“OSB’ler kamusal niteliği hak ediyor”

Gönen Deri OSB Başkanı Necmi Koç, OSB’lerin üstlendikleri görev ve yetkiler nezdinde kamusal nitelik statüsünü hak ettiğini ancak bu hakkın tanınırken mevcut konumun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

“OSB’ler kamusal niteliği hak ediyor”

Gönen Deri OSB Başkanı Necmi Koç, OSB’lerin üstlendikleri görev ve yetkiler nezdinde kamusal nitelik statüsünü hak ettiğini ancak bu hakkın tanınırken mevcut konumun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

11 Kasım 2013 Pazartesi 12:00
 “OSB’ler kamusal niteliği hak ediyor”


    Ülkemizde üretimin merkezi konumundaki OSB’lerde kamusal nitelik statüsü tanınması gerektiğine dair beklenti her geçen gün daha da artıyor. Yasadaki tanımı özel hukuk tüzel kişiliği ile sınırlı olan ancak işleyiş ve icraatta belediyeleri, bakanlıklara bağlı il müdürlüklerini aratmayan OSB’lerin bu tanımlamayı hak ettiğini belirten OSB camiası özellikle ilçelerde böylesi bir tanımlamanın daha fazla etki ve sinerji yaratacağına dikkat çekiyor. Balıkesir’in Gönen ilçesinde kurulu Gönen Deri OSB’nin Başkanı Necmi Koç da OSB’lerin bu statüyü edinmesi gerektiğini belirtti.

Bölge halkının da yararına olur
OSB’lerin kamusal nitelik statüsü edinmesiyle birlikte bulundukları il ve ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerinin daha da artacağını belirten Necmi Koç, “Çok kuvvetli zemin üzerinde kurulacak olan bu ilişki ağı o bölgenin halkının da avantajına olacaktır. Sanayi kuruluşlarının OSB çatısı altında organize halde bölge protokolünde resmi olarak yerini edinmesi, OSB’lere verilen yetki ve sorumluluklar da göz önünde bulundurulduğunda bir haktır diye düşünüyorum. Ülkemizde sayıları 280’i bulan OSB’ler kamusal nitelik statüsünün edinmesiyle birlikte daha işlevsel hale gelecektir” dedi.

Mevcut konumlar göz ardı edilmemeli
OSB’lere kamusal nitelik statüsü tanınırken var olan mevcut konumlarının ve yetkilerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Koç şunları söyledi: “OSB’lere kamusal nitelik statüsü hakkı tanındığında, kamunun özel sektöre kıyasla hayli yavaş olan işleyiş yapısının OSB’lere yansıtılmaması gerekiyor. Ayrıca OSB’lerin bir takım yetkililerinin arttırılması da bir işleyiş içinde sağlanmalı. Örneğin OSB içinde kaçak bir yapıdan gerek yönetim, gerekse bölge müdürü ağır sorumluluklar altına girerken olası kaçak yapıya tutanak tutulduğun yıkım yetkisinin belediyede olması doğal bir durum değil.”

Geniş çevrelerce ele alınmalı
OSB’lere kamusal nitelik statüsü konusunun geniş çevrelerce ele alınması gerektiğini, OSBÜK ve OSBDER gibi OSB’lerin çatı kuruluşlarının konuya dair geniş kapsamlı çalışmada bulunması gerektiğini belirten Koç, “Sonuçta akıl akıldan üstündür. Hepimiz ülkemizin sanayisinin ve OSB’lerinin gelişmesi için çaba ve çalışmalar içindeyiz. OSB’lerin kamusal nitelik statüsü edinmesinin kazanımları olacağı bellidir. Ama tüm kazanımları birlikte hareket  ederek edinmeli ve isteklerimizin hayata geçebilmesi için sesimizi gür ve birlikte çıkartmamız gerekir” diye konuştu.

 

Son Güncelleme: 11.11.2013 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.