banner250

OSB'ler teşvik süresinin uzatılmasını istiyor

Güneydoğu'da yatırımcı, teşvik süresinin uzatılmasını istiyor

OSB'ler teşvik süresinin uzatılmasını istiyor

Güneydoğu'da yatırımcı, teşvik süresinin uzatılmasını istiyor

20 Aralık 2013 Cuma 11:40
OSB'ler teşvik süresinin uzatılmasını istiyor   Diyarbakır, Batman ve Mardin'deki OSB'lerde fabrika kurmak için bekleyen 500'ü aşkın girişimci, OSB'ye yatırım şartındaki sürenin en az bir yıl uzatılmasını talep ediyor DOSİAD Başkanı Özkılıç: "Diyarbakır OSB'de yer olmadığı için 200'ü aşkın firma yatırıma başlayamadı.

   Teşvik uygulamasında 6. bölgede yer alan illerdeki OSB yatırım yapacak girişimcilerin teşvik avantajından faydalanmaları için ek süre verilmesi talep edildi.

  Yeni teşvik uygulamasında 6. bölgeye tanınan cazip avantajlar sayesinde Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'a yatırım talebinde büyük artış oldu.

  Diyarbakır, Batman ve Mardin'de yoğun başvuru nedeniyle mevcut OSB'lerde yer bulamayan 500'ü aşkın girişimci, fabrika yapımına başlayamadı.

  Yatırımcılar 3 ildeki OSB'lerde oluşturulacak ilave alanlarda en erken 2014 yılında yatırıma başlayabilecek ancak 2013 yılında fabrika inşaatına başlayamadıkları için teşvik uygulamasında 6. bölgeye tanınan avantajdan faydalanamayacaklar.

  Bu nedenle yatırımcılar, teşvik uygulamasında OSB'ye yatırım şartındaki sürenin en az bir yıl uzatılmasını istiyor.

  "Hazırlıksız yakalandık"

  DOSİAD Başkanı Özkılıç, 6. bölgenin istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak ve bölgeyi emek yoğun sektörler için yeni bir üretim ve ihracat merkezi haline getirmek üzere çıkarılan teşvik uygulaması sayesinde bölgeye yatırım için yoğun talebin sözkonusu olduğunu söyledi.

  Çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde sağlanan huzur ve güven ortamının yatırıma yönelik talep artışına büyük katkı sunduğunu vurgulayan Özkılıç, OSB'lerde yer olmadığı için 200'ü aşkın girişimcinin sırada beklediğini belirtti.

  Özkılıç, OSB'de yatırımcılar için ilave alan oluşturma çabasında olduklarını ancak ek alanlarda 2014 yılında fabrika yapımına başlanılabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

  "Teşvik uygulamasında 6. bölgedeki OSB'lerde 2013 yılı içeresinde fabrika yapımına başlayanlar teşvik avantajlarından 12 yıl, OSB dışındaki yatırımcılar ise 10 yıl faydalanabiliyor. OSB'lerde fabrika kurmak daha avantajlı olduğu için yoğun talep var. Çözüm süreci ve yeni teşvik uygulaması yatırım talebini adeta patlattı. OSB'lerde de yer olmadığı için hazırlıksız yakalandık. 2013 yılında da yer tahsisinde bulunamayacağımız için girişimciler 2014 yılında ancak fabrika kurabilecek. Fakat 2013 yılında fabrika yapımına başlayamadıkları için 6. bölgeye tanınan 12 yıl avantajından faydalanamayacaklar. Bunun için OSB'ye yatırım şartındaki süre bir yıl uzatılmalı."

 "Yer veremediğimiz için firmalar yatırım yapamıyor"

  Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DİCLESİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Nasır Duyan ise Mardin OSB'ye yatırım yapmak için yoğun talep olduğunu ancak yer tahsisi yapamadıklarını söyledi.

  Duyan, talepleri karşılamak için ilave alan çalışması yaptıklarını, bu sayede OSB'de 42 girişimciye yer verdiklerini dile getirerek, "Ancak hala 162 firma OSB'de yer talep ediyor. 2'nci OSB çalışmamız bir yıla yakın sürer. OSB'de yer veremediğimiz için firmalar yatırım yapamadı. Girişimcinin kendisinden kaynaklanmayan nedenle kayıp yaşaması doğru olmaz. En doğrusu OSB'ye yatırım şartındaki sürenin uzatılmasıdır" dedi.

"Teşvik uygulamasının avantajını kaybedecekler"

  Batman Ticaret Ve Sanayi Odası (BATSO) Başkanı Abdülkadir Demir de çözüm süreci ve uygulamaya konulan teşvik sistemi ile bölgenin yatırımcı için cazip hale geldiğini söyledi.

 Batman OSB'de yatırım yapmak için 160 firmanın sırada beklediğini, bunlardan 120'sinin teşvik avantajlarından faydalanmak için yıl sonuna kadar acil yer tahsisi istediğini kaydeden Demir, OSB'de yer kalmadığı için taleplere olumlu yanıt veremediklerini vurguladı.

Demir, şunları kaydetti:

"OSB'ye 4'üncü ilave alan çalışmamız da talebi karşılayamadı. Firmalar OSB'de fabrika kurmak için hazır bekliyor. Ay sonuna kadar fabrika yapımına başlamalarına imkan yok. Bu nedenle teşvik uygulamasının avantajını kaybedecekler. Bunda yatırımcıların suçu yok. İkinci OSB kurma çalışmalarımız sürüyor. Yoğun talebin devam etmesi için teşvik avantajların devam ettirilmesi gerekiyor. Bunun için yasal düzenleme yapılarak süre uzatılmalıdır."

Son Güncelleme: 21.12.2013 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.