakımından çok büyük farklar olduğuna işaret eden Öztürk, “Sivil yönetimli OSB’ler müteşebbis heyeti olan OSB’lerden daha hızlı hareket edebiliyor. Bunları da bürokrasiye bağlarsanız sıkıntı olur” dedi.

YÖNETİMLER GENİŞLEMELİ
Bununla birlikte OSB’lerde yönetimlerin daha hızlı hareket edebilmesi için bazı yasal konularda değişiklik yapılması gerektiğini belirten Öztürk, “Yönetimde organların fazlalaşması lazım. Yönetim kurulu üyesi sayısı çoğalmalı ve daha çoğulcu olmalı. Yönetimlerin süresinin 4 yıl olması için de ciddi altyapı çalışması yapılmalı. OSB içinde bir işin planlamasının yapılması dahi en az 3 yıl sürebiliyor. Bu süreçte yönetimde değişiklik oluyorsa ekip veya yürütmede sıkıntı yaşanıyor” diye konuştu.

VERGİLER OSB’YE
Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, OSB’lerdeki firmalardan toplanıp belediyelere ödenen emlak ve reklam vergilerinin de ya tamamen kalkması ya da OSB’lere devredilmesi gerektiğini belirtip, “Biz kalkmasından değil OSB’lere ödenmesinden yanayız. Bu  şekilde OSB’deki yatırımlar daha da artacaktır” dedi.

 

Son Güncelleme: 28.10.2013 12:50
Anahtar Kelimeler:
Elazığ OsbSuat Öztürk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.